Kitapta Sabit Fiyat Yasasını Yayınevlerine Sorduk: Artılar, Eksiler, Fiyatlar, Kitapçılar | Soruşturma

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/kitapta-sabit-fiyat-yasasi-yayinevleri-sorusturma/

image

Kitapta Sabit Fiyat Yasası hakkındaki belirsizlik sürüyor. Şu anda mecliste olduğu öne sürülen ve önümüzdeki sonbahar yasalaşacağı iddia edilen kanun hakkında, yayınevlerine görüşlerini sorduk. Kitapların, yayıncıların belirlediği etiket fiyatı üzerinden satılmasını ve dijital ortamdaki dev indirim kampanyalarının tarihe karışmasını öngören Kitapta Sabit Fiyat Yasası’nın Ekim – Kasım aylarında yasalaşacağı iddiaları bir süredir edebiyat dünyasının gündemindeydi.… (DEVAMI…)

12 Beğeni

Bu tasarıyı destekleyen yayıncıların boykot edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir şekilde temeli, felsefesi yok. Zinciri koruma ve kalkındırma projesi. Siyasetin çökmediği bir bu sektör kalmıştı. Afiyet olsun yutanlara!

Edit: Arkadaşlar gafile kelam nafile kelam. Ben uzun zamandır sosyal mecralarda ifade tarzı kendini büyük görür biçimde olan, kenar mahalle ağzını kibarlaştırıp karşısındakini altan alta aşağılamaya çalışan, olgunluk düzeyi lisede kalmış insanları kendime muhatap almayıp engelliyorum. Sonsuza dek. Şükürler olsun forumda böyle bir seçenek mevcut. Evet, bir siz okuduğunuzu anlıyorsunuz. En birinci sizsiniz, teksiniz. :slight_smile:

19 Beğeni

Yani bir kitap okuma zevkimiz var, onu da yüksek fiyatlar koyarak, indirimleri ortadan kaldırarak elimizden alın olsun bitsin!

9 Beğeni

Son derece kapsamlı bir soruşturma yapılmış. İnsanlar hâlâ gözünün önünde, orada öylece duran dosyayı iyice okumadan “aklımdaki o çok önemli fikri hemen söylemeliyim, nefes bile almadan” yaklaşımı ile yorum yapıyor. Hayret yahu :smiley:

Güzel bir çalışma olmuş. Hazırlayanların eline sağlık. Yayınevleri henüz bir fikir birliğine varamamış görünüyor. Zaten varıp varmamaları da görünüşe göre yetkili mercilerin pek de umurunda değil. Nasıl bir sonuç çıkacağını merakla bekliyorum.

1 Beğeni

Küçük kitapçıların ve küçük yayınevlerinin yararına olacaksa buna zincir bir mağaza mı öncülük edecek :thinking:

:upside_down_face: !raV şİ riB etkilsreT uB

9 Beğeni

Dosyayı okurken tam olarak bunu düşündüm.

Destek görmesine inanamadım. Akıl alır gibi değil. Hele ki butik yayınevlerinin desteklemesi… Çok pembe hayaller içerisindeler.

8 Beğeni

Herkes dosyayı okuyup yorum yapmış. Kim, niye okumadan yorum yapsın ki… Ayrıca okumadığımız nerden anlaşılıyor merak ettim :slight_smile: İlla desteklememiz mi gerekiyordu :slight_smile: Bazı başlıklarda sırf eleştirenleri eleştireyim diye gelen insanlar oluyor. Veya bu tasarının yasalaşması menfaatine olacak insanlar.

13 Beğeni

Aklıma Kemal Sunal’ın oynadığı İnatçı filmindeki köprü geldi. İki köyün bulunduğu yere baraj yapılacağını duyan iki holding temsilcisi yerleri ucuza kapmak ister ve sürekli hediyeler vererek halkı kandırmaya çalışır. Zaman geçtikçe birbiriyle mücadeleye girişen iki temsilci sonunda akıllanarak köprüde buluşur ve birlik olurlar. Eh, gerisini biliyorsunuz. :slight_smile: Bize daha çok İnatçı lazım.

