Kitap, Dergi ve Gazetelerde Alınan KDV Tamamen Kalkıyor!


(∆) #13

Twitterda okumuştum birisi kdv indiriminin yayınevlerine çok kötü etkileyeceğini söylemişti sebep olarakta yayınevleri tüm girdilerinde kdv öderken çıktılarında kdv alamayacaklar demişti yani gelir gider tablosunda %8 bir negatif durum oluşacak ve bunu kitapların fiyatlarına yansıtmadıkları taktirde zarar yazacaklarını söylemişti.

Maliye mevzuatlarını bilmediğim için tam olarak doğru mu bilemiyorum ama bir yayınevi yetkilisi durumu açıklarsa çok sevinirim şahsen :slight_smile:


(Erdal) #14

Durumun pek öyle olduğunu sanmıyorum. Çünkü satış yaparken KDV’yi yayınevi almıyor ki, yine devlete ödüyor.


(Cankut Değerli) #15

Hadi hayırlısı. Şüpheliyim açıkçası ama bekleyip göreceğiz.


(Umut K.) #16

Aslında Kdv’yi yayınevi alıyor. İşletmeler için Kdv şöyle işler: Örn; işletme mal alırken 1000 TL Kdv ödesin. O malları da satsın ve satışından 1200 TL Kdv alsın. Devlet diyor ki, “Sen bu malı alırken zaten bana Kdv ödedin. O yüzden sattığın malın Kdv’sinden alıştaki Kdv’yi düş ve bana farkı öde.” Bunun neticesinde işletme satıştaki 1200 TL’lik Kdv’nin sadece 200 TL’sini devlete öder. 1000 TL işletmenin cebine kalır.


(Umut K.) #17

Ben de bu konuda vergi muafiyeti gibi bir durumun söz konusu olacağını duymuştum. Çünkü kitap başına %8’lik bir zarar oluşsa, yayınevi 1 yılda milyon liralık zarara uğrar. Özellikle baba yayınevleri için bu zarar çok daha yüksek olur. O yüzden böyle bir sıkıntı olsa baba dediğimiz yayınevleri şimdiye çoktan ortalığı inletmiş olurdu.


(Okan Akıncı) #18

Konuya muhasebe açısından bakarsak ortada çok büyük bir gelişme yok. Bilmeyenler için anlatayım. @AugusteDupin oldukça basit ve güzel bir şekilde anlatmış. Ben biraz daha ayrıntıya gireceğim.

Yayınevi mal ve hizmet alırken onun KDV’sini zaten içinde ödüyor ve 191-İndirilecek KDV hesabında muhasebeleştiriliyor. O KDV de malı aldığı yer tarafından devlete ödenecek. Yayınevi; müşteriye, kitapçıya, dağıtımcıya kitap satarken de KDV’yi fiyata dâhil ediyor ve 391-Hesaplanan KDV hesabında muhasebeleştiriyor.

Her ay bu iki hesap karşılaştırılıyor. Eğer 391 hesabında KDV daha fazla ise aradaki farkı devlete ödüyor. Eğer 191 hesabında KDV daha fazla ise aradaki fark 190-Devreden KDV hesabına aktarılıyor ve böylece bir sonraki ayda kullanılıyor. Bir sonraki ay devlete ödenecek KDV’nin azaltılmasında yardımcı oluyor.

Şunu da belirteyim: Kitaplardan, dergilerden, gazetelerden alınan KDV sıfırlanıyor. Yani yayınevlerinin gelir kalemlerinden alınan KDV sıfırlanıyor. Peki ya onların gider kalemlerinden alınan KDV sıfırlanıyor mu? Kâğıt, mürekkep, elektrik, su, doğalgaz, internet, diğer çeşitli mal ve hizmetlerden KDV alınmaya devam edecek.

Bu yeni düzenlemenin sonucu ne olacak? Yayınevi zaten kâr ediyorsa, giderinden fazla kazanca sahipse devlete ödeyeceği aradaki farktan kurtulacak ve bir nebze olsun rahatlayacak. Fakat yayınevi zaten zarar ediyorsa, kazancından fazla gidere sahipse onun açısından hiçbir şey değişmeyecek. Çünkü zaten zarar ettiğinden dolayı KDV ödemiyordu. Fazla bir vergiden kurtulmuş olmuyor. Bu yeni düzenleme zaten durumu bir nebze iyi olan yayınevleri için güzel ama diğerlerine iyi bir haber yok. Onların Devreden KDV hesabı iflas edene kadar devredecek. Yani büyük balık küçük balığı yutacak, tekelleşme süreci hız kazanacak. Kaliteli ama az okunan yayınevleri avucunu yalarken, belki iflas ederken, Wattpad kitabı basanlar daha da güzel günler yaşayacak.

