Kayıp Rıhtım Okurları 2018'in EN'lerini Belirliyor!

(M. Ihsan Tatari) #86

Ülkemizde ilk kez 2018 yılı içerisinde gösterilen diye belirttiğimizde de animelerde ve dizilerde yanlış anlamaya sebep oluyordu :smiley: Hakan’la tam olarak bunu konuşmuştuk, ama sonra anlaşıldığına karar vermiştik. İç yazışmalarımızı mı okuyorsunuz yoksa? :stuck_out_tongue:

(Muazzez) #88

Selam millet !!!,
Benim tercihlerim şöyle:
Yılın En İyi Dizisi : The Haunting of Hill House
Yılın En İyi Yazarı : Attila Şanbay
Yılın En İyi Korku-Fantastik Romanı : Vordonisi Kayıp Ada ***Hiç Şüphesiz
Yılın En İyi Filmi : Bohemian Rhapsody
Yılın En İyi Yayıevi : Martı
:blush:

(Hazal Çamur) #89

Edebiyat

• Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı: The Witcher
  • Yılın En İyi Yabancı Bilimkurgu Romanı: Uzaktan Kumandalı Kız
  • Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi: Derin Sular
  • Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı: Ölü Dalgıcın Sonbaharı
  • Yılın En İyi Yabancı Romanı: Kanını Satan Adam
  • Yılın En İyi Yerli Romanı: Kadın Kürkünde Rüya
  • Yılın En İyi Ütopya/Distopyası: 1. Külleri
    2. Misafir
  • Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı: Saga 5
  • Yılın En İyi Genç-Yetişkin Kurgusu (Yabancı): Kandan ve Kemikten Çocuklar
  • Yılın En İyi Genç-Yetişkin Kurgusu (Yerli): Likya’nın Şarkısı
  • Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yabancı): Dünyanın Kıyısında Dans
  • Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yerli): Yazma Dersleri

Çeviri ve Editörlük

• Yılın Çevirmeni: Ülker İnce
  • Yılın Çevirmeni (Çizgi Roman): Elif Ersavcı
  • Yılın Editörü: Ayla Duru

Yayınevleri ve İşleri

• Yılın Yayınevi (Kitap): Jaguar Kitap
  • Yılın Yayınevi (Çizgi Roman): Karakarga
  • Yılın En İyi Kapak Tasarımı: Kanını Satan Adam

Ekran, Oyun ve Beyazperde

• Yılın En İyi Dizisi: The Chilling Adventures of Sabrina
  • Yılın En İyi Filmi: Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Yılın En İyi Animesi: Boku no Hero Academia (3. Sezon)
  • Yılın En İyi Oyunu: Thronebreaker: The Witcher Tales

Kayıp Rıhtım

• Yılın En Mutlu Eden Haberi: “Dede Korkut” UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde!
  • Yılın Kayıp Köşeler Yazısı: Çevirmenin Çemberi: Usta ve Margarita
  • Yılın Dosyası: Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar

Devilman Crybaby’i de bitirdim bu arada :slight_smile:

Özet

Sonu o animeden beklemediğim kadar iyiydi, bunu itiraf ediyorum :smiley: Bitirdiğim için mutluyum.

(Cemalettin Sipahioğlu) #90

Kitabı tavsiye edip listeme almamak, 2019 Ayıplarım listeme girdi :sweat:

Devilman Crybaby’i de bitirdim bu arada :slight_smile:

Özet

Sonu o animeden beklemediğim kadar iyiydi, bunu itiraf ediyorum :smiley: Bitirdiğim için mutluyum.

Süreç içerisindeki tepkim:

(Pad) #91

Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi: Örümcek Ağı - Agatha Christie

Yılın En İyi Yerli Polisiyesi: Rakun - Suat Duman

Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı: Javier Marías - Kötü Niyet Öyküleri, Samanta Schweblin - Ağızdaki Kuşlar

Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı: Semih Öztürk - Önce Dağlar Kar Tutacak, Deniz Poyraz - Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler, Eyüp Tosun - Kör Islık, Bahar Aslan - Bakü Defteri, Adalet Ağaoğlu - Düşme Korkusu, Onur Cansız - Düşüş Öyküleri

Yılın En İyi Yabancı Romanı: Paulo Coelho - Hippi, Ognjen Spahic - Hansen’in Evlatları, Salman Rushdie -Altın Ev, Carsten Jensen - İlk Taş