3 Beğeni

12 adet gönderi şu konuya taşındı: Tartışma Köşesi

Turkuaz Medya tarafından desteklenen bi tasarı meclise gelecek de geçmeyecek :rofl: :joy: Komikmiş….

Tasarının amacını “Geçmediği köprünün parasını veren vatandaş, gitmediği mağazanın AVM kirasını da öder.” şeklinde özetleyebiliriz sanırım. Kitapların ucuzlaması için artık dövizin değil gayrimenkullerin değer kaybetmesini bekleyeceğiz.

Bunu destekleyen bir yayınevinden bir daha asla kitap almam, o da ayrı. Gerçi bizde boykot kültürü olsaydı en başından böyle rezil bir yasa tasarısını hazırlamaya cüret dahi edemezlerdi.

27 Beğeni
1 Beğeni

Yasa çıkacak olsa bile biz istediğimiz kitapları istediğimiz fiyatlara bulabilecek kapasitedeyiz. :mechanical_arm: :laughing:

Şu an bu yasalaşma sonucu öngörebildiğim tek şey 2000’lerin başında büyük bir furya olarak esip baskılarla yokolmaya yüz tutmuş korsancılığın geri dönmesi.
Sakın yanlış anlaşılmasın, asla savunduğum bir şey değil. Ama karton kapak sıradan baskı bir kitaba 70 TL vermektense korsanını alır okurum diyen bir kitle oluşacak. Tabi bu kitleyi ben bu forumun dışından insanlar olarak varsayıyorum. Yani kısacası bu yasa korsanın eski şaşalı günlerine dönmesi için büyük zemin hazırlar.

3 Beğeni

Dediklerinize katılmakla beraber, ne yazık ki kitap fiyatlarının asla ucuzlamayacağı kanaatindeyim. Acı bir gerçek: Türkiye’de zam yapılan veya fiyatı yükselen hiçbir şeyin fiyatı düşürülmez. En fazla, enflasyon arttıkça fiyatı arttırımı yapılmaz sabit kalır, belki öyle iyi fiyatlar tekrar yakalanabilir.

2 Beğeni

Bana kalırsa bu yasa çıkarsa -ki çıkmayacağını umuyorum, yayınevleri mevcut etiket fiyatları ile satış yapamayacaklarının kesin farkındadır. İndirimli satış yerine, etikette makul bir düşüşe geçecektir diye düşünüyorum. Bu arada kitap fuarlarının durumu ne olacak acaba.

1 Beğeni

Birlikte düşünelim diye bir hesap yapmak istiyorum. Örneğimde Alfa kitabın 200 lira etiketi olan kitaplardan birisini kullanacağım.

Kitap: 200 tl

Zincir mağaza internet en çok indirim miktarı: %40 + %10 kupon kodu= %46 indirim oranı

Varsayım: Mağaza kâr edebilmesi için %60 iskontolu alım yapıyor. (Her yayınevine göre iskonto oranı değişiyor diye biliyorum. Yüzde 50 indirimde olan yayınevlerinin iskontosu daha çok. Yüzde 20 civarında kalanların daha az ve etiket fiyatları da ona göre belirlenmiş zaten dikkat ederseniz daha uygun bir fiyatları vardır.)

Zincir mağaza kazanç: Bu kitabı internette yüzde 46 indirimle 107,80 kuruştan sattı. Yüzde 60 iskontolu aldığından bu kitaptaki kazanç 29.80 yuvarlayalım 30 lira kazandı.

Alfa kitaba iskonto sonrası 6 ay sonra gönderilen miktar: 80 lira

Yuvarlama: Kazanılan bu 80 liranın yarısı dağıtım ve maliyete gittiğini düşünelim. Normalde üçe bölünüyor. Aslında diyelim ki bir ürünü 30 liraya mal ediyorsunuz. Bunu üçle çarparak satış yaparsınız fakat hesap kolaylaşsın diye böyle yapalım.

Sonuçta Alfa bu kitaptan 40 lira kazandı.

Burada satış hacmini bilemediğimizden öngörülere göre gideceğim. Alfa bu kitaptan 2000 adet sattı. O zaman 80 bin lira kazandı.

Sonuç:
Okuyucu: 107.80 olarak kitabı aldı.
Zincir mağaza: 30 lira kazandı.
Alfa: 40 lira kazandı.

