Keloğlan Ak Ülke Kitabı Muzır ve Müstehcen Bulundu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/keloglan-ak-ulke-duran-yilmaz-muzir-mustehcen-bulundu/

Keloğlan Ak Ülke adını taşıyan Duran Yılmaz’ın masal kitabı, içerisindeki tecavüz sahnelerinin ortaya çıkmasıyla Bakanlık tarafından muzır ilan edildi. (DEVAMI…)

Muzır ve müstehcen mi? Böyle bir kitabın en başında hic yayınlanmamış olması ve asla çocuk kitabı kategorisine konulmamış olması gerekirdi. Ama yapıldı ve kim bilir kaç çocuğun aklı zehirlendi bunlarla. Şimdi incelemeye alınıyor ve tüm yapılan bunu çocuklara satmayın demek mi? Bu kapakla, bu çizimle basılırsa yine çocuklar alacak, okuyacak. Ne fark etti tam olarak?

Ha bunu da geçtim böyle bir şey yazan yazarın da bunu basan yayınevinin de ceza alması gerekirken '‘şuraya büyükler içindir yazın sonra tekrar basarsınız’'a getirmek konuyu nasıl bir zihniyettir!?

Ömer Seyfettin’i çocuk kitabı yazarı olarak tüm okullarda bulundurdular zamanında. Kemalettin Tuğcu da ondan aşağı kalmaz. Özellikle çocuk kitapları konusunda iyi bir denetime ihtiyacımız var.

Keşke üçüncü parti bir şirket kitapları çocuklara uygun/değil gibi değerlendirse. TARAFSIZ bir üçüncü parti. Bence veliler çocuklarına okutacakları kitapları öncelikle kendileri okumalılar. Ben çocuğum olsa (imkansız tabi de) Türk bir yazardan çocuk kitabı okutacağımı sanmıyorum.

3 Beğeni

Sayısız genç-yetişkin kitabı okudum ama böyle sapıkça bir yazıya hiç denk gelmedim. Bu tür şeyleri özellikle mi çocuk kitaplarına yazıyorlar anlamıyorum.

1 Beğeni

Ömer Seyfettin cidden benim için travmatik olmuştu zamanında.