Kartlar, Mankenler ve Kuantum

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/kartlar-mankenler-ve-kuantum/

image

Lunatik Çemberi’nin üzgün panoraması arkamızda pembe ve gri bir pastel tablosu gibi yükseliyordu. Sırtımızı bu gargantuan deliliğe dönmüş, Palmiye Sahili’nde bir bankta oturmuştuk. Sonumuzu, hiç olmayan başlangıçları, güneşin batışını, iç çeken karanlığı ve esmer rüzgarın kasvetini seyrediyorduk. Kuşlar ve deniz birbiriyle çığrışıyor, yunuslar denizde bir kodein sarhoşluğu içinde yüzüyordu. “Neden bir başlangıç arıyoruz?” diye sordum,… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Tebrikler. Yine ruha dokunan bir öykü yazmışsınız. Kendi evreninizdeki diğer temalar ve karakterlerle de bir bağ var bu öyküde ayrıca. Ana karakterin duygu dünyası çok başarılı resmedilmiş ve her zamanki gibi temayla direkt bağlantılı bir final yazılmış.

Tema konusunda pek bir bilgim yok daha doğrusu tema tanıtım yazsında yazanları okumadan önce hiç yoktu ve o yazıda ne yazıyorsa o kadar bilgi sahibi oldum. Ama yazdıklarınızda o tanıtım yazısında anlatılan ruhu yakaladığımı düşünüyorum. Yani sizin yakaladığınızı.

Bu seçkide bulunmayı hak eden bir yazarsınız bu açıdan da ayrıca tebrik ederim.

Tekrar görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

merhaba,
sanırım okuduğum en iyi öykünüzdü. temayı müthiş kullanmışsınız. öykü bitiminde ağzım açık kaldı diyebilirim, hayret ve beğeniden.
öyküdeki atmosfer, bilimkurgusal öğeler, farklı benzetmeler -camdan böceklere benzeyen insanlar, evrenin kaslarının gevşemesi…- kurgu, kart buluşu… çok dolu, bir o kadar merak uyandırıcı ve akıcı bir öykü. temanın en’lerinden.
öyküyü okurken “altered carbon” sahneleri ve “salvador dali” tabloları geldi gözümün önüne. “hakikat, trajedi, mutsuzluk” gibi kavramları, bilimkurgusal atmosferde varlık felsefesiyle yoğurup edebi bir lezzet çıkarmışsınız ortaya.
tekrar okumak isteyeceğim bir öykü.
kaleminize kuvvet.

1 Beğeni

Merhabalar.

Muazzam bir çalışma. Seçkideki en iyi öykü olduğunu düşüyorum. Hatta öykü seçkisinde şu ana dek okuduğum en iyi öykülerden biri. Biraz Blade Runner tadında, ama ondan çok daha dolu. Satırların, paragrafların kullanımındaki ustalık bir yazarın yazar sayılması için basılı bir kitaba ihtiyacının olmadığının kanıtı gibi. Aslında zaten yine öykünün en büyük başarısı da bu kanımca; dilin kullanımı ve yazarın ne düşündüğünü aktarmada kalemine güvenmesi; kendinden emin bir metin, ustaca bir öykü.

Kaleminiz özgür, yolunuz açık olsun. Kaleminize sağlık.

Merhabalar, yorumunuzu görmek beni gerçekten çok mutlu etti. Kendi evrenimle bir bağlantı kurarak risk almış olduğumu düşünüyordum. Fakat hikayenin son hali beni de memnun etmişti. Yorumunuz için teşekkür ederim. Şu seçkinin bana kattığı değerler bunlar.

Merhabalar, samimiyetle söylebilirim ki üzerinde en çok uğraştığım tema buydu. Uğraşması keyifliydi, olumlu geri dönüşler almak bu uğraşı daha da kıymetlendiriyor. Aslında bu öyküyü yazarken biraz umutsuzdum. Çünkü ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Tema son derece karmaşıktı ve aklımdaki tüm çağrışımları yazmak istiyorum. En az dört beş defa tekrar tekrar yazıp sildikten sonra en sonunda bu öykü, hiç planlamadığım bir şekilde ortaya çıktı. Bana kalırsa en güzel kısmı da bu zaten. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bir sonraki seçkilerde görüşmek dileğiyle.

Merhabalar, bana cesaret ve destek veren yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yazdıklarım ile insanların ruhuna dokunmak istiyorum. Sanırım bunu başarıyorum. Emin olabildiğim tek şey şu seçkilere ilk katıldığım andan bu yana kendime biraz da olsa güveniyor olduğum. Üstelik nerede hata yaptığımı gözlemleyebiliyorum. Daha da iyi olabilirim diye umuyorum. Seçkideki ilk öyküm ile şimdiki arasında bariz farklar var. Aynı yolda yürüyen insanların birbirine kattığı değer bu. Yorumlarınız için teşekkür ederim tekrardan.