Yılın En İyi Yerli Romanı: Barış Andırınlı - Ajar, Oylum Yılmaz - Cadı, Gaye Boralıoğlu - Dünyadan Aşağı, Burhan Sönmez - Labirent, Eyüp Aygün Tayşir - Tuhaflıklar Fabrikası, Neslihan Önderoğlu - Tuhaf Şeyler Oluyor Bay Tarantino, Murat Menteş - Antika Titanik

Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı: Jeff Lemire - Sualtı Kaynakçısı

Yılın En İyi Yerli Çizgi Romanı: Ege Avcı - Kebenin Gölgesinde 1: Ergene Kartalları, İlban Ertem - Üç Hikâye, Levent Cantek - 1951, Hikmet Yamansavaşçılar - Karabala 3 / Kara Kanatlar Kanlı Buzlar

Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yabancı): David Shields - Edebiyat Hayatımı Nasıl Kurtardı

Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yerli): Ali Osman Abdurrezzak - Türk Destanlarından Kalevala Destanına Karşılaştırmalı Bir Mitoloji Araştırması | Erkan Irmak - Eski Köye Yeni Roman

Yılın En İyi Fanzini: Nepal, Geyik Fanzin, Kaotik Fanzin, CosmicZion Zine, Poespekpektüs, Mevzular Derin Fanzin

Yılın En İyi Dergisi: Notos, Kitap-lık, Varlık, Öykülem, Dünyadan Çıkış Yolları, Kafka Okur, Muhayyel Dergi, Koza Düşünce, 221 B, Tuhaf Dergi, Sabit Fikir, Öykü Gazetesi, Roman Kahramanları, Post Öykü

Yılın En İyi e-Dergisi: altZine, Lemur, Hayalet e-dergi

Yılın Çevirmeni: Erdal Şalikoğlu - Çağdaş Macar Öyküleri Seçkisi

Yılın Yayınevi (Kitap): Notos Kitap, Altın Kitaplar, Everest Kitap, Alakarga Sanat Yayınları, Sub Press, NotaBene Yayınları, Tefrika Yayınları, Epsilon Yayınevi, Arkadaş Yayınevi, Ayrıntı

Yılın Yayınevi (Çizgi Roman): Arkabahçe, Sırtlan Kitap,

Yılın En İyi Kapak Tasarımı: Yargıç ve Celladı - Friedrich Dürrenmatt

Yılın En İyi Filmi: Roma, The Man Who Killed Don Quixote

Yılın En İyi Youtube Kanalı: Socrates Dergi, Yorekok, Post 42, Eflatun TV, tvMisha, Tarih Obası, GeekYapar, KALT, Efe Aydal

Yılın İncelemesi: Kırılan Putların Yerine Yenilerini Koyan Kim? Bir Onur Ünlü Filmi: “Put Şeylere”, Otomatik Piyano: İnsan ve Makineleşme Savaşının Galibi Kim Olacak?, Kuzgunun Gölgesi: Tamamlandığı Halde Değeri Bilinmeyen Bir Seri

Yılın En Mutlu Eden Haberi: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Beş Sezon ve 1 Milyar Dolar Bütçe İle Gelecek!, “To The Moon” Animasyon Filmi Oluyor

Yılın Kayıp Köşeler Yazısı: Fahrenheit 451: Çeviri Değerlendirmesi ve Karşılaştırması

Yılın Dosyası: Playboy: Bilimkurgu, Fantezi ve Korkunun Ustalarını Ağırlamış Bir Deli Dergi, Arkeoloji ve Fantazya, Distopyalar Ne kadar Gerçek?, Stanislaw Lem’in Geleceğe Dair Şimdiden Gerçekleşmiş 10 Öngörüsü,

(Felah) #92

Dolu bir yıl oldu. Bunlar da benim önerilerim.

Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı
Berna Durmaz - Metal Hayatlar, Hikmet Hükümenoğulları - Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri

Yılın En İyi Yabancı Romanı
David Grossman - Bir At Bara Girmiş, Erlend Loe - Naif Süper, Karl Ove Knausgaard - Sonbahar, Yapraklar Evi - Mark Z. Danielewski

Yılın En İyi Yerli Romanı
Aslı E. Perker - Flamingolar Pembedir, Emirhan Burak Aydın - Gözlemci Olarak Buradayız, Ayfer Tunç - Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Semih Tuğrul - Alçak Basınç, Latife Tekin - Sevgili Arsız Ölüm, Cem Akaş - Y, Yavuz Ekinci - Peygamberin Endişesi, Arif Ergin - Tekvin

Yılın En İyi Kurgu Dışı Eseri (Yerli)
Salim Fikret Kırgi - Osmanlı Vampirleri, Abdullah Başaran - Postmodern: Felsefe, Edebiyat, Nekahet, Sevin Okyay - Ara Sıra ve Daima

