Kayıp Rıhtım Okurları 2018'in EN'lerini Belirliyor!

(Kayıp Rıhtım) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-rihtim-okurlari-2018in-enlerini-belirliyor/

Kayıp Rıhtım’ın gelenekselleşmiş yıl sonu okur anketinde aday gösterme süreci başladı. 2018’in EN’lerini her zaman olduğu gibi yine hep birlikte seçiyoruz. Gelin ve adaylarınızı paylaşın! (DEVAMI…)

(Kenan Ulusoy) #3

En sevdiğim anket. Okulda doldurduklarımdan nefret ediyorum. Ama bu muazzam.

(M. Ihsan Tatari) #4

Ben adaylıktan çekiliyorum her zamanki gibi :slight_smile: Beni aday göstermeyin.

Bir kategoride birden fazla aday gösterebildiğinizi de unutmayın. Geçen sefer karışıklık olmuştu.

Klavyenize kuvvet :slight_smile:

(Serhat) #5

Bizimle değıııılsııın :joy::joy::joy:

(Cem) #6

Yine heyecanlı anket süreci başladı!

Saldırın!! :stuck_out_tongue:

Yayınevleri ve İşleri

-Yılın Yayınevi: Delidolu
-Yılın En İyi Kapak Tasarımı: Mars Yıllıkları - Ray Bradbury (İthaki)

Ekran, Oyun ve Beyazperde

-Yılın En İyi Dizisi: Haunting of the Hill House (Korku alanında yapılan hiç bir işten yıllardır bu kadar beğendiğim olmamıştı. 10 yıldır ara sıra korku kitap, dizi, filmlerine şans veririm, ilk kez memnun ayrıldım.)
-Yılın En İyi Oyunu: PlayerUnknown’s Battlegrounds (Bu oyunu bıkarak bırakmış biri olarak bu sene neler yaptılarsa bıkamadığım bir oyun haline geldi.)

Kayıp Rıhtım

-Yılın İncelemesi: N. K. Jemisin, Beşinci Mevsim, Hugo Ödülü ve Başka Şeyler Daha… (Uzun zamandır karşılaşmadığım türden bir incelemeydi. Safi güzellemeden ibaret olmayanlardan :kalp: )
-Yılın Kayıp Köşeler Yazısı: Çevirmenin Çemberi: Usta ve Margarita (Bu çemberleri çok severek okuyorum ama bunu okurken bir maceraya ortak oluyormuşum gibi hissettirdi.)

Bu sene içinde çıkmış çok az eser okudum onlardan da çok beğendiğim olmadı. Edebiyat kısmına katılamadıysam sebebi budur.

(Barışcan Bozkurt) #8

Hepsinde aday önermek yerine bildiklerimi önereceğim sadece.

Edebiyat

• Yılın En İyi Yabancı Romanı -> Kanını Satan Adam (Bu sene çıkan kitaplardan azını okudum)
  • Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yabancı) -> Hitchcock & Truffaut

Çeviri ve Editörlük

• Yılın Çevirmeni -> Ülker İnce

Yayınevleri ve İşleri

• Yılın Yayınevi (Kitap) -> Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (Özellikle fiyat ve çeviri kalitesi konusunda. İthaki bazı çevirilerde çok üzdü.)
  • Yılın Yayınevi (Çizgi Roman) -> JBC Yayıncılık
  • Yılın En İyi Kapak Tasarımı -> Kanını Satan Adam (Keşke yine Vakıf seçebilsem)

• Yılın En İyi Dizisi -> Better Call Saul
  • Yılın En İyi Filmi -> Eighth Grade (İkinci aday kabul edilirse Ahlat Ağacı)
  • Yılın En İyi Animesi -> Violet Evergarden (Devilman demek isterdim ama Masaaki Yuasa’yı çok iyi bulduğumdan hemen izlemek istemedim)
  • Yılın En İyi Oyunu -> God of War
  • Yılın En İyi Youtube Kanalı -> İstanbul Film Akademisi
  • Yılın En İyi Twitch Kanalı -> Pixopat (Eski adıyla Party Chat)

Kayıp Rıhtım

• Yılın İncelemesi -> Koleksiyonluk Bir Derleme: Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri (Kitabın etkisi yok dersem yalan olur.)
  • Yılın Dosyası -> Tanpınar ve Tolkien ( Emrecan Doğan’ın yazılarını beğendim genel olarak. Aslında hangisini seçeceğimi bilemedim.)

Sonra tekrardan güncelleyebilirim.

