Kitap, Dergi ve Gazetelerde Alınan KDV Tamamen Kalkıyor!


(fatih) #21

#22

Şubat ayı içerisinde alfakitap’dan verilen sipariş KDV 0


(Deniz) #23

Valla kitap okuyan adam için kitabın fiyatı 100 de olsa 10 da olsa farketmiyor. Hesapladığında 40 liralık bir kitaptan 10 liraya yakın bir indirim olması gerekiyor. Ama olacak mı ? Vergi indirimi olsa bile fiyatın düşeceğini hiç sanmıyorum.


#24

Aslında bir yayınevi Yetkilisi kısa bir açıklama yapsa bu konuya ilişkin… okuyucular olarak en çok, alacağımız kitaplarda bir indirim olur mu sorusunun yanıtını merak ediyoruz


(Umut Özak) #25

@irbis Emre bey nerdesiniz Emre bey?


(Emre Aygün) #26

Soru Hattı’nda küçücük bahsetmiştim aslında. Durum göründüğünden çok karışık diye.

Şöyle ki kimse işin içinden çıkamadı, haliyle kanun değiştiriliyor gibi görünüyor şu an. Kısa süre içinde indirim beklemeyin derim. İşin aslı şu ki yayıncılar için birçok bilinmeyen var. Kanunlara ve işin bu kısmına çok hakim olmadığım için tam olarak sıkıntıların ne olduğunu burada düzgün bir şekilde söyleyemiyorum. Ama sular biraz durulmadan fiyatlara çok yansıyacağını sanmam.

Yukarıda Can Öz’ün twitleri durumu benim anlatabileceğimden çok daha açık ve net bir şekilde anlatıyor bu arada. Kısacası bu uygulama ne okura ne de yayınevine pek bir yarar sağlayan bir uygulama.


#28

Konuyla ilgili açıklama yapan Can Yayınları’nın sahibi Can Öz ise “Bomboş, hiçbir işe yaramayan bir uygulama bu" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Can Öz ise uygulamanın yanlış olduğu görüşünde.

  • Kitap ve dergide KDV sıfırlandı diye bahsi geçiyor. Bu doğru bir bilgi değil. Kitap ve dergide KDV aynen duruyor. Uygulama, sadece yayıncıya KDV istisnası sağlıyor. Bomboş, hiç bir işe yaramayan bir uygulama

  • Uygulamaya göre, yayıncı elindeki kitabı KDV’siz fiyatla kitapçıya veriyor, ama kitapçı okura KDV ekleyerek satıyor. Sonuçta kitabın raf fiyatında bir değişiklik olmuyor. Yayıncıya KDV iadesi alana kadar bir minik finans avantajı sağlıyor. O kadar.

  • Üstelik yayıncı kitabı KDV’siz sattığı, kitapçı ise üzerine tekrar KDV ekleyerek sattığı için dağıtım sistemi allak bullak olmuş durumda. Herkesin aklı karmakarışık. Okurun KDVsiz kitap alması ancak yayıncıdan direkt kitap alırsa mümkün.

  • Öğrendiğimize göre buna da çare bulunmuş. Yakında gelecek bir uygulamada 100 TL altındaki satışlar yine KDV’li olacak. Dolayısıyla okura yansıyacak bir indirim imkansız hale geliyor. Ne yapılıyor, neden yapılıyor anlamak mümkün değil.

  • Sadece yayıncıya KDV istisnası gibi saçma sapan bir uygulama yerine, kitap ve dergide KDV’nin tamamen kaldırılması ancak bu durumu çözer. Aksi halde bürokratik bir kaos yaratılmış ve okur da aldatılmış oluyor ve bunun kimseye bir faydası yok.


(Hiçliğin bekçisi…) #29

E, hani son açıklamaya göre tamamen kalkacaktı? Bıktım vallahi ya. Her şey -mış gibi…


#30

Cumhurbaşkanı konuşmasında kaldıracağız diyor, yeni bir düzenleme olacak galiba ama ne zaman ? Can Yayınları sahibi şu an olan mevcut durumu eleştirmiş.


(Hiçliğin bekçisi…) #31

Bu hafta mecliste görüşülecekti. Her durumda seçimlere kadar kaldırılır diye düşünüyorum. Çok fazla kalmadı nasılsa.


(Okan Akıncı) #32

Ülkeyi yönetenlerin bu adımı sebze ve meyve piyasasındaki tanzim satış adımına bazı yönleriyle benziyor. İkisi de gerçekçi çözümler olmaktan uzak. İkisi de soruna kalıcı bir çözüm bulma amacında değil, sadece 31 Mart’taki seçime kadar durumu kontrol altında tutma amacında. Asıl filmi seçimden sonra izleyeceğiz.

Aynı benzerlik sorunun kaynağında da var. Yani üretimde. Kâğıt üretimi büyük oranda düşmüş ve kâğıt ithal edilir hâle gelmiş. Bunun dışında, yayınevlerinin diğer maliyetleri de artmış. Devlet yayınevlerinin giderlerini azaltacak adımlar atmak yerine sadece pazarın son halkasında, yani tüketicide fiyatın düşmesini istiyor. Yani yayınevlerinin giderleri artarken daha ucuza satmalarını istiyor. Bu da mümkün değil. İşte aynı sebze meyvedeki gibi. Orada da üretim azalmış, giderler katlanarak artmış, bu giderleri azaltmak ve üretimi arttırmak için bir şeyler yapmak yerine zararına sebze satarak günü kurtarıyorlar.

KDV’nin kalkmasının işe yaramayacak olmasının ikinci nedeni ise talebin daralması. Kitap fiyatları düşse bile kitap satışlarının artması kolay olmayacak. İnsanlar bir kilo sebze için saatlerce sıra bekler hâle gelmişken kitabı artık bir lüks sayıyorlar.


(fatih) #33

(Umut Özak) #34

O kadar sipariş verdik be. :sweat_smile::sweat_smile:


(∆) #35

Hangi site?


#36

Kitapyurdu site geldi ama sanki bir farklılık yok gibi :thinking:


(Hiçliğin bekçisi…) #37

Belki indirim oranı düşmüştür. Bu yüzden de fiyat değişmemiştir.


#38

Bu sepet akşam üzeri aynı indirim oranıyla 52 küsurdu… 48.39 TL’ye düşmüş…


(Emre ) #39

Kitapyurdu yazıyor ortada.


(∆) #40

Hocam benim gözlerde ciddi anlamda sorun var galiba :smiley: :smiley:


#41

Daha dün 310 tl sipariş verdim :woozy_face: