Kitap ve Oyun "Lüks" müdür?

Lüks denmesi bana abartı geldi, bir keyif çayı için.

Gönderme var.

2 Beğeni

Lüks dediğimiz şeyin ne olduğuna bakmamız lazım sanırım. Benim lüks denildiği zaman anladığım, "ihtiyacından fazlası"dır. İhtiyaç kavramı sadece yemek ve barınma değildir. Eğlence ihtiyacı da vardır, bilgilenme ihtiyacı da vardır. Fazlalığa nicelik olarak bakarsak okuyamıyacağın kadar fazla kitap alırsan “lüks” olabilir. Nitelik olarak bakarsak ise @MelihAntepli’in de söylediği gibi özel bir baskı almak “lüks” olarak sayılabilir.

1 Beğeni

Kasaptan et almanın bile lüks sayıldığı şu günlerde lüks kavramının anlam değişikliğine uğradığını düşünüyorum. Zorunlu tüketim ürünleri bile kur farkı sebebiyle lüks olarak anılmaya başladı. Hadi her şeyi geçtim zamanında pahalı elektronik ürünler için kullanılan kilitli market kutuları bebek bezleri için kullanılıyor. Geldiğimiz nokta ne kadar acı verici.

Tüm bu ülkemize has olumsuzlukları görmezden gelirsek bence oyun, oyun konsolu, ücretli sinema tiyatro üyelikleri asla lüks değildir. Hele kitap! Temel ihtiyaçlar arasında bile yer alması gerekir (Özel basımları, koleksiyonlukları lüks sayabiliriz diye düşünenlerdenim).

Lüks demeyelim de ulaşılması güç diyelim kısacası.

1 Beğeni

Maalesef bu zamanda lüks.

Biri de kütüphanelerde beleş kitap var dememiş. Son iki senede nereden baksan 3000 TL’lik matbuat okudum. Hepsine sırf kitaplığımda dursun diye para saysam lüküs kaçacak tabi. Oyun kısmında da ortalama-üstü bilgisayarınız varsa bedava indirebileceğiniz zibilyon zibilyar opsiyon mevcut. Şahsen ben Valorant’a takılıyorum bu günlerde. Ülke şartları kötü ama içinde düşük bütçeli eğlenme ateşi olanlar bu dönemlerden sağ kurtulacak.

1 Beğeni

Kitap nop, şu anlık hayır. Oyun evet öyledir.

1 Beğeni

Soru tam açık değil. Oyun ve kitap genel olarak lüks değildir. Ama bu ülkemiz için geçerli değil tabiki. Soru şöyle sorulmalıydı. Kitap ve oyun ülkemiz için Lüks müdür?

düşünmeyen, sorgulamayan, eğlenmeyen toplumlar için evet lükstür. satılamayan ya da cinsel haz elde edilmeyen her şeyin gereksiz olduğu bir toplum içinse fazla fazla lükstür.

Aslında kitaplar her kesin ulaşabileceği şekilde kolay elde edilmeli. Tamam, ucuz kitaplar var ama fiyatlar öğrencilerin de bütcesine göre ayarlanmalı. Kağıt, dollar derken fiyat artışlarına fazla ses çıkaramasak da bazı yayınevleri abartıyor. Son günlerde çıkan 70 TL’lik kitaplar bariz göstericisi. Artık kitap lüks hale gelmiş maalesef. Kütüphanelerde de her kitap bulunamıyor. Oyun konusuna değinmek bile istemiyorum. Para biriktirip PS alalım desek oyunlarını nasıl alacağız fikri düşündürüyor adamı.

Dan Brown okumak ve Call of Duty oynamak lükstür. Dostoyevski okumak ve Sudoku oynamak ise ihtiyaç.

aslında değildir ama oraya doğru gidiyoruz.

Kitap için hayır dedim de geçen bir test kitabına %25 indirimle 51 lira verdim. Artık hiçbir şeyden emin olamıyorum.

Maaş çektiğim gün bitiyor, ki kendime bir şey almıyorum bile.