Kitaplara Yüzde 30'luk Yeni Bir Zam Daha: Yayıncılık Dünyası İflasın Eşiğinde

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/kitaplara-yeni-bir-zam-daha-yayincilik-iflasin-esiginde/

image

Kitaplara yüzde 30’luk yeni bir zam daha yolda. Türkiye’de yayıncılık dünyası, birçok sektörde olduğu gibi ciddi bir krizin ortasında. 2021’in son aylarında Türk lirasında yaşanan ciddi değer kaybı, neredeyse tamamen dışa bağımlı olan bu pazarı derinden etkiledi. Yeni yılda gelen elektrik, doğalgaz, vergi ve akaryakıt zamlarından sonra, hâlihazırda döviz dengesizliği nedeniyle önemli ölçüde zamlanan kitaplara… (DEVAMI…)

6 Beğeni

Bu teknolojiyi bulursak biz buluruz. :slight_smile:

giphy

1 Beğeni

Yerli kitap 2023’de raflara geldi mi kriz mriz kalmaz. Kitap olmadı kağıt oldu, o da olumlu.

4 Beğeni

Kütüphaneyle yola devam edeceğiz anlaşılan.

Kitap mitap okumayıp yarı cahil gezmemizi, sözcük dağarcığımızın aşağı yukarı 300 ile sınırlı olmasını, zihnimizin kendilerininki gibi kapkaranlık kesilmesini ve böylece bir koyun sürüsü gibi sadece başımızı sallayıp yaşamamızı(!) isteyen bir takım mihrakların çok işine gelir bu. Biz de burada öylece oturup sızlanmak dışında bir şey yapmayız. Her zaman olan şey. Peh.

9 Beğeni

Kağıt endüstrisini desteklemek yerine biraz dilimizi sıkıp e-kitap, dijital dosya, tarzı şeylere destek verilse hem yayınevleri rahatlar hemde hemen hemen her sektörde (matbaa hariç) istihdam artar. Tabi korsan kitap fazla olur ama Amazon tarzı bir sistem gelirse ve fiyatlar uygun olursa yine çoğunluk e-kitaba yönelir diye düşünüyorum. Devlet, avukatlık,okul vs her alandaki kağıtları minimuma çekip elektronik sisteme geçmemiz lazım. Estonya sanırım bu sistemin en büyük uygulayıcısı/destekçisi bizde tamamen elektroniğe geçmek yerine en azından %50-50 elektronik, basılı hale geçse baya rahatlar.

3 Beğeni

Ticari olarak doğru. Ama e-kitaplar da kitap kokmaz ki be kardeşim :pensive:

Bunu da düşündüm kokuluk niyetine kitap kokusu adlı bir ürün/parfüm yapılacak dileyen ekitabı okurken bir fıs sıkacak ve kitap kokusu alacak.

3 Beğeni

Yeniler tutkal ve boya nedeniyle iyi kokuyor ama eski kitaplar toz, küf, nem nedeniyle iğrenç kokuyor. İki ayrı koku hazırlamaları lazım. :slight_smile: Kitap eski mi yeni mi ona göre kullanırız. :slight_smile:

2 Beğeni

Bir kez üretime başlarsa çeşit çeşit çıkar diye düşünüyorum. Saman kağıdı kokusu, ciltli kitap kokusu, yeni, eski…

2 Beğeni

Bu olur işte. Araştırma / geliştirme işini de size bırakıyor, ürünün ilk alıcısı olacağımın da sözünü veriyorum.
Bu arada, Ursula Le Guin’in ölüm yıldönümünü atlayan Kayıp Rıhtım’ı da esefle kınıyorum.

1 Beğeni

Japonya galiba yalayınca ekrandaki görüntünün tadını veren bir ekran yapmıştı. Onu yapabilen koku işini de çözer herhalde :smiley:

1 Beğeni

yalama işi benlik değil pek. dileyen deneyebilir

5 seneden fazladır mesleğim gereği bazı dönemlerde basım yayınla alakalı ufak çaplı da olsa bilgi edindiğim olmuştu. Kağıdın sadece dolarla ve sadece nakit parayla ithal edildiğini hepimiz biliyoruzdur. Yukarılarda bir yerlerde e kitap, dergi gibi sanal ortamlarda dişimizi sıkarsak başarabileceğimizi söylemiş birisi, aynı zamanda bir teknoloji takipçisi olarak bu konuyu tabii ki destekliyorum fakat insanın okuduğu kitabı ellemesiyle alınan hazzı aynı şekilde ekran karşısından alabilir miyiz bu konuda kararsızım… Sanırım okuduğum kitapların en azından yarısı pdf olduğu için bu konuda rahatlıkla yorum yapabileceğimi düşünüyorum.