Hatta şöyle bir durum var: Yayınevi aldığı mal ve hizmetlerin içinde ödediği vergiyi, sattığı kitaplardan gelen vergi ile karşılıyordu. Yani bu vergi aslında okuyucunun cebinden çıkıyordu. Şimdi bu yük tamamen yayınevlerinin üstüne kaldı.

Peki ya okuyucu? Yayınevleri mal ve hizmet alırken onun içinden vergi ödemeye devam edecekleri için bunu fiyatlara yansıtmak zorundalar. Bu yüzden, zaten kâr eden yayınevleri fiyat indirimine gidebilirler ama diğerleri bunu yapamaz.

Eğer mevzuatta bilmediğim bir şey yoksa durum böyle. Bu yüzden güzel görünen ama aslında büyük bir değişiklik yaratmayan bir düzenleme söz konusu.

Bir ara iş dünyası, İndirilecek KDV’nin Hesaplanan KDV’den yüksek çıkması durumunda bir sonraki aya devretmesi yerine devletten vergi iadesi olarak alınmasını talep ediyordu ve hükûmet de buna olumlu yaklaşıyordu. Son durum hakkında bilgim yok. Eğer bu düzenleme gerçeğe dönüşürse işte o zaman herkes için iyi olur. Zarar eden yayınevleri bile ciddi bir yükten kurtulur ve o farkı devletten alır. Onların 190-Devreden KDV hesabı sonsuza kadar devretmez. Her ay vergi iadesiyle ayakta kalabilirler. Okuyucuya da düşük fiyatlar olarak yansır.

Ayrıca merak ettiğim başka bir şey var: Devlet, almaktan vazgeçtiği KDV’nin acısını başka şekillerde çıkaracak mı? O zaman KDV indirimi lafta kalır.

Özet geçeyim: Kulağa hoş gelen ama yayıncılık dünyasını kurtarmaya yetmeyen, hatta bazı açılardan durumu daha da kötüleştiren bir gelişme.


#19

Aynen, ben de yaklaşık 200 TL’lik kitap almıştım


(Emre ) #20

Ya ben vergisinde felan da değilim bunun zaten doğduğumuzdan beri vergi veriyoruz. Sıkıntı şu bulunduğum şehirlerdeki merkez kütüphanelerde bile güncel kitaplar bulunmuyor. Ben kitap satın almaktan vazgeçmeye çalışıyorum ama etrafımda okuyan bulamazsam, ödünç veren birini bulamazsam ikinci el almak dışında veya sıfırını sipariş etmekten başka çarem yok. Bu para döngüsüne girmek istemiyorum. Yığınlarla vergi veriyoruz 500 bin nüfuslu şehirde 3 tane kütüphane var topu topu. Kitap okuma oranı az diye belki de inşa edilmiyordur bilmiyorum. Tek istediğim yani nolurdu kocaman kütüphanelerimiz olsa güncel ve eski kitaplara erişebilsek kitap almak zorunda kalmasak.


(fatih) #21

#22

Şubat ayı içerisinde alfakitap’dan verilen sipariş KDV 0


(Deniz) #23

Valla kitap okuyan adam için kitabın fiyatı 100 de olsa 10 da olsa farketmiyor. Hesapladığında 40 liralık bir kitaptan 10 liraya yakın bir indirim olması gerekiyor. Ama olacak mı ? Vergi indirimi olsa bile fiyatın düşeceğini hiç sanmıyorum.


#24

Aslında bir yayınevi Yetkilisi kısa bir açıklama yapsa bu konuya ilişkin… okuyucular olarak en çok, alacağımız kitaplarda bir indirim olur mu sorusunun yanıtını merak ediyoruz


(Umut Özak) #25

@irbis Emre bey nerdesiniz Emre bey?


(Emre Aygün) #26

Soru Hattı’nda küçücük bahsetmiştim aslında. Durum göründüğünden çok karışık diye.

Şöyle ki kimse işin içinden çıkamadı, haliyle kanun değiştiriliyor gibi görünüyor şu an. Kısa süre içinde indirim beklemeyin derim. İşin aslı şu ki yayıncılar için birçok bilinmeyen var. Kanunlara ve işin bu kısmına çok hakim olmadığım için tam olarak sıkıntıların ne olduğunu burada düzgün bir şekilde söyleyemiyorum. Ama sular biraz durulmadan fiyatlara çok yansıyacağını sanmam.

