Karabasan

Aslında ben bir kaç kez de söyledim. Birinci tekil şahıs anlatımı sevmiyorum. Sanki bu anlatım çok günlük geliyor bana. Başka bir anlatım biçimi olsaydı daha etkileyici olacağını düşünüyorum. Mesela;

Güneş ufuktan her kaybolduğunda, karanlığın ve de sessizliğin yeryüzüne en yoğun şekilde hâkim olduğu vakitlerde bir dehşete saplanır; mide bulandırıcı bir kabus görür.

Cümlenizi değiştirmedim sadece anlatım tarzını değiştirdim. Nedense bu anlatımın daha vurucu olduğunu düşünüyorum. Daha etkileyici geliyor. Biri anlatınca bana sanki birine dün gece ne oldu diye sormuşum da onu anlatıyor gibi geliyor ve sıkılıyorum.

Diğer bir nokta ise bir cümlede bence gördüğü şeyleri iğrenç olarak belirtmek yerine, o iğrenç şeyleri yazarsanız daha etkileyici olacağını. İğrenç kelimesinin verdiği etkiyle o iğrenç şeylerin neler olduğunu okumak arasında büyük bir etki farkı var.

Bunlar dışında bana göre bir sorun yok. Anlatılmak istenen gayet güzel anlatılmış. Tabi bunlar benim şahsi fikrim. Eğer siz birinci tekil seviyorsanız yine böyle yazabilirsiniz. Saygı duyarım.

1 Beğeni

Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
İlk olarak, bence bakış açısı hikayeye göre değişiklik gösterir; burada birinci tekil şahısı kullanmayı tercih ettim, zira kahramanım bir acı çekiyor ve bu acıyı ondan başkası daha iyi bilemeyeceği için hikayeyi onun gözüyle anlatmak bana daha uygun geldi. ikinci olarak ise, “iğrenç” konusunda çok haklısınız, bu hususu göz önünde bulunduracağım. Hatalı bir yanımı bulup beni aydınlattığınız için size minnettarım.

1 Beğeni

Anlatılmak istenenin zayıf olduğunu hissettim. Bir duyguyu doğrudan söylemek yerine, ona sebep olan şeyler betimlenirse aktarım daha etkili olacaktır. Birinci kişinin ağzından aktarırken, bunun bir günlük değil öykü olduğunu unutmamalı. “Müthiş bir acı” kalıbı benim için bir şey ifade etmiyor ama acı içindeki birisinin kıvranması ve gözünden boşanan yaşların, tırmalanmaktan kızarmış yanaklarına akması bir şey ifade ediyor. Elbette bu sadece bir örnek. Daha da çoğaltılabilir.

1 Beğeni

Fazla rahatsız edici değil ama yinelemeler biraz baskın geldi bir türlü anın etkisinden kurtulunamıyor sanki.Birinci tekil anlatımada çok sık başvurulmuş