Kayıp Düşünce

Kaygan zeminde kayıp düşmenin tehlikelerinden bahsetmiyorum. Kayıp Rıhtım ile Düşünce’yi bir araya getirdim, böyle bir şey çıktı. Bu başlıkta naçizane bir şekilde felsefe, sosyoloji ve bilimum sosyal bilimler kitapları tavsiyeleri vermeyi ve almayı hedefliyorum.

Gelelim başlık içindeki ilk tavsiyeme:

BYUNG CHUL HAN - Yorgunluk Toplumu

Son yıllarda okuduğum en ufuk açıcı kitap oldu benim için. Sadece enformasyon bombardımanı değil, motivasyon bombardımanı altında da yaşadığımızı ve bunun bizi çok yorduğunu anlatan, kısa ama damıtılmış, özlü, muhteşem bir kitap. Neden saatlerimizi bizi daha fazla depresyona sürükleyen mecralarda anlık hazlar peşinde harcadığımızı, bunun bizi nasıl daha da yorduğunu ve bir kısır döngüde çırpındığımızı açıklayan bir eser. Kitap kısa ama felsefeye yeni başlayanlar için bir tık ağır gelebilecek makalelerden oluşmakta. Yazarın Türkçede basılan bütün külliyatını bitirip kapsamlı bir yazı yazmak istiyorum hakkında.

14 Beğeni

Ben de çok yorucu olur ve bütün dikkatimi bu tür kitaplara veremem diye okuyamam genelde ):

Çok merak ettiğim bir yazar. Kitaplığımda Şiddetin Topolojisi var ama cesaret edemiyorum. Heveslendim yorumunuzla. Teşekkürler.

images (4)

Karanlıktaki Umut - Rebecca Solnit

O ne yazsa okurum. Hiçbir türe sığmayan o güzel yazılarına; hassas, eşitlikçi, güçlü sesine hayranım.

Kitap umut etmenin ne denli önemli olduğuna ve bu umudun eyleme dönüştüğünde değer kazandığına dair.

Umudu aydınlığın kesinliğinde değil karanlığın belirsizliğinde bulacağımızı söylüyor Solnit. Onlarca örnekle hem bunu kanıtlıyor hem de alternatif bir zaferler tarihi yazıyor.

3 Beğeni

Arkadaşlar bu kitap sakın gözünüzü korkutmasın. 5-10 sayfalık kısa makaleler sadece. Tüm kitap 63 sayfa zaten. Okusanız seversiniz bence. :slight_smile:

2 Beğeni

Cool: Bir Tavrın Anatomisi - D. Pountain ve D. Robins

Bir savunma biçimi olarak soğukkanlı davranmanın kültürel tarihçesi, topluma yansımaları irdeleniyor.

Coolluğun dışlayıcı tutumlara karşı gelmedeki rolü; kimliğe ve eylemlere etkisi; korkusuz gözükme ihtiyacı gibi meseleler var.

Şöhret - Chris Rojek

Adından anlaşılacağı üzere, şöhret kavramı enine boyuna inceleniyor.

Şöhretin, şöhret sahibi ve şöhrete itibar edenler için taşıdığı psikolojik ve manevi anlamı; sanatçıların ister istemez üstlendikleri pagan/şaman anlam; ünlülerin eşyalarına verilen değer; bir değer olarak kötü şöhret vs. vs. Şöhret hakkında akla gelmeyen ya da akla gelip dile dökülmemiş mevzular derli toplu anlatılmış.

Korku Kültürü - Frank Furedi

Teknolojik gelişmeler, toplumsal olaylar, salgınlar, türlü krizler derken insanların risk almaya duyduğu korkular ve sebepleri üzerinden risk almanın hayatımızdaki yeri ve önemi irdeleniyor.

4 Beğeni

Çağımızın en önemli sosyal bilimcilerinden Zygmunt Bauman, 2017 yılında yazdığı bu son kitabında, yaşamı boyunca ilgilendiği pek çok konuyu bir arada tartışıyor: eşitsizlik, toplumsal değişim, teknik ve teknoloji, iletişim çağı ve sosyal medya, parçalanma, geçmiş ve gelecek, ütopya ve distopya…

3 Beğeni