Yukarıda Can Öz’ün twitleri durumu benim anlatabileceğimden çok daha açık ve net bir şekilde anlatıyor bu arada. Kısacası bu uygulama ne okura ne de yayınevine pek bir yarar sağlayan bir uygulama.


#28

Konuyla ilgili açıklama yapan Can Yayınları’nın sahibi Can Öz ise “Bomboş, hiçbir işe yaramayan bir uygulama bu" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Can Öz ise uygulamanın yanlış olduğu görüşünde.

  • Kitap ve dergide KDV sıfırlandı diye bahsi geçiyor. Bu doğru bir bilgi değil. Kitap ve dergide KDV aynen duruyor. Uygulama, sadece yayıncıya KDV istisnası sağlıyor. Bomboş, hiç bir işe yaramayan bir uygulama

  • Uygulamaya göre, yayıncı elindeki kitabı KDV’siz fiyatla kitapçıya veriyor, ama kitapçı okura KDV ekleyerek satıyor. Sonuçta kitabın raf fiyatında bir değişiklik olmuyor. Yayıncıya KDV iadesi alana kadar bir minik finans avantajı sağlıyor. O kadar.

  • Üstelik yayıncı kitabı KDV’siz sattığı, kitapçı ise üzerine tekrar KDV ekleyerek sattığı için dağıtım sistemi allak bullak olmuş durumda. Herkesin aklı karmakarışık. Okurun KDVsiz kitap alması ancak yayıncıdan direkt kitap alırsa mümkün.

  • Öğrendiğimize göre buna da çare bulunmuş. Yakında gelecek bir uygulamada 100 TL altındaki satışlar yine KDV’li olacak. Dolayısıyla okura yansıyacak bir indirim imkansız hale geliyor. Ne yapılıyor, neden yapılıyor anlamak mümkün değil.

  • Sadece yayıncıya KDV istisnası gibi saçma sapan bir uygulama yerine, kitap ve dergide KDV’nin tamamen kaldırılması ancak bu durumu çözer. Aksi halde bürokratik bir kaos yaratılmış ve okur da aldatılmış oluyor ve bunun kimseye bir faydası yok.


(Hiçliğin bekçisi…) #29

E, hani son açıklamaya göre tamamen kalkacaktı? Bıktım vallahi ya. Her şey -mış gibi…


#30

Cumhurbaşkanı konuşmasında kaldıracağız diyor, yeni bir düzenleme olacak galiba ama ne zaman ? Can Yayınları sahibi şu an olan mevcut durumu eleştirmiş.


(Hiçliğin bekçisi…) #31

Bu hafta mecliste görüşülecekti. Her durumda seçimlere kadar kaldırılır diye düşünüyorum. Çok fazla kalmadı nasılsa.


(Okan Akıncı) #32

Ülkeyi yönetenlerin bu adımı sebze ve meyve piyasasındaki tanzim satış adımına bazı yönleriyle benziyor. İkisi de gerçekçi çözümler olmaktan uzak. İkisi de soruna kalıcı bir çözüm bulma amacında değil, sadece 31 Mart’taki seçime kadar durumu kontrol altında tutma amacında. Asıl filmi seçimden sonra izleyeceğiz.

Aynı benzerlik sorunun kaynağında da var. Yani üretimde. Kâğıt üretimi büyük oranda düşmüş ve kâğıt ithal edilir hâle gelmiş. Bunun dışında, yayınevlerinin diğer maliyetleri de artmış. Devlet yayınevlerinin giderlerini azaltacak adımlar atmak yerine sadece pazarın son halkasında, yani tüketicide fiyatın düşmesini istiyor. Yani yayınevlerinin giderleri artarken daha ucuza satmalarını istiyor. Bu da mümkün değil. İşte aynı sebze meyvedeki gibi. Orada da üretim azalmış, giderler katlanarak artmış, bu giderleri azaltmak ve üretimi arttırmak için bir şeyler yapmak yerine zararına sebze satarak günü kurtarıyorlar.

KDV’nin kalkmasının işe yaramayacak olmasının ikinci nedeni ise talebin daralması. Kitap fiyatları düşse bile kitap satışlarının artması kolay olmayacak. İnsanlar bir kilo sebze için saatlerce sıra bekler hâle gelmişken kitabı artık bir lüks sayıyorlar.


(fatih) #33