Kitap Kapaklarında Sevilen ve Nefret Edilen Şeyler

Yukarıda bahsetmişler ama söylemeden geçemeyeceğim ; kitapların kapağına gerçek insanların veya mekanların resimlerini koymaları şimdi diyeceksiniz ki gerçek insan nedir sahtesi demi var bunun? şöyle açıklayayım; adam alıyor polisiye romanında anlatılan kişinin özelliklerine benzer bir mankenin fotoğrafını basıyor kapağa, ulan benim o karakteri kendi hayal dünyamda canlandırıp şekillendirmem lazım neden okurken sürekli gözümde canlanacak bir resmi kapağa koyarsın ki! hadi bunları geçtim bir de bunu fantastik kitapların kapaklarına yapmaları yok mu delirmemek elde değil…

8 Beğeni

Illustrasyon cizim kapaklara uzun uzun bakiyorum bende cok hosuma gidiyor. Kitapla gercekten ilgili kucuk ayrintilar koyulanlar ise sahane.

6 Beğeni

kitap kapaklarında gerçek insan resmi kullanılması beni direk irrite ediyor.
Hatta tüylerimi diken diken ediyor.
Sırf bu yüzden kuzgunun gölgesi serisine başlamadım mesela.

Ayrıca kapaklarında gerçek insan resmi kullanılan fantastik kitapları okuyan herhangi bir kişiyi de sevmem, sevemem.

Sadece kitap için değil okuyanı için dahi bir önyargı oluşuyor kafamda

4 Beğeni

Birde fazla cırtlak, fantastiklikten uçmuş kitap kapakları da hoşuma gitmiyor.

Mesela Amber yıllıkları serisi çok sevdiğim bir seri , lakin her kitabının kapağı ayrı ayrı ben berbatım diye bağırıyor.

2 Beğeni

Kitabın kapağında gerçek insan olması beni delirtiyor. Hatta bazı kitaplara alakasız kapak koymaları dehşet verici. Bu arada bazı kitaplarda ise saçma sapan sözün konulması da gereksiz. :unamused:

4 Beğeni

Konuyl ilgili olarak rahatsız olduğum hususlar hemen hemen burada yazılanlarla aynı.

-Baskı sayısı : Kitabın baskı sayısının yazması kadar doğal birşey olamaz ama bazı yayınevleri bunu kapağın bütünlüğünü bozacak şekilde yazıyor. Örneğin Yapı Kredi Yayınları’nın baskı sayısı yazılışı ve şekli beni çok rahatsız etmekte. Diğer yandan ilk baskı 100.000 adet şeklinde kapağa yazılan yazılarda göze hiç güzel gelmemekte.

-Film afişini kitap kapağı yapmak : Kitapta en nefret ettiğim şeydir. Kitabı alma hevesimi kaçırtır. Maalesef en sevdiğimiz yayınevleri dahil çoğu yayınevi bunu yapmakta.

-Birilerinin yorumlarına ön kapakta yer verilmesi hatta birilerinin yorumlarına ön veya arka kapakta yer verilmesi : oldukça rahatsız etse de alıştık maalesef , ben bıraktım okumuyorum bile. Saygı duyduğum yazarların, ortalama kitaplara, “nefes kesici bir kurgu, xx yy bu işi çok iyi biliyor elinizden bırakamayacaksınız.” tarzı yorumları beni o yazarlardan da soğutuyor hatta sorguluyorum gerçekten böyle mi demiş diye.

-Kitap çeviri ise, çevirmenin isminin kapakta yer alması ise hoşuma gidiyor. Verdikleri emek, 3.sayfada ufak puntolu bir satırdan daha fazlasını hak ediyor.

22 Beğeni

Sonuna kadar katılıyorum !

6 Beğeni

Film ya da oyundan alınan kapaklar hiç hoşuma gitmiyor. Özellikle witcher serisinin oyunlarının hayranı olarak, kitaplarını da okumak istiyorum ama o kapaklar almamı engelliyor. Siyah arka plana bir tane witcher madalyonu koyup düz bir kapak yapsaydınız ne olurdu…

2 Beğeni

Kitabın kapağına yazarın isminden daha büyük şekilde kitap hakkında yorum yapmış falanca yazarın ismini yazmak. Nereden baksan abes.

5 Beğeni

Etkileyici görselleri olan kapaklar hoşuma gidiyor. Kitabın içeriği de sağlamsa kapak kitabın gücüne güç kaıyor gibi hissediyorum. Örneğin; Scott Lynch’in Centilmen Piç serisi, Jasper Kent’in Danilov Beşlemesi ve Bardugo’nun Kargalar Meclisi ile Sahte Krallık kitapları benim için favori kapak tasarımlarıdır.

Hoşuma gitmeyen kapak tasarımlarının çoğu zaten önceki yorumlarda belirtilmiş.

Utku Lomlu’nun kapak tasarımlarını beğeniyorum genel olarak. Ödülleri de var bu alanda.

