Kayıp Rıhtım Okurları 2018'in EN'lerini Belirliyor!

(Bekir Sert) #23

Yılın dosyası: Klasik Türk şiirinde fantastik unsurlar

(Umarım ismini yanlış yazmamışımdır.)

(Sedat Türksever) #24

Edebiyat

• Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı - Dokudünya
  • Yılın En İyi Yabancı Bilimkurgu Romanı - Vakıf isaac asimov
  • Yılın En İyi Yabancı Korku Romanı - Mathilda.(Mary Shelley)
  • Yılın En İyi Yerli Korku Romanı - Karanlık Köy (Gürgen Öz)
  • Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi - 5.Cinayet(J.D.Barker)
  • Yılın En İyi Yerli Polisiyesi - Kırlangıç Çığlığı(Ahmet Ümit)
  • Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı - gece kuşları(George R.R. Martin)
  • Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı - (Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu - Şermin Yaşar)
  • Yılın En İyi Yabancı Romanı - Buz Ejderhası (george rr martin)

Yılın Çevirmeni (Çizgi Roman)

Çizgi romanların küçümsendiği dönemde çoğu çevirmen burun kıvırırken, o elinden gelenin en iyisini sundu. İnternette anılarına denk gelirseniz, okuyunuz efendim şaşırırsınız. :laughing:

Zeynep Akkuş

Not: Tex çevirmeni ve yıl içinde çevirileri yayınlandı.

(Kemal Küçükgedik) #26

Arkadaşlar ben de Rıhtım yetkililerinin izniyle ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum, gerek yok derseniz silebilirim: Bu bir anket. Yarışma değil. Galaksinin en süperi secilmiyor burada. “Kazananlar” arşa çıkmıyor. “Kaybedenler” aç susuz zindanlara hapsedilmiyor. Bir teşekkür almak için saldırgan laflar etmeye, başkalarını üzmeye değmez. İyi eğlenceler.

(Mustafa Yıldız) #27

Güncel çıkan kitaplardan çok azını okuduğumu fark ettirdi bu anket bana. Seneye daha güncel kitaplar okumak dileğiyle.

Edebiyat

• Yılın En İyi Yerli Polisiyesi: Kırlangıç Çığlığı
  • Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı: Son Tiryaki
  • Yılın En İyi Yabancı Romanı: Rum Doodle Tırmanışı
  • Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı: Başkabiryer, Saga, One Piece,
  • Yılın En İyi Yerli Çizgi Romanı: Üç Hikaye
  • Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yabancı): Hitchcock ve Truffaut

Yayınevleri ve İşleri

• Yılın Yayınevi (Kitap): İthaki, Jaguar kitap
    • (Yılın en iyi küçük yayın evi gibi bi kategori de olsa diye düşünmedim değil. 16 m2 yayınları tam bu kategoride benim kafamda)
  • Yılın En İyi Kapak Tasarımı: Rum Doodle Tırmanışı, Tolkien Mirası Serisi (Kutusuyla birlikte sayılır diye düşünüyorum), Ayrıntı Bilimkurgu Serisi (Temsilen Lucky Strike alınabilir.), İthaki Bilimkurgu Klasikleri ( Mars Yıllıkları Temsilen alınabilir.)

Ekran, Oyun ve Beyazperde

• Yılın En İyi Dizisi: Şahsiyet, Maniac
  • Yılın En İyi Filmi: Spider-Man: Into the Spider-Verse, Incredibles 2, Kelebekler
  • Yılın En İyi Oyunu: God of War
  • Yılın En İyi Youtube Kanalı: İstanbul Film Akademisi, Cep Hikayeleri, Orta Dünya (Murat Sönmez)
  • Yılın En İyi Twitch Kanalı: Pixopat (Partychat), cansungur

Kayıp Rıhtım

• Yılın En Mutlu Eden Haberi: “Son Tiryaki” Yeniden Bizlerle
    • Patrick Rothfuss’un Üçüncü Kitabı Nihayet Geliyor!(1 Nisan şakası olduğunu fark edene kadar çok güzel birkaç saniyeydi benim için)
  • Yılın Kayıp Köşeler Yazısı: E-Kitap ve Koku: Milyarlarca Yıl Süren Tantana
    • Çevirmenin Çemberi: Toz Gibi Yıldızlar (mit beni çekildim yarışmadan demiş ama yine de burada yeri var bence okurken çok eğlenmiştim), İki Frankenstein: 1818, 1831,
  • Yılın Dosyası: Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar

(Hazal Çamur) #28

Çok yerinde bir şey söylediniz. Temenninizi paylaşıyor olmakla birlikte bu seneden “de” beklentim:

• Yılın İncelemesi

En çok zorlandığım kategori; zira çoğunu uzaktan da olsa tanıyor ve seviyorum. O yüzden tercih yaparken bu başlık altında misafir olan birini seçeceğim ki aradan sıyrılayım. :grimacing:

Devasa Diskdünya serisini bizlerle buluşturduğu için Ümit Mutlu’yu ve yazısı “Asayiş Berkemal: Tüfenklere Veda, Yoğun Eğlenceye Merhaba” seçiyorum.

