Kazakistan Kiril Alfabesinden Latin Harflerine Geçiyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/kazakistan-kiril-alfabesi-latin-harfleri/

Kazakistan, Kiril alfabesini bırakarak Latin harfli yeni Kazak alfabesine geçiş yapıyor. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, 31 harften oluşan yeni alfabesini tanıttı. Çalışmalarına bundan birkaç sene önce, 2017 yılına başlayan Kazakistan 2023 ve 2031 dönemi arasında ülke çapında kademeli olarak kullanıma sokmayı planladığı ve Latin harflerinden oluşan yeni Kazak harflerini tanıttı. Ahmet Baytursunov Dil Bilimi Enstitüsü’nün… (DEVAMI…)

13 Beğeni

Geç olsun güç olmasın. Çok güzel bir haber.

Hoş gelmişler. Ortak Türk kültürü için önemli bir adım.

Kazakistan posta pullarını topluyordum. Yazıları hiç anlamıyordum. Güzel oldu benim için :slight_smile:

1 Beğeni

Kazakistan için hayırlısı olsun. :slight_smile:

oldukça güzel bir haber.

Bir gecede cahil kalacaklar. :slight_smile:

10 Beğeni

Kiril alfabesi de güzel ama, kim öğretti nasıl öğrendim hatırlamıyorum :smiley:
Hoş gelmişler:))
Merak ediyorum da bilmeyenler ne yapacaklar acaba.

Türkiye’de çok tartışmalı bir konudur bu. Kimileri Arap alfabesini bırakıp Latin alfabesine geçtiğimizde bir gecede cahil kaldığımızı düşünüyor. :upside_down_face: Eminim ki Kazakistan’da da olacaktır böyle insanlar.

Gördüğüm kadarıyla Kiril alfabesi ile Latin alfabesi arasındaki fark o kadar da geniş değil. Benzer karakterler var yani. Bilmeyenler de rastlaya rastlaya alışacaktır bence.

1 Beğeni

Neden cahillik olsun ki, garipmiş :smiley:
Harfler daha çok rusçanınkine benziyor, büyük bir kısmı. Alışana kadar, sonrası kolay olacaktır :slight_smile:

Mustafa Kemal Atatürk’ün alfabeyi değiştirme nedeni de zaten Orta Asya ülkesindeki diğer Türk devletleriyle yakınlaşmak, uyum içinde olmak içindi. Ama orta asyadaki Türk devletleri Sovyet Rusya’nın himayesi altına girdiğinden dolayı bu plan uygulanamadı.

Bu haber beni mutlu etti. Fark ettiyseniz artık ülkeler birleşiyor ve ülke sayısı azalıyor. Kanadayla, Amerika birleşecek diye bir söylentiler duymuştum, birde Fransayla, Almanya. Bizimde diğer Türk devletleriyle birleşmemiz gerekiyor, bu modern zamanda.

2 Beğeni

Güzel konuşuyorsun ama bu birleşmeye kimse onay vermez hatta karşı çıkarlar. Ve kazakistan bizim türkiye’de anlatıldığı gibi değil. Çoğunluğu türkleri sevmez,keza diğer türk devletleri de aynı konumda …

Halklar birleşmedikce devletler birleşmez.

Bu işler zaten öyle hemen olacak şeyler değil. Bende biliyorum Türklere karşı sempatik olmadıklarını buda Sovyet’lerin yaptıkları asimile işlerinin sonucu maalesef.
Bu iş Azerbaycan’la başlar kademe kademe ilerler diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Fransayla, Almanya…

NO WAY :joy::joy:

6 Beğeni

Almayan Fransa siyasi bir birlik zannetmiyorum ki olsun. Diğer yandan tarihsel olarak aralarında pinpon topu gibi seken alsas-loren bölgesi nedeniyle zaman zaman değiş dokuş birliği oluyor. :slight_smile:

Doğru hatırlıyorsam Grange’in son kitabı “son av” bu bölgede geçiyordu.

2 Beğeni

Güzel bir haber fakat gençler arasında Rus hayranlığı çok var. Bu karara verilen tepkileri merak ediyorum.

Konu dışı olacak ama… Çok görmek istediğim hatta sonra fanatasyik geziler için yazmak istediğim bir yer var. Tarihte Maignot hattı diye geçiyor. Gitme fırsatım olmadı. Neredeyse çok bilen kişi yok.

Burası 1. Dünya harbi sonrası Alman Fransız sınırı etraf ormanlık ve dağalık. Arazinin açık olan tek yerinde Fransızların savaş sonrası yaptıkları bir yer altı kalesi var. Bu hat mayınlar, yerden çıkan gizli atış bölümleri ve bunkerlar ile korunuyor. O kadar büyük ve uzun ki içinde bir tren hattı var. Bazı koğuş duvarlarına askerler bunalmasın diye tarla, açık alan resimleri filan çizilmiş. Fantastik birsey. Tabi tarihin en buyuk hayal kırıklığı. Çünkü öngörülenin aksine Almanlar özellikle de Tiger tankları hattın ormanlık kısmından yıka yıka geçip bu kaleyi pas geçiyorlar. :blush: Ilgilenen olursa dite bir iki resim atıyorum araştırabilirler.

Öte yanda Abd Canada olmaz ama belki… Fakat ne tarihsel ne milletsel ne dil ne din ne ekonomi Almanya ve Fransa birliği yukarıdaki arkadaşım nereden duydusa biraz abartılı… Benim bildiğim ülke sayısı azalmak bir yana bir de bölük pörçük oldu ülkeler iyice.

images (1)

images (4)

3 Beğeni

Bu konuda şöyle bir ek yapılabilir. Bazı şehirlerin gelecek yıllarda siyasi olarak olmasa bile ekonomik olarak ulus devletin bir parçası olmama ihtimalleri de var. 2-3 sene önce Avrupa’da ve hatta biz de İstanbul için bunu dile getiren burjuvaların sayısı çoktu.

Ben şehir devletlerle ilgili merak eden olursa diye (doğru veya yanlış gibi bir değerlendirme yapmıyorum sadece fikir vermesi açısında) bir içerik paylaşayım.

Almanların 6 ayda geçtiği hattan mı bahsediyorsun ? 6 aydı sanırım. Belki yanlış biliyorumdur.

Hatta hiç saldırmayıp, Belçika ormanlarından geçerek Fransa’ya girdiler. Hattaki askerler tek kurşun atamadan teslim oldu. Naziler, 6 haftada Fransa’yı ele geçirdi.

1 Beğeni