Yılın En İyi Fanzini
Firar Fanzin, Fish Fanzin, Void Zine, Artistik Bellek

Yılın En İyi Dergisi
Sözcükler, Edebiyatist, Söylenti Dergi, Yedi Yetmiş Dergi, Pan Dergi, Çocuk Yazar, Sin Edebiyat, Tr!p, Mikrop Dergi, Masa Dergi, Alacakaranlık Dergi, Socrates Dergi

Yılın Editörü
Baran Güzel

Yılın Yayınevi (Kitap)
Metis Kitap, Doğan Kitap, DEX, TUDEM, Monokl Edebiyat, Kolektif Kitap, On8 Kitap, Günışığı Kitaplığı, Yordam Kitap, Yitik Ülke, Hep Kitap, Timaş Yayınları, Karakum Yayınevi, Çınar Yayınları

Yılın En İyi Youtube Kanalı
Oyungezer, 140journos, Mösyö Pikselans, Sinan Akkol, Alabarda, Feza Gezginleri

Yılın İncelemesi
Corto Maltese: Denize Hasret Romantiklerin Kahramanı, Usta ve Margarita: Çünkü El Yazmaları Yanmaz, Zaman Hırsızı: Clive Barker’dan Mit ve Masallarla Dolu Bir Serüven

Yılın En Mutlu Eden Haberi
Türkiye Uzay Ajansı Resmi Olarak Kuruldu, Netflix, Roald Dahl Evrenini Televizyona Uyarlıyor

Yılın Dosyası
H.P. Lovecraft Mitosu’nun En Köklü Efsanesi: “Pnakotic El Yazmaları”, Yayınevlerine Sorduk: “Ne Olacak Bu Ekonominin Hâli?”

(Hakan Tunç) #93

Bugün adaylıklar için öneri sunumunun son günü arkadaşlar. Haliyle aklınızda isimler varsa gün bitmeden paylaşın derim :krs:

Anime dalında Black Clover
Youtube dalında Mösyö Taha, Nilüfer Baş ve Kafeinsiz diyorum ben de.

(Serhat) #94

Edebiyat

• Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı----- The Witcher serisi
  • Yılın En İyi Yabancı Bilimkurgu Romanı— Halka Dünya
  • Yılın En İyi Yerli Fantastik Romanı----Attila Şanbay, Vordonisi Kayıp Ada
  • Yılın En İyi Yerli Bilimkurgu Romanı----Son Tiryaki
  • Yılın En İyi Yabancı Korku Romanı— İtfaiyeci (Joe Hill)
  • Yılın En İyi Yerli Korku Romanı-----Attila Şanbay, Vordonisi Kayıp Ada
  • Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi ---- Noah (Sebastian Fitzek)
  • Yılın En İyi Yerli Polisiyesi ----Tekvin (Arif Ergin)
  • Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı-----İskandinav Mitolojisi
  • Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı----Son Tiryaki
  • Yılın En İyi Yabancı Romanı-----İskandinav Mitolojisi
  • Yılın En İyi Yerli Romanı----Tekvin (Arif Ergin) ve Kırlangıç Çığlığı (Ahmet Ümit)

Yayınevleri ve İşleri

• Yılın Yayınevi (Kitap)----- İthaki ve Alfa Yayınları
  • Yılın Yayınevi (Çizgi Roman) ---- JBC ve Çizgi Düşer
  • Yılın En İyi Kapak Tasarımı -----Dokudünya (Clive Barker)

Ekran, Oyun ve Beyazperde

• Yılın En İyi Dizisi ----- Bodyguard ve The Haunting of Hill House
  • Yılın En İyi Filmi------ Avengers İnfinty War
  • Yılın En İyi Oyunu ----- God of War

(Y. Ezgi Erdoğan) #96
  • Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı: Stanley Weinbaum - Bir Mars Destanı

• Yılın En İyi Yerli Fantastik Romanı: Bülent Ayyıldız - Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil

Yılın En İyi Dizisi: Daredevil 4.sezon(geçerli sayılır mı bilmiyorum bu yıl çıkanları pek izlemedim) En güncel izlediğim Dark ama geçen yıl çıkmıştı :smiley:

• Yılın Dosyası: Arkeoloji ve Fantazya

Yılın En İyi Filmi: Avengers Infinity War ve izlediğim tek film :sweat_smile:

Yılın En İyi Animesi: Devils Line

(Emre Can Doğan) #97

Son saniyelerde. :smiley: (20 karakter)