Kitap ve Dergilere KDV Muafiyeti Geliyor

Bugünden itibaren resmileşti. Mukayese yapılarak bakılırsa degisim var mi yok mu anlaşılır

Şu an için eski alışverişime baktım ve fiyatlar hâlâ aynı.

Bu konu hakkında Resmi Gazetede herhangi bir şey yayınlanmamış, en azından ben görmedim.
Ayrıca KDV kaldırılsa bile yayınevlerinin insafına kalmış durumdayız. Yayınevi isterse etiket fiyatında KDV kadar indirim yapar; isterse de “Biz bu kur farkı döneminde çok zarar ettik. KDV muafiyetini de bu zararlarımıza karşılık indirim olarak yansıtmıyoruz.” diyebilir.
Bakalım hangi yayınevi hangi yolu seçecek.

1 Like

Alfa grubu kendi sitesinde duyuru yapmadan %8 indirime gitmiş.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin konu hakkındaki açıklaması:

https://twitter.com/heretikyayin/status/1091323502035193856?s=19

1 Like

Kdv istisnasının nihai tüketiciye etki etmesi için direkt yayınevinin kendi sitesinden almamız gerekiyor. (Alfa’nın kendi sitesinde yaptığı gibi.) Araya İdefix, D&R gibi aracı firmalar girdiği zaman nihai tüketici için herhangi bir indirim söz konusu olmayacak.

Sonuç olarak, kendi adıma pek bir faydası olmayacak. Umarım bu uygulama birilerinin işine yarar.

1 Like

Idefix veya D&r gibi sitelerde, kitabın ana satıcının kendi sitesinden satdıgından daha ucuz ama yada bana öyle geldi.

Baz alman gereken indirimli fiyatları değil, etiket fiyatları.

2 Likes

Aslında böyle olması iyi oldu gibi bu siteler kitabın kendi üreticisi kadar özenli gönderim yapmıyor. Bu sayade artık oralara yöneliriz. Bu sayade yavaş yavaş ölen magazadan alma olayıda tekrar artar gibi.

2 Likes

Hem onlar hem de fuarlardan kitap alan arkadaşlar için faydalı olacaktır.
Lakin benim gibi %50-%60 indirimlere alışkın arkadaşlara hitap edecek bir uygulama değil.

Sitelede Liste fiyatı. KDV dahil 50₺. %40 indirim.30₺

Yayınevinde. KDV indirimi gelir. % 8 indirim 46₺. Yayınevi %30 indirim yapar. 32.2 ₺.

Bazı sitelerde hediye çekleri falan derken biraz daha indirim. Ben pek faydasını göremedim. Kitapçılardan alanlara iyi olmuş gibi. Ben aldım mı 75-80₺ lik alıyorum. 4-5 kitap demek. 2₺ den 10₺’Ye yakın yapar. Neden yayınevinden alayım?

Cidden öyle. Ne zaman ilknokta haricinde bi siteden İthaki basımı alsam kıçlarını sildikleri peçeteler gibi bi kondisyonda teslim edilmiş oluyor.

1 Like

Bence o siteler çogu defolu ürünleri alıyor yoksa bir iki kişi değilki binlerce kişiye her zaman yırtık ve hasarlı ürün yolluyorlar, iade veya değişim istesen bu sayade ancak sıfır kitap yolluyorlar. Bu olay turkuaz a. ş geçmişten sonra tavan yaptı.

1 Like

Kitapta okuyucuyu ilgilendiren bir kdv indirimi olmadığını, yapılan ayarın sadece D&R veya diğer büyük dağıtımcı/kitapçıların işine yaradığını niye kimse konuşmuyor?

— zeynep sevde (@zeynepsevde) 3 Şubat 2019

4 Likes

Kim bilmiyorum ama hanımefendinin en büyük derdi şu: “Eskiden hem biz hem de D&R, aldığımız KDV’yi vergi dönemi gelene kadar faize yatırır, oradan ekstra gelir elde ederdik. Şimdi bunu sadece D&R yapacak. N’olur faiz gelirimizi elimizden almayın.”
Yazdığı çoğu şey yanlış.(Kitapçıya ekstra %8 indirim falan yok. Al-sat farkıyla bu indirim normale dönüyor.)
Yazdığı çoğu şey mantıksız.(Kitap üretimindeki bütün KDV’nin sıfırlanmasını istemek çok mantıklı geliyor hanımefendiye. Ekmekten bile vergi alınırken kitapta KDV’nin sıfırlanmasını istemek ne kadar da mantıklı.)

Yazdıklarına dair söylenecek çok şey var da, bu kadarı yeter. Hele hele zamlı kitap alma meselesine hiç girmeyelim.

3 Likes

Gün geçmiyor ki tartışacak bir şey çıkmasın…
Son zamanlarda rastladığım olaylar:

1. Dolar yükseldi, kitaplar zamlanacak mı?
  2. Kitaplar zamlandı, okuyucu isyanda.
  3. Tam anlamadığım veya kaçırdığım kısımları ile yılbaşında kırtasiye vb. ürünlere yüzde 30 zam.
  4. Özel baskısı 240 tl olan bir kitap ve çok pahalı tartışmaları.
  5. Dolar düştü, fiyatlar neden inmiyor?
  6. Özel baskıda böylesi görülmedi 2500 tl tartışmaları.
  7. Kitaplar vb. yayınlarda kısmen KDV indirimi tartışmaları.
  8. Yükleniyor…
8 Likes

Birkac sey daha eklendi abla bunlara :sweat_smile:

2 Likes

İşte onlar da kaçırdıklarım. :joy:

1 Like

Sen bile gündeme yetişemiyorsan biz napalım ablacım. :rofl::rofl: