Keşfedilen Yeni Gezegende Sıra Dışı Mevsim Düzeni: Yaz Bir Gün, Kış ise İki Gün Sürüyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/yeni-kesfedilen-otegezegende-mevsimler-1-2-gun-suruyor/

image

Yeni keşfedilen bir ötegezegen bilinen mevsim düzenlerini altüst ediyor. NASA’nın artık emekliye ayrılmış olan Spitzer Uzay Teleskobu, yaz mevsiminin bir gün, kışın ise iki gün sürdüğü tuhaf bir gezegeni ortaya çıkarttı. 2020 yılında emekli olan Spitzer Uzay Teleskobu’nun verileri, yeni bir ötegezegen hakkında bilgiler edinmemizi sağladı. XO-3b adı verilen gezegende bir yıl toplamda üç Dünya… (DEVAMI…)

9 Beğeni

Bu tür keşif haberlerini görünce keşke bir 700-800 sene daha geç doğsaydık da bunları görmeye gidebilseydik diyorum

4 Beğeni

Bir XO-3b atasözü der ki: Bir gün ile yaz gelmez, iki gün ile kış gitmez.

2 Beğeni

Belki de sınırsız bir hayatımız var ve sürekli uykudan uyanıp yaşamaya devam edeceğiz. :joy:

3 Beğeni

Bunu ben de çok düşünüyorum valla. :sweat_smile:

1 Beğeni

Yılın tamamı ilkbahar ve sonbahar olan bir gezegen bulununca haber ver NASA. Yaz ve kış da böyle kısa sürsün. :smiley:

2 Beğeni

Dünyanın alt sürümlerinden biri. Sonsuz evrende ideal sistem yaratılana kadar kaç sürüm denendi kim bilir. Veya içkiliyken tasarlanan gezegenler listesinden bir örnek xd

3 Beğeni