Kitap Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş

Gördüğüm kadarıyla Zaman Çarkı ciltli kitapları da ciddi zam görmüş. Kidega’da bu fiyatlar yansımış ama ilknokta hala eski fiyatlarla satış yapmakta. Yakında orası da güncellenebilir. Ciltsiz set fiyatı ciltli set fiyatına ulaşmış. Güncellenmiş ciltli set fiyatı epey tuzlu olacak anlaşılan.

3 Beğeni

Kız arkadaşım Siyahın Buruk Tebessümü’nü tavsiye etmişti. Öyle 15 - 16 da değildik ben 25 yaşındaydım o da 23. Okudum vardır bir bildiği diyerek. Trollüyor sandım meğerse ciddiymiş, sonra açtım ağzımı yumdum gözümü. Sadece ergenler okumuyormuş onu anladım. Keşke güzel olsaydı, sonuçta Y/A türünü de severim (şu an mesela Kâbus Perisi’ni okuyorum) ama sürekli bir cinsellik pompalanıyordu bu kitapta. Aklıma geldi kötü oldum :joy::joy:

Bu tip yazarlardan birinin imza gününü görmüştüm sosyal medyada, okurlar hep 12-15 yaş aralığında ve çığlık çığlığa bağırıyorlar.

Hah şu işte;

Bence bu kitaplar fiyat artışına rağmen yine en çok satanlar olacak.

2 Beğeni

Evet benim de bahsettiğim hedef kitle tam olarak bu :slight_smile:

Ben bu kitaplara çok bir zam geleceğini düşünmüyorum. Diğer yayınevlerine %50 zam geliyorsa hedef kitlesi bu topluluk olan yayınevlerine en fazla %10 %15 zam gelir çünkü dediğim gibi belli bir sosya-ekonomik kesime hitap ediyor.

Örneğin şu sete bakabiliriz. Videodaki hanım kutusunu, cildini, içini dışını gösteriyor.

Bu set 60TL’ye satılıyor. Düz gayet normal bir karton kapak ile bassalar da satamazlar, pahalı olursa da satamazlar. Bu tip bir set başka bir yayınevinden başka bir yazar için yapılsaydı min. 250 TL etiket fiyatı olurdu. O yüzden piyasada bu tip çer çöp kitaplar kalırken dediğim gibi daha nitelikli kitaplar bir bir yok olma yada selpak kalitesindeki kağıtlara basıldığı için okurken elimizde dağılma tehlikesi ile karşı karşıya.

https://www.hepsiburada.com/piramit-serisi-ciltli-gamze-celik-p-HBCV000008HRLG

10 Beğeni

Kitabın tramer kaydı, değişeni yoktur. Sadece lokal boya vardır. Boya takıntısı olanlar aramasın.

1 Beğeni

2 Beğeni

Yahu paylaşmayın şu videoyu. Her seferinde dayanamayıp açıyorum sonra izlemeye dayanamıyorum. Kanım çekiliyor…

3 Beğeni

Malazan çıkınca kitabevi kapısında bekleyen kayıprıhtım ahalisi (ya da ben). :slight_smile:

4 Beğeni

İthaki zamlarına minik bir örnek… Dehşet bir zam.

15 Beğeni

Yüzde 35 gibi duruyor.

1 Beğeni

Bunu söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama zam oranı makul gibi. Telif ücret ödemesi dolar/euro olsa ve ödenen ücret aynı olsa bile döviz artınca otomatik fiyat yükselmiş gibi oluyor zaten. Kağıt, mürekkep yine aynı şekil ki bence hammadde fiyatları da zamlanmıştır. O saydıklarım dışında çalışan giderleri vs bence makul gibi.

2 Beğeni

Kura göre zaten makul bir artış. Hepimiz bunu bekliyorduk. Makul olmayan şey kur. Bu ülkenin insanlarına bunları reva görenler makul olmayan şey. Sebep olan kim varsa yazıklar olsun diyorum sadece.

Normal bir ülkede (ki eskiden Türkiye de normal bir ülkeydi) şu kitabın etiket fiyatı maksimum 25-30 birim olur.

Normal ülke = dışa bağımlı olmayan, üretim ekonomisine sahip, gelişmekte olan ya da gelişmiş ülke. Ha bir de dip not olarak kağıt fabrikalarına gereken önemi vermeyen, ithal etmek zorunda kalan ülkelere de normal ülke denmez.

Tren kaçtı, el sallayalım. :wave:t2::wave:t2::wave:t2:

9 Beğeni

Bence de şu döviz durumunda makul. Ama sonuçta kitaba ayırdığım bütçeyi arttıramayacağım için artık iki ya da üç kitap aldığım paraya (mesela) bir kitap anca alabileceğim gibi.

1 Beğeni

@Mystery daha da artacak bu şekil de giderse, bakalım yeni yıl ve kış bize neler getirecek :man_shrugging:

1 Beğeni

Zam is coming. 20 20

2 Beğeni

Bütün sürprizi bozdun ama spoiler yasak değil miydi? Bir de denetmensin :joy:

Kış zorlu geçecek gibi duruyor @SJack :no_mouth:

1 Beğeni

Bize yasak yok ama yakında bize de el atarlar.

1 Beğeni

Kötü olan kısım şurası:sadece bu zam gelmeyecek.

1 Beğeni

Bunlar ilk parti zamlar da o yüzden makul seviyede gözüküyor. Bir anda tüm kitaplara %50 %60 zam yapmazlar. 2022’nin ilk çeyreğide bi bu kadar (hatta duruma göre daha fazla) 2. bir zam daha yapar yayınevleri.

6 Beğeni

Katılıyorum. İlk olarak %35 , bir süre sonra %20 zam yapılır. Alıştıra alıştıra %62’lik zam oranına ulaşırız (en az…) .

2 Beğeni

Zam gelecek zaten mecbur. Döviz yaklaşık 1 ay sonra büyük olasılıkla yeniden artacak. Yani daha kaç %50-%60 zam gelir :neutral_face:

O değil de yayınevlerine falan bir şey de diyemiyoruz artık farkında mısınız :pleading_face: