Kara Prizma: Epik Fantezide Özlenen Lezzet

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/kara-prizma-brent-weeks-inceleme/

Son dönemlerin en başarılı epik fantezi serilerinden Işıkyaratan’ın ilk kitabı Kara Prizma’yı sizler için inceledik. Brent Weeks ile tanışmak için harika bir başlangıç! (DEVAMI…)

7 Beğeni

Çoook güzel bir inceleme olmuş.

Kitap bana aşırı klişe geldi. Ve o kadar saçma rastlantılar var ki delirmemek elde değil. Ayriyeten neredeyse tüm sürprizleri daha önceden tahmin edilebiliyor. örneğin son 200 sayfa sırf hikayeyi uzatmak için gereksiz uzunluğa sahip… Benim için hayal kırıklı oldu maalesef.

2 Beğeni

Bu seriyi beğenler kadar begenmeyenlerde olduğunu gözlemledim. Bazıları cok özgün bulurken bazıları klişe bulmuş. Garip…

Beğenmeyenlerin çok fantastik okumuş olmasına bağliyorum bunu. Uzaktan bakınca seri klasik bildiğimz seylerle ozgün şeylerin birleşimi gibi duruyor.

Bir başka gözlemim ise yazar dünya yaratmakta ne kadar başariliysa kitap yazmakta o kadar başarısız. Bu çıkarımı çevirmenin çemberib yazısını ve üsteki yorumu okuyunca karar verdim.

3 Beğeni

Kitabı henüz okumadım, kitap bir seri ama 2 yıldır serinin devamının geleceği ile ilgili bir şey yok.

Merak ettiğim, kitabın kendi içinde başlayıp biten bir hikayesi mi var yoksa Yüzüklerin Efendisi ya da The Witcher gibi hikaye yarıda mı kalıyor kitap bitince. Eğer hikaye ortasında öylece kesiliyorsa hiç başlamayayım diyorum.

Beşinci kitap sonunda bitiyor hikaye. Her kitap bir öncekine bağlı, yani tek tek okunmuyor.

Kitaba klişe diyenleri anlayamadım. Kitap en özgün büyü sistemlerinden birini içeriyor, bildiğim kadarıyla daha önce bir benzeri yazılmadı. Ayrıca ilk kitaptan sonra işler çok ama çok değişiyor. Hayatı boyunca fantastik okumuş birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki içerdiği ögeler olarak bu seri okuduğum en orijinal serilerden birisidir.

Edit: Bu arada ben tüm seri hakkında yorum yazdım. İlk kitap serinin görece zayıf kitabı. Özellikle ilk yarısı yazım olarak çok başarılı değil ancak Weeks özellikle ikinci kitaptan sonra çok ama çok daha iyi bir yere getiriyor seriyor. Özellikle 2, 3 ve 4. kitaplar muazzam. İlk kitaba göre yorum yapmak çok doğru olmayabilir.

3 Beğeni

Büyü sistemini biraz açıklayabilir misin? Süprizbozana girmiyorsa tabii.

Ben bu konularda çok başarılı değilim maalesef. Şurada güzel bir inceleme var. Direkt Büyü Sistemi başlığına atlayabilirsiniz (inceleme sürpriz bozan içerebilir).

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

1 Beğeni

Hikaye tamamlanmadan bitiyorsa, İthaki seriyi devam ettirmezse sadece birinci kitabı okumanın pek bir anlamı yok gibi. Öyle anladım ben.

Siz sanırım orjinal dilinden okudunuz diğer kitapları.

sonunu göreceğimizi en azından 4 sene boyunca sanmıyorum. başlayacak olan bunu dikkate alıp başlasın.

İşte paradoks burada başlıyor. Seriler tamamlanmadı diye okuyucu kitap almıyor.Yayınevi de bu kitaplar satmadı pek diye seriyi yarım bırakıyor veya da yeni kitaplar sürekli ileri bir tarihe öteleniyor.

3 Beğeni

burda en büyük sıkıntı yayın evlerinin güvenirliklerini kaybetmesi

2 Beğeni

Ben okurken çevirisinden haberdar bile değildim, hepsini İngilizce okudum.

Bekleyip beklememek size kalmış ama yukarıda arkadaşın dediği gibi bu bir paradoksa dönüşüyor zamanla. Devamı gelmiyor diye okuyucu almıyor, satılmıyor diye de yayın evi basmıyor :slight_smile:

1 Beğeni

Kitabı aldım aslında, Kidega’nın Enpara kampanyasında hediye kitaplarından biriydi. Sanırım okumayı daha ileri bir tarihe atacağım.

@ali1234512 Sorun güvenilirlik, kitabı basan İthaki değilde Pegasus olsaydı acaba gerisi gelir mi diye pek düşünmezdim.