3 Beğeni

Ön kapakta fiyat yazmasından nefret ediyorum. Özellikle cep boy olanlarında yazılıyor genellikle. Cep boy ile boyutuna dair sıkıntım yok ama sırf bu yüzden alasım yok. Everest Yayınları, duy sesimi, sil şu fiyatları, arka kapağa yaz illa yazacaksan.
9786051851242_66799

8 Beğeni

Sevmediklerim konusunda pek çok şey söylenebilir aslında ve arkadaşlar söyledikçe, çoğu hakkında ‘‘evet gerçekten bunu da sevmiyorum’’ dediklerim var. Liste uzayabilir. EN iyisi hangisini seviyorum konusu: İthaki Yayınları’ nın kitap tasarımları tam sevdiğim gibi. Sade, anlatmak isteneni anlatıyor, her şey yerli yerinde ve boyutunda vs.

9 Beğeni

Kapak en önemlisi bence gerçek insan kullanılan kapak resimlerini sevmiyorum ha birdeüzerinde New York times yazısı yazan kapakları .

Ör kuzgun gölgesi ( yurtdışındaki kapak la ülkemizdeki kapak benzer ve ikiside çok itici duruyor ama şu söylemeliyimki yurtdışındaki daha iyi ve bende bir beklenti oluşturdu o yüzden kan şarkısı tekrar basılınca satın alacağım)

Witcher (D&R de ilk gördüğümde kitabın tıpkı Asassins creed kitapları gibi olduğunu düşündüm ve böyle olmadığını öğrenince şok geçirdim .

Zaman çarkı ( Hayatımda gördüğüm en berbat kitap kapakları arasına girer ama e book kapakları tam bir şah eser hemde gerçek insan kullanmalarına rağmen)

Üf be yine çok uzatmışım .

avendesora

3 Beğeni

Yukarıda söylemek istediğim bir çok mevzuya değinilmiş zaten. Özellikle Wattpad mıdır nedir oradan çıkan birbirinin kopyası kitapların stockphoto dediğimiz (Türkçesi ney ola ki?) tarzda resimlerle yapılmış abuk subuk kapakları. Bu moda yabancı kitaplara da sıçramaya başladı. Bazı kitapların orjinal kapakları daha güzel, ille de değiştirmek mi gerekiyor yani?

İkinci olarak da Belgariad & Mallorion serilerini ilk baskılarından okuyanların bileceği üzere uyduruk, kitapla alakası dahi olmayan illüstrasyonlar. Sırf “Bakın biz bilgisayarda 3 boyutlu programlar kullanıp tasarladık.” demek için konulmuş gibi. Yeni basımı sade ve güzel, en başta olması gerektiği gibi.

Son olarak da; dizisi, filmi, oyunu çıkmış kitapların direkt o dizi, film, oyundan ekran görüntüsü alınmış gibi yapılan kapakları. Sırf daha çok satsın, tanınsın diye zannediyorum. Ya bir artwork yapmak, veya kullanmak bu kadar zor olmamalı bence.

Kitapları kapağına bakarak alan bir insan değilim ama etkilenmemek de çok zor açıkçası.

2 Beğeni

images (1)
Yazmaya gerek yok görüyorsunuz. Her gördüğümde dalga geçiyorum :joy:

2 Beğeni

Yazı fontlarıyla, harf biçimleriyle kapak yapılmaya çalışılmasından iğreniyorum. Can Yayınları bunu yeni kapaklarında çok yapıyor. Satın almıyorum böyle kitapları.

!

Bilim kurgu ve fantastik eserlerin semboller, temsili şekiller, güya çok anlamlı göndermeler kullanılmış kapaklarla basılmasından yukarıdakiler kadar olmasa da iğreniyorum ve almıyorum.

Kapakların üzerinde fiyat yazmasını, yazar fotoğrafının tasarımın esasını oluşturacak şekilde kullanılmasını, kitap hakkındaki yorumların yazılmasını, gerçek insan görüntüsü kullanılmasını sevmiyorum.

Doğru düzgün yapılmış bilim kurgu, fantastik kitap kapakları da koyayım şuraya. Gözümüz gönlümüz açılsın. :smiley:

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde sağ alt köşeye ikinci basım yazmışlar ve Akılçelen’in kitaplarında yazar ismi aşırı büyük yazılmış. Ama bunları bulduğuma şükrediyorum ben. :smiley:

2 Beğeni

Yazı fontları ve harflerle ilgili görüşüne katılıyorum ama ikinci sırada attıklarının çoğu beğendiklerinden daha güzel (özellikle Rüzgarın adı diğer ülkelerin baskılarından bile daha iyi)

1 Beğeni

Bende üzerinde kuaför kataloglarından fırlamış kadınların, gazetelerin magazin eklerinin cinsellik sayfalarından araklanmış adonisli, sixpackli adamların, birbirine ülkücü selamı verir gibi kafa tokuşturan çiftlerin, pidgeotto model saçı olan ergenlerin kullanıldığı kapaklardan nefret ediyorum. Hiçbirini kesinlikle almam. (Zaten malum hepsinin içeriği üç aşağı beş yukarı aynı)

Elimde kapağında gerçek insan fotoğrafı bulunan bir tek Jean Christophe Grange’ın Kızıl Nehirler (Crimson Rivers) kitabı var. Paintte kırmızı bir kusmuk tabakasının üzerinde, filmin başrol oyuncuları olan Jean Reno ile Vincent Cassel’in fotoğrafı bulunan iğrenç film afişini kitabın kapağına basmışlar. 10 kaplan gücünde vizyonsuzluk ve zevksizlik örneği olarak kitaplığımda tutuyorum.

1 Beğeni

Maymunlar Gezegeni’ni çok beğenen yalnızca ben miyim?

2 Beğeni