Kara Kule Serisi Televizyona da Uyarlanıyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/kara-kule-serisi-televizyona-da-uyarlaniyor/

Stephen King’in doğum günü şerefine yapılan açıklamayla öğrendik ki serinin dördüncü kitabı Büyücü ve Cam Küre bir televizyon dizisi olarak karşımıza çıkacak. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Ben bu haberi yazalı neredeyse 4 sene olmuş. Peki o sürede neler oldu bir bakalım:

Projeye haberde öngördüğüm gibi Netflix tarafından değil de Amazon tarafından sahip çıkıldı. Sevgili silahşörümüz Roland Deschain’i oynaması için de Sam Strike ile anlaşıldı. Game of Thrones’un Bronn’u Jerome Flynn ve Guardians of the Galaxy’nin Yondu’su Michael Brooker ekibe katılan diğer önemli isimler oldu. Pilot bölümün yönetmenliği için ise The Life and Death of Peter Sellers ile bir adet Emmy kazanıp Cannes’a da aday olan Stephen Hopkins ile el sıkışıldı.

Tabi sonrasında film uyarlamasının elde ettiği muazzam başarının (!) ardından dizi projesi Amazon tarafından rafa kaldırıldı; umarım serinin hakları aklı başında, ne yaptığını bilen, Kara Kule’yi gerçekten okumuş ve seven insanların eline geçmeden de o raftan inmez.

2 Beğeni

Film fena değildi ama kitap serisini okuyan arkadaşım filmi hem izlemek istemedi (seriyi daha bitiremediği için) hem de fragmana bakarak “her şeyi karıştırmışlar birbirine, olmamış bu” dediğini hatırlıyorum. Arkadaşın yalancısıyım. :grin:

Bana göre filmi büyük bir hayal kırıklığıydı. İçinde “Kara Kule” olması koşarak gitmem için yeterliydi ve hatta beklentimi yerlerde tutarak izledim. Yine de bu kadar başarısız bir uyarlama beklemiyordum. Dizinin iptal edilmesine bir yönden üzülsem de bir yandan da sevindim. Filme bir kaç saat ayırıp sonra üzülüp yoluna devam ediyorsun ama dizi öyle değil ki. Her hafta acı çekebilirsin gördüklerin karşısında :roll_eyes:

3 Beğeni

Film, kitap serisine göre kötünün kötüsüydü. Zaten 8 kitaplık bir seriyi ortalama 1.5-2 saate sığdıramazsınız. Karakterlerin hiçbiri filmde yok, oluşturulan evren filme yansıtılmamış, hikaye o kadar yarım yamalak işlenmiş ki bu seriyi okuyanların filmi sevmemesi gayet normal ama kitaplarını okumamış bir kişi için film iyi gelebilir.

1 Beğeni