Yazacağım şeyle alakalı vazgeçtim :joy: sanırım ben eski saman kağıdına basılmış, sayfaları çevirirken o pis sararmış ve pürüzlü sayfalara dokunmaktan daha çok haz alıyorum

5 Beğeni

“Yukarıdaki kişi” benim :innocent:. Tamamen geçmek yerine %50-%50 geçmeyi ve teknik işlerde tamamen geçilmesi taraftarıyım. Kişisel zevk olarak yine basılı kitap kalabilir ama diğer sektörlerde kesinlikle kağıda taviz verilmemesi gerektiğini en azından büyük bir kısmının dijital platformlara geçmesi gerektiği düşüncesindeyim. Her şey bir yana söyledikleriniz doğru ama şunu unutmayın bir zamanlar gazete, mektup, plak gibi insanların zevk aldığı nesneler vardı teknoloji öyle bir geldi ki kimse eskinin adını anmaz oldu. İleride basılı kitap bugünün plağı gibi bir şey olacak.
Not: Bende kitapları daha çok seviyorum ancak taşıma, yer kaplama, fiyat ve geç ulaşılması (bazı kitaplara ulaşmak mümkün bile değil en azından ekonomik olarak) sıkıntılarından dolayı e-kitap taraftarıyım.

3 Beğeni

Bende üniversite iken sizin gibi romantik düşünüyordum. Kitaba dokunulmalı, altı çizilmeli, önemli yerlere postit konmalı, kokmalı vs. Ama Yüksek lisans yaparken ikinci el bir kindle aldım. Hala roman okurken (e-kitabı varsa) bunu kullanıyorum. Benim fikirlerimi çok değiştirdi. Romanlar kesinlikle e-kitap olmasından yanayım. @abkaen2 dediği gibi fiziki olanda piyasada olur. Kim hangisini tercih ederse onu okur. Kaçımız bir romanı birden fazla okudu ki? Ben çok sevdiğimm Stephen King kitaplarını bile1 kere okudum. Kara kule serisini tekrar okumayı düşünsem de okunacak o kadar kitap var ki ona ayıracağım zamanı yeni kitaplara ayırmayı tercih ediyorum.

Tabi burada roman dışındaki araştırma, bilim kitaplarını bende baskılı olmasını isterim.

Türkiye de e-kitap eşiği aşılacak. Bence buna yayın evleri direnç gösteriyor. Amazon belki ileride başlatabilir. Nedense kitap konusunda yurtdışında olduğu kadar aktif değiller. Kindle dahi getirmediler daha.

3 Beğeni

Bu haberleri okuyunca yayıncılar açısından üzülürken kendi açımdan geçmişe bakıp iyi ki zamanında bu kitabı almışım diyorum. Aşağıdaki kitapları 2020 sonunda almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar 1000-1500 civarı ödemiştim. Ki şimdi almaya kalksak düşünmek bile istemiyorum. Araba piyasası gibi mübarek :relaxed: :relaxed:

16 Beğeni

Elbette basılı da olsunlar ama araştırma ve bilim kitaplarını e-kitap olarak okumak bence daha da kolay. Belirli bir alanda araştırma yapacaksanız, tez yazacaksanız, alıntı yapmanız gerekiyorsa, dijitalin sağladığı kolaylıklar inanılmaz.

1 Beğeni

İnsan kitapları isteyince sığdıracak yer buluyor. Ayrıca bazı kitaplar var ki e-kitap olarak bulmak mümkün olamıyor. Kütüphanemin en değerlileri de bunlardır. (Evet, bir koleksiyoncuyum.)
Şunu da unutmayalım, eski plakların, dergi ve gazetelerin arasında bazıları deli para ediyor.
Biriktirmek iyidir :grinning:

2 Beğeni

Ben tezimi yazarken bol bol dijital kaynaklardan yararlandım. Fakat orada da şu sıkıntı oluşuyor. Onca pdf arasında aradığınız ufak bir şeyin hangisinde olduğunu bulamıyorsunuz. Belki ben bilmiyorum.

Kendi çapımda bir tarih okuruyum. Bir konu hakkında birşeyi aramam gerektiğinde kütüphanemde kitabı alıp, notlar ve işaretlediğim yerleri karıştırarak hemen bulabiliyorum. Beyin daha çabuk bağ kuruyor olabilir.

Ben fiziki kitapların tamamen ortadan kalkması yanlısı değilim. Ama gazete, dergi, ders kitapları bunlar kalkabilir. @Davram gibi bende kütüphanemde bazı üniversite kütüphanelerinde bulunmayan tarih kitaplarını topluyorum. Ama romanlar bence artık bu çağda e-kitap olarak dijitalleşmeli. Kindle da kitap okumak hem rahat hem de daha hızlı. Hem de ulaşılması daha kolay.

1 Beğeni