Kitap Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Gelen müfettişleri de bir günlüğüne müdür yapıp emekli ediyor olabilirler :slight_smile:

2 Beğeni

Genç arkadaşlar için daha anlaşılır olsun. Eskinin 470.000 lirası 6 sıfır atıldıktan sonra 0,47 tl olmuştu değil mi?

1 Beğeni

Ben de öyle hesapladım ama galiba hesabı nasıl yaparsak yapalım pek doğru bir veri olmayacak. 1997 ile 2019 yılı paranın satın alma gücü, insanların temel ihtiyaçlara erişimi vb aynı değil bu kıyaslama nasıl olmalı bilmiyorum ama USD üzerinde yapacak olsak

97 yılı USD ortalaması : 152, 000 kitap 3,5 USD diyelim
2019 USD - 6 TL- kitap yine yaklaşık 3,5 USD

Örnegin ben 99 sonu 2000 başı gibi 3-4 kez otobüse binmez yürürsem, o para ile bir çok yayınevinin kitabını kitapevinden etiket fiyatından alabiliyordum. Bu gün 3 - 4 kez otobüse binmezsem yine kitap alıyorum ama sınırlı bir kısmından . Ya o zaman dolmuş otobüs pahalıydı ya da kitaplar mı ucuzdu? pek kıyaslayamadım :slight_smile:

Okuduğuma göre de Seka’nın ürettiği kağıdı yurtiçine ucuza satması gibi bir yürürlülük bulunmuyormuş zaten.

Çok anlamıyorum ama genelde asgari ücrete göre oranlama yapılıyor. Zaten enflasyon yüzünden 1 ayda bile fiyat farkı oluyor, 20 sene öncesini hesaplamak zor.

Galiba Seka olsun Toprak kağıt olsun doğrudan satış yapmıyorlardı. Daha çok aracı firmalar vardı. Bir akrabam aracı firma sahibiydi matbaalar ya da devlet kurumlarına ihaleye katılıp, kağıt satıyordu ve o dönem çok iyi büyük paralar kazanıyordu.

Mesele sanki sadece kağıt değil gibi.

1 Beğeni

Bitmiyor ki zaten bu meseleler…

1 Beğeni

Şu fiyatlara bakın bir. Kitabın yeni baskısının etiket fiyatı eski baskısının indirimli fiyatından daha düşük. Hem de çevirmen de aynı kişi.

1 Beğeni

İşbankası yayınları olduğundandır. Onlarda kâr marjı daha düşüktü diğer yayınevlerine göre.

1 Beğeni

İletişim baskı olarak biraz daha kaliteli oluyor. Bir de İşbankasının arkasında banka olduğundan kar marjını düşük tutuyor genelde.

1 Beğeni

@Buyici @Erdal_01
Banka desteği önemli olsada bu kadar etki etmemeli bence. İletişim Yayınları kar marjını fazla yüksek tutuyor gibi geliyor bana.

1 Beğeni

Tabiki yüksek tutuyor ona birşey diyemem. Ancak genel fiyat politikalarına bakarsanız sayfa sayısı yakın olan klasikler bu civarlarda. 3-4 tane iletişim klasiği var elimde gerek içerik olarak, gerekse baskı kalitesi İş bankasından iyi.

Bu arada bende genel olarak İş Bankası tercih ediyorum fiyatları nedeniyle.

1 Beğeni

Anıl Aba, KRT ekranlarında, kitap sektöründeki D&R ve Idefix hakimiyetine değindi. Yazar Aba, Turkuvaz Medya Grubu’na ait D&R ve Idefix’in 2013 yılında birleştiğini ve kitap piyasasın yüzde ellisinden fazlasına sahip olunduğunu belirtti.

Anıl Aba, kitap basım ve dağıtım aşamasının nasıl gerçekleştiğini de anlattı. Kitabın okuyucuya ulaşması sürecinde birçok aşamadan geçtiğini belirten Aba, geleneksel modelde yazarla okuyucu arasında iki farklı aracı kurumun olduğunu anlattı. Aba, Türkiye’de ise sektördeki tekelleşme ve dağıtım sorunu nedeni ile kitabın okura ulaşana kadar fiyatında olağanüstü bir artışın gerçekleştiğini belirtti.

Anıl Aba yayınevi, dağıtım, basım üçgenini KRT ekranlarında şöyle anlattı:

5 Beğeni

Çok korkunç bir olay ve çözümü kısa vadede yok gibi. Zaten bir kitabın etiket fiyatının 50 60 liralara dayanmasına anlam veremiyorum.

1 Beğeni

Okur kitlesinin önemli bir kısmı magazalardan kitap alıyor. Magaza deyince de DR her yerde, olay anlatıldığı gibiyse yayıncının DR’nin isteklerine uymak dışında yapabileceği çok fazla bir şey yok gibi.

2 Beğeni