• Yılın En Mutlu Eden Haberi

Elif Laçin Aytaç @Cecily ve Masallara Eleştirel Bir Yaklaşım: “Peri Masalları ve Yıkma Sanatı” Raflarda İşte masalların salt güzelleme olmadığını gösteren bir kitap ve haberi :+1: :slightly_smiling_face:

Seray Soysal @bookdilemma ve haberi “Tüfek, Mikrop ve Çelik” Nihayet Tekrar Aramızda” bu kitabın tekrar basılacağını duymak süperdi… :+1: :grinning:

• Yılın Kayıp Köşeler Yazısı

Bu köşede zor köşe ama yine misafir olan Yiğit Yavuz ve “İki Frankenstein: 1818, 1831” yazısını seçiyorum ki çoğu yerde bir kitabın bir resim gibi değişmez ve bir bütün olduğu varsayılıyor. Ancak kitaplar yılların etkisiyle yazarlar tarafından değiştirildiği de aşina bu yazıda da söylendiği gibi…

Usta ve Margarita çevirisiyle Mustafa Kemal Yılmaz yazısı önerildi ama ben yine de tekrardan söyleyeyim. :grinning:

• Yılın Dosyası

Ömer Faruk Yazıcı- Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar Muazzam bir emek hem de tek değil seri olarak sunuluyor. :+1:

• Yılın Çevirisi

Bayram Sarıkaya ve “Herman Melville’in “Moby Dick”ine 1851 Yılından Eleştirel Bir Bakış” çevirisi ki 167 yıl önce yazılmış eleştirileri okumak keyifliydi. :+1:

(Emre Aygün) #30

Hamdi bizimle diye İthaki şanslı. Şüphesiz.

Merhabalar

Edebiyat -

Yılın En İyi Yabancı Romanı: 1-Buz Ejderhası, 2-Bir At Bara Girmiş

Yılın En İyi Yerli Korku Romanı:Vordonisi Kayıp Ada

Yılın En İyi Yerli Polisiyesi:Kırlangıç Çığlığı

Yılın Yayınevi-

1-İthaki, 2-Martı

Ekran, Oyun Beyazperde-

Yılın En İyi Dizisi:1-Stranger Things, 2-Dark

Yılın En İyi Filmi:1-Alpha, 2-Bird Box

(batuhan ) #32

İthaki bilimkurgu klasikleri altında cesur yeni dünya, Dünyalar savaşı vb kitaplar yeniden basıldı o yüzden 2018 e not düştüm :frowning: Düzeltiyorum 2018 baskısı diye yazmıştım lakin 2017 imiş :frowning: Editledim yeni listeme bakın lütfen :smiley:

(Emre Can Doğan) #33

Aslı Dağlı neden beni bütün platformlardan engelledi anlayamadım ama kesin benim suçumdur. :smiley:

2018 Yılın EN'lerinde Oylama Süreci Başladı!
(kimyager_ferhat gürdoğan) #34

Üşeniyorum yazmaya. 20’ci karakter.

(Cemalettin Sipahioğlu) #35

Sormayın. Ben de hem her kategoriye bir şey yazmayacağım için hem de yazacaklarımada da tek öneride bulunamayacağım.

Neyse… Yazacağım! Yazacağım! (İç Ses: Ha işte! Ne zaman?)

(Emre Can Doğan) #36

O dosya seçimini benim kazanmam lazım. Birinci gelip rakiplerimi elemem lazım. :smiley:

(M. Ihsan Tatari) #37

Emrecan, Kara Kara Kapkara geçen sene çıkmıştı. Tom Bombadil de 2017’de yayınlanmış. Birkaç tane daha 2017 görüyorum listende.

Yılın En İyi Kapak Tasarımı olarak da bütün seriyi göstermezsen güzel olabilebilebilir :slight_smile: En çok hangilerini beğendiysen onları yaz lütfen.

Çok karışıyormuş gibi görünmek istemiyorum ama aday kullanma hakkınız da boşa gitsin istemiyorum bir taraftan da.

• Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı

Merdivenler Kenti

• Yılın En İyi Yabancı Bilimkurgu Romanı

John Wyndham- Chocky

• Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi

Kızılgerdan- Jo Nesbo

• Yılın En İyi Yerli Polisiyesi

Kırlangıç Çığlığı- Ahmet Ümit

• Yılın En İyi Spekülatif Öykü Kitabı (Yabancı)

Elektrikli Düşler- Philip K. Dick

Sanırım ben hep bir yıl geriden takip ediyorum. Tam aklıma “hah şu vardı, 1/2/3/4/5… ay önce okumuştum, güzeldi” diye geliyor, hemen heyecanla yılına bakıyorum, karavana, 2017’de çıkmış. :upside_down_face:

Yılın İncelemesi Kıyamete Bir Milyar Yıl: Sorun Sende Değil, Kâinatta!

(Merve Aydın) #41

Yılın Çevirmeni: Sözcüklerdir Bütün Derdim: Damla Göl
Yılın En İyi Yerli Romanı: Misafir: Nermin Yıldırım
Yılın En İyi Dizisi: Maniac

(Nurdan Atay) #42

Yılın Fanzini: Kil-Tablet (her ay farklı temayla çıkan öykü fanzini. )

(Ahmet Hakan) #43

Yılın Oyunu - Monster Hunter World
Yılın En İyi Filmi - İnanılmaz Aile 2
Yılın En İyi Animesi - Boku No Hero Academia 3. Sezon (2018 çıkışlı diye hatırlıyorum)