(oh, hi mark!) #9

Yılın En İyi Filmi -> Transit (dir. Christian Petzold)

(Gilfanon-a Davrobel) #10
  • Yılın En İyi Yerli Bilimkurgu Romanı : HASTALIK Onur Gürleyen, benim kitabım olur. :smiley:

(galeme) #11

Yılın En İyi Dizisi: The Haunting of Hill House

Yılın En İyi Filmi: Bizim İçin Şampiyon

Yılın En İyi Youtube Kanalı: Kurcala

Yılın En İyi Twitch Kanalı: Kendine Müzisyen

(Cem) #12

Arkadaşlar bu arada tekrar hatırlatalım, aynı kategoride birden fazla aday önerebilirsiniz.

(batuhan ) #13

Edebiyat

• Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı Andrzej Sapkowski - Witcher Ateşke İmtihan
  • Yılın En İyi Yabancı Korku Romanı Washington Irving - Uykulu Kuytu Söylencesi
  • Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi Agatha Christie - Örümcek Ağı
  • Yılın En İyi Yabancı Romanı Andrzej Sapkowski - Witcher Nefret Çağı - Bram Stoker Dracula(İthaki)
  • Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı Sergio Bonelli - Dylan Dog

Çeviri ve Editörlük

• Yılın Çevirmeni Regaip Minareci
  • Yılın Çevirmeni (Çizgi Roman) Fatih Okta

Yayınevleri ve İşleri

• Yılın Yayınevi (Kitap) Pegasus
  • Yılın Yayınevi (Çizgi Roman) Lal
  • Yılın En İyi Kapak Tasarımı Washıngton Irvıng - Uykulu Kuytu Söylencesi (ithaki) - Drizzt Efsanesi Kışgörmez

• Yılın En İyi Dizisi Stranger Things
  • Yılın En İyi Filmi The Ballad of Buster Scruggs
  • Yılın En İyi Oyunu INTO THE BREACH
  • Yılın En İyi Youtube Kanalı JABBA Oyun Tv

(Mehmet Fatih) #14

Yılın En İyi Fanzini Lagari Bilimkurgu Fanzini
Yılın En iyi E-Dergisi Yerli Bilimkurgu Yükseliyor
Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı Son Tiryaki
Yılın Yayınevi April Yayıncılık , Aylak Adam
Yılın Çevirmeni M.Sami Türk (Niteliksiz Adam)
Yılın En iyi Yabancı Romanı Niteliksiz Adam ( Tam metin olarak ilk defa çevrildi) (Aylak Adam yayınları)
Yılın En iyi Kapak Tasarımı Altered Carbon (Yayınevi:Gollancz)
Yılın En iyi Dizisi Altered Carbon
Yılın En iyi Oyunu Red Dead Redemption 2
Yılın En iyi Youtube Kanalı Batesmotelpro
Yılın En mutlu Eden Haberi https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/son-tiryaki-yeniden-bizlerle/

(M. Ihsan Tatari) #16

Sadece 2018 yılında basılan kitapları vs kabul ediyoruz arkadaşlar. İlk baskısını/gösterimini vb. önceki yıllarda yapan eserleri yazdığınız takdirde geçersiz sayılacaktır. “Son Tiryaki” gibi baskısı çok uzun yıllardır bulunmayan ama 2018 içinde tekrar basılan kitaplara/çizgi romanlara vs. istisna gösterebiliriz.

Dizi filmlerde 2018 yılı içerisinde bir sezonu gösterilenler de kabulümüzdür.

Şunlar şu durumda geçersiz:

H.G. Wells - Dünyalar Savaşı - 2001’de basılmış
Agatha Christie - Roger Ackroyd Cinayeti - 2002’de basılmış
Witcher Elflerin Kanı - 2017’de basılmış. Witcher serisinin 2018’de çıkan kitaplarından birini gösterebilirsiniz.
PUBG - İlk kez 2017’de erişime açıldı.

Merak ettiklerinizi bize özel mesajla sorabilirsiniz :slight_smile:

Bölüm bölüm yazmaya karar verdim, ilk adaylarımı paylaşayım. :slightly_smiling_face:

Yılın Çevirmeni

** Kariyerine hızlı ama bir o kadar da sağlam adımlarla başlayan ve özellikle kurgu dışı Le Guin çevirilerini beğendiğim, Damla Göl ( Sözcüklerdir Bütün Derdim)

** Gün geçtikçe gözümde “zor çevirilerin” çevirmeni olarak konumunu sağlamlaştıran Ann Leckie eserlerinden sonra Robert Jackson Bennett’in eserini çeviren -ki sadece bildiklerimden bahsediyorum, daha başka çevirileri de var- Yaprak Onur (Merdivenler Kenti)

**Çevirinin de bir sanat olduğunu belli bir birikimin yansıması olduğunu gördüğüm, Mustafa Kemal Yılmaz ( Usta ile Margarita)

