Kitap ve Dergilere KDV Muafiyeti Geliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/kitap-ve-dergilere-kdv-muafiyeti-geliyor/

Kitap ve süreli yayınlara KDV muafiyeti getiren yasa Genel Kurul tarafından kabul edildi. (DEVAMI…)

8 Likes

Bakın burası çok önemli,

Okumanın giderek lüks kulvarına çıktığı şu dönemde eş dost hepimiz buraya kilitlendik. Lütfen önce güldürüp sonra öldürmesinler :pray:t2: Bir yerden sonra başımıza ÖTV benzeri kalem çıkmasın.

Bu sırada Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üni.'sinin adının Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üni. olarak değişmesi de çok ilginç.

Cevabımı aldım:

9 Likes

Güzel bir habere benziyor. Umalım da fiyatlara yansısın ancak Trump dün gece yine kustu inşallah ortalık yine dolara bulanmaz. :slight_smile:

5 Likes

Hem yayınevleri hem de biz okurlar için büyük bir müjde.

1 Like

Ben sevinmedim… Çünkü, belli bir zamandan beri bugüne değin, ülkemde halkın yararına olan, halkın yararına gözüken şeylerin arkasından hep bir çapak çıktı…

12 Likes

10₺+KDV (%8)=10.8₺

Dolar artmaya devam eder. Yayınevleri çok zorlanıyoruz. %25 zam

KDV’yi kaldırdık. :clap:t6::clap:t6::clap:t6::clap:t6::clap:t6:

10₺ + 2.5₺=12.5₺

8 Likes

Ben de buna benzer bir şey bekliyorum

2 Likes

İlk defa duydum, El-Ezher’e bağlayalım direkt bence. En azından köklü ve geleneği var. Oy kapma çabası bunlar, minnet etmem kendi adıma söyleyeyim.

3 Likes

Facebook’da biri “KDV gidecek, yerine ÖTV mi gelecek?” Yazmış. Olursa hiiiç şaşırmam. :rofl:

1 Like

Kağıda gelen zam, döviz artışı durdurulmadığı sürece %8 ilk gibi bir indirim oranı şu an birşey ifade etmiyor. Ayrıca fiyatlar zaten aldı başını yürüdü. Bu ay gelen kağıt zammı %10 değil de vergi indirimi ile %2 ye gelmiş olur, önümüzdeki ay yine aynı hesaptan devam.

2 Likes

Kdv kalksa bile kitaba zam yapılmayacak diye bir kaide yok. 30 liralık bir kitabın 2,5 lirası zaten kdv idi. Önemli olan zam yapılmaması. Kağıta yapılan zam nedeni ile sürekli zamlanıyor zaten. Kdv gider Ötv gelir. Üstelik Ötv %18 :smiley:

2 Likes

Arkadaşlar kitap fiyatlarında bir farklılık oldu mu?

Bugünden itibaren resmileşti. Mukayese yapılarak bakılırsa degisim var mi yok mu anlaşılır

Şu an için eski alışverişime baktım ve fiyatlar hâlâ aynı.

Bu konu hakkında Resmi Gazetede herhangi bir şey yayınlanmamış, en azından ben görmedim.
Ayrıca KDV kaldırılsa bile yayınevlerinin insafına kalmış durumdayız. Yayınevi isterse etiket fiyatında KDV kadar indirim yapar; isterse de “Biz bu kur farkı döneminde çok zarar ettik. KDV muafiyetini de bu zararlarımıza karşılık indirim olarak yansıtmıyoruz.” diyebilir.
Bakalım hangi yayınevi hangi yolu seçecek.

1 Like

Alfa grubu kendi sitesinde duyuru yapmadan %8 indirime gitmiş.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin konu hakkındaki açıklaması:

https://twitter.com/heretikyayin/status/1091323502035193856?s=19

1 Like

Kdv istisnasının nihai tüketiciye etki etmesi için direkt yayınevinin kendi sitesinden almamız gerekiyor. (Alfa’nın kendi sitesinde yaptığı gibi.) Araya İdefix, D&R gibi aracı firmalar girdiği zaman nihai tüketici için herhangi bir indirim söz konusu olmayacak.

Sonuç olarak, kendi adıma pek bir faydası olmayacak. Umarım bu uygulama birilerinin işine yarar.

1 Like

Idefix veya D&r gibi sitelerde, kitabın ana satıcının kendi sitesinden satdıgından daha ucuz ama yada bana öyle geldi.