Kitap, Dergi ve Gazetelerde Alınan KDV Tamamen Kalkıyor!

(Hakan Tunç) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/kitap-dergi-ve-gazetelerde-alinan-kdv-tamamen-kalkiyor/

Kitaplarla ilgili yeni KDV yasasına düzenleme geldi. Bizzat cumhurbaşkanının açıklamasıyla bundan sonra kitap ve süreli yayınlarda hem kitapçıda hem de bayilerde ve internet satış noktalarında KDV oranı tamamen sıfırlanacak. (DEVAMI…)

(Hiçliğin bekçisi…) #2

Kitapta ve süreli yayınlarda KDV sıfırlanacak diye haber var şu anda. Sanırım bu tamamen sıfırlama olacak. Mecliste görüşülecekmiş bu hafta. :thinking: Bir şey anlamadım yahu.

Anlayan bir aydınlatsın. Düzenleme yapılmıştı ama tamamen kaldırılacak, okuyucu kitaba daha kolay ulaşacak diye söylendi.

Rıhtım Kamarası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kitap ve süreli yayınlarda (gazete dergi) KDV’nin sıfırlanacağını açıkladı.

17 Ocak’ta TBMM’den geçen yasa ile kitabın yayıncıdan kitapçılara teslimi sırasında kitapçıların ödediği yüzde 8’lik KDV sıfırlanmıştı. Ancak bu yüzde 8’lik farkı kitapçılar fiyata yansıtmayınca kitap rafta ucuzlamamıştı. Şimdi kitabın tüm aşamalarında KDV kaldırılmış oldu.

http://www.diken.com.tr/erdogan-acikladi-kitapta-kdv-sifira-iniyor/

(Hiçliğin bekçisi…) #4

Eh, bari şimdi bir şeye yarar. Çok fazla bir indirim olmasa bile ufak tefek hesaplar yapan biz okuyucular için güzel bir gelişmecik. Yüzde 8lik kadar bir gelişme. :joy: İçimdeki kötü kişi yine pis pis gülüp konuşuyor…

Ne kadar sürecek?
Ardından ne gelecek? :expressionless:

Bende tedirgin oldum bu habere, tek bir okuyucu icin cok buyuk bir fark yok ama herkes bir kitap fazla okusa yayinevleride rahatlar.

(Umut Özak) #6

Valla ben şahsen sevindim. Toplu alımlarımda fazladan 1 kitap demek. Tabi seçimden sonra burnumuzdan gelmemesi şartıyla!

(Hiçliğin bekçisi…) #7

Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. :joy: Varınızı yoğunuzu sat… şaka şaka :sweat_smile: Yaşayıp göreceğiz…

(Umut Özak) #8

Satacak kitaplarım var da onlara da kıyamadığım için açmazdayım abla. :joy: Ama gaza gelirsem ne olacağı belli olmaz. :sweat_smile::rofl:

Yani kitapyurdu, idefix gibi sitelerdeki fiyatlara da yansıyacak mıymış?

(Umut Özak) #10

Evet, yansıyacak…

(Faruk) #11

Bu gayet güzel bir haber. Almayı düşündüğüm pek çok kitap vardı. Yaklaşık 300 tl civarı. Bekleteceğim :slight_smile:
D&r, idefix gibi sitelere yansır mı bu indirim?

(Emre ) #12

Daha yeni kitap aldık söyleselerdi beklerdik versinler bizim KDV indirimlerimizi. Hem kitaptan indirim alsak nolur başka yere gittikten sonra.

(∆) #13

Twitterda okumuştum birisi kdv indiriminin yayınevlerine çok kötü etkileyeceğini söylemişti sebep olarakta yayınevleri tüm girdilerinde kdv öderken çıktılarında kdv alamayacaklar demişti yani gelir gider tablosunda %8 bir negatif durum oluşacak ve bunu kitapların fiyatlarına yansıtmadıkları taktirde zarar yazacaklarını söylemişti.

Maliye mevzuatlarını bilmediğim için tam olarak doğru mu bilemiyorum ama bir yayınevi yetkilisi durumu açıklarsa çok sevinirim şahsen :slight_smile:

(Erdal) #14

Durumun pek öyle olduğunu sanmıyorum. Çünkü satış yaparken KDV’yi yayınevi almıyor ki, yine devlete ödüyor.

(Cankut Değerli) #15

Hadi hayırlısı. Şüpheliyim açıkçası ama bekleyip göreceğiz.

(Umut K.) #16

Aslında Kdv’yi yayınevi alıyor. İşletmeler için Kdv şöyle işler: Örn; işletme mal alırken 1000 TL Kdv ödesin. O malları da satsın ve satışından 1200 TL Kdv alsın. Devlet diyor ki, “Sen bu malı alırken zaten bana Kdv ödedin. O yüzden sattığın malın Kdv’sinden alıştaki Kdv’yi düş ve bana farkı öde.” Bunun neticesinde işletme satıştaki 1200 TL’lik Kdv’nin sadece 200 TL’sini devlete öder. 1000 TL işletmenin cebine kalır.

(Umut K.) #17

Ben de bu konuda vergi muafiyeti gibi bir durumun söz konusu olacağını duymuştum. Çünkü kitap başına %8’lik bir zarar oluşsa, yayınevi 1 yılda milyon liralık zarara uğrar. Özellikle baba yayınevleri için bu zarar çok daha yüksek olur. O yüzden böyle bir sıkıntı olsa baba dediğimiz yayınevleri şimdiye çoktan ortalığı inletmiş olurdu.