Ne mutlu ki buraya yazacak çok isim var, iyi ki varlar… Aklıma sayısız isim geliyor ama kendime dur demeliyim :slight_smile:

• Yılın Editörü

Çevirmenlerdeki gibi eser eser düşünmek istemiyorum; zira editörlük dışarıdan gördüğüm kadarıyla salt kitaba bağlı değil çok yönlü bir meslek ve bildiğim -Burada adam kayırıyorum, isteyen istediğini söyleyebilir, umrumda değil :slight_smile: - editörlerin beğendiğim yönleriyle bahsedeceğim ki mesleğin farklı bir yönünü ele alıp adayımı söyleyeyim:

** @irbis (Sorular, sorular, sorular ve yanıtlar, yanıtlar, yanıtlar… Başım döndü…) :+1:

** @Everfever (Düşüncelerini her zaman her yerde açıkca dile getirmesi) :+1:

Not: Burada @mit 'in çekilme kararına saygı duyuyor ve haklı buluyorum ama içimde burukluk da bırakmıyor değil.

Yılın Yayınevi Jaguar Kitap

*Edebiyat :

• Yılın En İyi Yabancı Korku Romanı: Stephen King, Uyuyan Güzeller
  • Yılın En İyi Yerli Korku/Fantastik Romanı: Attila Şanbay, Vordonisi Kayıp Ada
  • Yılın En İyi Yerli Polisiyesi: Çağatay Yaşmut, Moda Cinayetleri

Ekran, Oyun ve Beyazperde:

• Yılın En İyi Dizisi: Haunting of the Hill House
  • Yılın En İyi Filmi: Bohemian Rhapsody

(Hüseyin gök) #20
  • Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı:brooklyn düşleri arka bahçe yayınları, mike mignola civata Kafa ve Diğer Tuhaf vakaları kara karga yayınları

• Yılın Çevirmeni (Çizgi Roman) (Onur Kaya).
    Yılın Yayınevi (Çizgi Roman) Arka bahçe yayınları

• Yılın En İyi Dizisi( viking)

• Yılın En İyi Filmi( salyut 7)

• Yılın En İyi Animesi(violet evergarden)

• Yılın En İyi Oyunu(god of war 4)

Yılın Yayınevi (Kitap) tabiki de İthaki yayınları :slight_smile:

Yılın İncelemesi:H.P. Lovecraft’ın Yaratıklarına Kısa Bir Bakış, Blade Runner Efsanesi Usta Ellerde Anime Olacak.

Yılın En Mutlu Eden Haberi: ZAM, ZAM, ZAM:-)

Yılın Çevirisi:karanlık orman:Zeynep Özmeral

(Akira) #21

Yılın en iyi yabancı korku romanı : the Outsider -Stephen King
Yılın en iyi dizisi: Better Call Saul, Maniac
Yılın en iyi filmi: Spider-man into the Spider-verse,
Infinity War, Suspiria
Yılın en iyi oyunu: GOD OF WAR!!!
Yılın en iyi youtube kanalı: Multiplayer, Barış Özcan, Matt D’avella

• Yılın Yayınevi (Kitap)

Etrafımız ödüllü kitaplarla ve popüler yazarlarla çevrili, diziler, filmler, reklamlar ve reklamlar… İşte tam da şimdi Yüz Kitap diyorum; zira Grace Paley (İnsana Hiç Rahat Yok Kendinden) gibi bir sihirbazla yola çıkıp, bu ekonomik sıkıntıda diyorlar ki:

Yüz Kitap, 1945 sonrası dünya edebiyatının daha önce Türkçeye hiç çevrilmemiş minör klasiklerini ve klasik olmaya aday eserleri iyi çeviri, titiz bir editoryal çalışma ve özenli tasarımlarla yayımlamayı hedefliyor.

• Yılın Yayınevi (Çizgi Roman)

Herkes gelir geçer de Tex baki kalır (eskide yaşamıyorum Tex özel seriden bir eserini okusanız:), o yüzden: Çizgi Düşler

• Yılın En İyi Kapak Tasarımı

İthaki’de eserleri yer alıyor diye Hamdi Akçay mı şanslı yoksa Hamdi Akçay İthaki’de bulunuyor diye İthaki mi şanslı çözemedim… Onun gibi bir şey…

Orsinya Öyküleri (Hamdi Akçay)

Bilimkurgu Klasikleri çalışmalarıyla zaten başlı başına çoğu yayınevini etkilediğini düşünüyorum ki Orsinya Öyküleri’ne bakıp ayrıntılara doğru sürüklenen sadece ben miyim?

Aslında bu başlığı “Yılın En İyi Kapak Tasarımı Çizeri” mi olsa, bir an öyle iyi olurdu diye düşündüm… :thinking: