Kitap Hataları: Harry Potter ve Felsefe Taşı

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: Kitap Hataları: Harry Potter ve Felsefe Taşı – Fantastik Canavarlar

image

Harry Potter her ne kadar bizim bebeğimiz de olsa yazılmış her edebi iş gibi kimi ufak tefek hataları vardı. Kitap Hataları serimizde sizlerle Potter kitaplarını -biraz da sinir bozucu ölçüde- detaylıca inceleyeceğiz. Kitapların orijinal baskılarındaki kimi mantık hataları, sonradan değiştirilen eksik satırlar, yazım yanlışları ve de kural ihlalleri… Bakalım J.K. Rowling‘in (ve editörlerinin) gözünden kaçan… (DEVAMI…)

2 Beğeni

İşte bu tartışma açısından süper bir haber. Rowling mükemmel değil tabi ama kocaman bir dünya yaratıp sadece bu kadar küçük hatalar yapması mükemmele baya yakın olduğunu gösteriyor. Sanırım yazarken yanlış yılın takvimine baktı, yanlışların çoğu geçmiş çatışması ama hiç önemsemedim açıkçası. En büyük hata charlie meselesi bence. 1. kitapta harryden bir önceki 7 yıl yani charlie’nin yılları çok övülüyor ama 3. kitapta mcgonagall diyor ki ‘7 yıldır kazanamamıştık’. Ben kafamda şunu düşündüm: charlie muhteşem bir oyuncu olsa da sadece ilk yılında kupayı kazandırabildi. Tabi bu evren içi muhtemel bir açıklama, gerçekte durum rowlingin matematik hatası yapması. Kadıncağızın matematiği gerçekten kötü ve sanırsam yazarken charlie’yi olması gerekenden daha yaşlı düşündü :slight_smile:

1 Beğeni

Bir hata yine var. Mesela Hogwarts 1 eylülde açılıyor. Felsefe taşı yani 1. Kitapta harry nin doğum günü 31 temmuzda ve hagrid geliyor onu ertesi gün götürüyor. Ama tarih daha ağustosun başı ve onu o gün trene bindiriyor. Ama halbuki okul 1 eylülde açılacaktı. Aradaki 1 aylık dilim nereye gitti?

2 Beğeni

O aslında sadece filmde öyle oluyor, kitapta Harry Dursley’lerin yanına dönüyor.

2 Beğeni

Sadece filmleri izlediğin o kadar belli oluyor ki

Peron Dokuz Üç Çeyrek’ten Yolculuk bölümünde Weasley çocuklarının hepsinde birer baykuş olduğu belirtilmişti fakat sonradan Ron sadece Percy’e baykuş alındığını söylemişti.