(Okan Akıncı) #18

Konuya muhasebe açısından bakarsak ortada çok büyük bir gelişme yok. Bilmeyenler için anlatayım. @AugusteDupin oldukça basit ve güzel bir şekilde anlatmış. Ben biraz daha ayrıntıya gireceğim.

Yayınevi mal ve hizmet alırken onun KDV’sini zaten içinde ödüyor ve 191-İndirilecek KDV hesabında muhasebeleştiriliyor. O KDV de malı aldığı yer tarafından devlete ödenecek. Yayınevi; müşteriye, kitapçıya, dağıtımcıya kitap satarken de KDV’yi fiyata dâhil ediyor ve 391-Hesaplanan KDV hesabında muhasebeleştiriyor.

Her ay bu iki hesap karşılaştırılıyor. Eğer 391 hesabında KDV daha fazla ise aradaki farkı devlete ödüyor. Eğer 191 hesabında KDV daha fazla ise aradaki fark 190-Devreden KDV hesabına aktarılıyor ve böylece bir sonraki ayda kullanılıyor. Bir sonraki ay devlete ödenecek KDV’nin azaltılmasında yardımcı oluyor.

Şunu da belirteyim: Kitaplardan, dergilerden, gazetelerden alınan KDV sıfırlanıyor. Yani yayınevlerinin gelir kalemlerinden alınan KDV sıfırlanıyor. Peki ya onların gider kalemlerinden alınan KDV sıfırlanıyor mu? Kâğıt, mürekkep, elektrik, su, doğalgaz, internet, diğer çeşitli mal ve hizmetlerden KDV alınmaya devam edecek.

Bu yeni düzenlemenin sonucu ne olacak? Yayınevi zaten kâr ediyorsa, giderinden fazla kazanca sahipse devlete ödeyeceği aradaki farktan kurtulacak ve bir nebze olsun rahatlayacak. Fakat yayınevi zaten zarar ediyorsa, kazancından fazla gidere sahipse onun açısından hiçbir şey değişmeyecek. Çünkü zaten zarar ettiğinden dolayı KDV ödemiyordu. Fazla bir vergiden kurtulmuş olmuyor. Bu yeni düzenleme zaten durumu bir nebze iyi olan yayınevleri için güzel ama diğerlerine iyi bir haber yok. Onların Devreden KDV hesabı iflas edene kadar devredecek. Yani büyük balık küçük balığı yutacak, tekelleşme süreci hız kazanacak. Kaliteli ama az okunan yayınevleri avucunu yalarken, belki iflas ederken, Wattpad kitabı basanlar daha da güzel günler yaşayacak.

Hatta şöyle bir durum var: Yayınevi aldığı mal ve hizmetlerin içinde ödediği vergiyi, sattığı kitaplardan gelen vergi ile karşılıyordu. Yani bu vergi aslında okuyucunun cebinden çıkıyordu. Şimdi bu yük tamamen yayınevlerinin üstüne kaldı.

Peki ya okuyucu? Yayınevleri mal ve hizmet alırken onun içinden vergi ödemeye devam edecekleri için bunu fiyatlara yansıtmak zorundalar. Bu yüzden, zaten kâr eden yayınevleri fiyat indirimine gidebilirler ama diğerleri bunu yapamaz.

Eğer mevzuatta bilmediğim bir şey yoksa durum böyle. Bu yüzden güzel görünen ama aslında büyük bir değişiklik yaratmayan bir düzenleme söz konusu.

Bir ara iş dünyası, İndirilecek KDV’nin Hesaplanan KDV’den yüksek çıkması durumunda bir sonraki aya devretmesi yerine devletten vergi iadesi olarak alınmasını talep ediyordu ve hükûmet de buna olumlu yaklaşıyordu. Son durum hakkında bilgim yok. Eğer bu düzenleme gerçeğe dönüşürse işte o zaman herkes için iyi olur. Zarar eden yayınevleri bile ciddi bir yükten kurtulur ve o farkı devletten alır. Onların 190-Devreden KDV hesabı sonsuza kadar devretmez. Her ay vergi iadesiyle ayakta kalabilirler. Okuyucuya da düşük fiyatlar olarak yansır.

Ayrıca merak ettiğim başka bir şey var: Devlet, almaktan vazgeçtiği KDV’nin acısını başka şekillerde çıkaracak mı? O zaman KDV indirimi lafta kalır.

Özet geçeyim: Kulağa hoş gelen ama yayıncılık dünyasını kurtarmaya yetmeyen, hatta bazı açılardan durumu daha da kötüleştiren bir gelişme.

(Faruk) #19

Aynen, ben de yaklaşık 200 TL’lik kitap almıştım

(Emre ) #20

Ya ben vergisinde felan da değilim bunun zaten doğduğumuzdan beri vergi veriyoruz. Sıkıntı şu bulunduğum şehirlerdeki merkez kütüphanelerde bile güncel kitaplar bulunmuyor. Ben kitap satın almaktan vazgeçmeye çalışıyorum ama etrafımda okuyan bulamazsam, ödünç veren birini bulamazsam ikinci el almak dışında veya sıfırını sipariş etmekten başka çarem yok. Bu para döngüsüne girmek istemiyorum. Yığınlarla vergi veriyoruz 500 bin nüfuslu şehirde 3 tane kütüphane var topu topu. Kitap okuma oranı az diye belki de inşa edilmiyordur bilmiyorum. Tek istediğim yani nolurdu kocaman kütüphanelerimiz olsa güncel ve eski kitaplara erişebilsek kitap almak zorunda kalmasak.