Karakterlerin oluşturulması

Evet herkese merhaba. Bugün üzerinde çalıştığım bir fantastik eser niteliği taşıyan roman için karakter oluşturma önerileri almak istedim. Sadece benim işime yaramayacak, burada bulunan diğer yazar olmak isteyen insanlar içinde yararlı olmasını istediğim bir konu üzerine sormaya karar verdim. Sizce bir karakter oluşturulurken (erkek veya kadın) nelere dikkat edilmeli? Ve karakter oluşumunun doğallığı için hangi yollar izlenmeli?

Eskiden vazgeçilmez karakterler çok seviliyordu.Esas adamlar. İyi ve kötü diye ayırabileceğimiz karakterler. Beyaz iyi, siyah kötü. Ama artık bunlar sıradan ve sıkıcı geliyor. Karakterleri artık daha gri bekliyoruz sanırım.

1 Beğeni

Mesela ana karakterlerden birisi grilik alanında fazlaca bulunup sonra siyah tarafa doğru çekilirse. Belki bir klişedir fakat okuyucuyu kendine sevdiren bir karakter ise bu sonrasında kötü bir izlenim bırakmaz mı? Farklı bir konu ama konuşulabileceğini sanıyorum.

Fantastik eserlerde çok karakter olmasını daha çok seviyorum. Okuduğum bazı kitaplarda sırf iki üç karakterin etrafında dönen kurgu var ve bu sıkıcı geliyor bana. Her telden insan olmalı. Gerçek hayatta nasıl etrafımız çeşitli insanlarla doluysa kitapta da farklı karakterde insanlar geniş yer tutmalı. Ayrıca bu karakterlerin konuşma tarzı, yaşam biçimleri, davranışları kendine has olmalı. Yani bir kalıptan çıkmışçasına benzer yanları olmamalı. Okurken sıradan ve sıkıcı gelmesin bize. Şimdilik bu kadar geldi aklıma. :slight_smile:

2 Beğeni