Günümüzdeki sistem az çok böyle.

Yasadan sonra olasılıklara bakalım. Habere ve yayınevlerinin söylemlerine göre Almanya örneği verilmiş. Yani kitaplar belli bir süre sabit fiyatla satılacak sonrasında indirim serbest olacak. Biz buna ödeme yapılan 6 aylık süreci baz alarak gidelim derim. Yani ilk 6 ay kitap fiyatı sabitlendi.

Bu yasanın ışığında zincir mağaza ben artık yüzde 25 ile alırım dedi çünkü sadece kendi kazancını istiyor. Yüzde 35 gibi bir indirim mevcut.

Alfa da o zaman ben kitabımın etiket fiyatını 130 lira yapıyorum diyor.

Kitap: Artık 130 lira

Zincir mağaza internet ve fiziksel mağaza kazanç: 32.5 lira

Alfa kazanç: 130-32.5= 97.5 lira
Yine yarıya bölersek 48.75 lira oldu kazanç miktarı.

İlk 6 ayda bu kitaptan 750 adet satıldı. (Burada alımlarda belli oranda düşüş bekliyorum. Sebebi de alım gücü ile alakalı, derinlemesine girmeyeceğim.) 36.500 lira kazandı Alfa.

Sonuç:

Okuyucu: 130 liradan kitabı aldı.
Zincir mağaza internet ve fiziksel: 32.5 lira kazandı.
Alfa: 48.75 lira kazandı.

Her iki taraf da kazandı.

6 ay sonra…

İndirim oranları düşecek deniliyor. Hay hay… Bu kitap yüzde 10 indirimle satılacak artık diyelim. Muhtemelen sözleşmeler de ilk 6 ay %25 sonraki süreçte %10 daha şeklinde olur. Yani yüzde 35. (Daha fazla indirim kurtarmıyor abi.)

Kitap: 130 lira

Zincir mağaza internet fiyatı: 117 lira

Zincir mağaza kazanç: 32.5 (130x35/100)-(130x10/100)

Alfa kazanç: 84.5 lira. Bu durumda 42.25 kazanç sağladı. 6.5 tl kazancından feragat etti ama ilk kazancına göre 2.25 daha çok kazandı.

Bu sefer de 1000 adet sattı. 52.800 lira kazandı.
Fiziksel mağazada indirim hâlâ yok ve etiket fiyatı 130 lira. 250 adet de buradan sattı fakat anlaşmanın ikinci bölümü yüzde 35 olduğundan birim başına kazancı değişmedi. Yani Alfa 10.500 lira daha buradan kazandı. Toplamda 99.800 kazandı. Eskisine göre aynı adet satıp 19.800 daha çok kazandı.

Sonuç:

Zincir mağaza internet ve fiziksel: Daha çok kazandı.
Alfa: Daha çok kazandı.
Fiyat: Düştü.
Okuyucu: :face_with_raised_eyebrow::dizzy_face::flushed::shushing_face:

Bir de fiziksel mağazalarda indirim olmayacağını biliyoruz. 6 ay sonra mağazadan satılan ürünlerde fiziksel mağazalar kitap başına 13 lira daha çok kazanacak yani.

Üç aşağı beş yukarı durum bu. Oranlar elbette değişebilir. Yayınevi kazancı dediğim gibi miktar üçe bölündükten sonra kalan birlik kısım. Benim amacım öncekine göre kazanç oranı ne oluyor onu görmekti. Hesap kolay olsun istedim. Bu yüzden yarıya böldüm. Bu oran yüzde 33 de olsa 40 da olsa 50 de olsa kazanç pozitif yönlü olduğu sürece önemsiz bence.

Tabii 6 ay sonra kitaba zam gelme olasılığını hesaba katmadım. İndirim gelmeden kitaba 20 lira zam gelebilir. :slight_smile:

6 ay bekleyen okuyucu 23 lira fazla vermek yerine 10 lira fazla ödeyerek 6 ay sonra kitabı edinir. Kitap fiyatı psikolojik miktarın altına inmiş oldu.

Kitaba 10 lira daha fazla ödemek önemli değil. Sabit okuyucular olarak elbette öderiz fakat kandırılmayı kabul edemiyorum.

9 Beğeni

Burada tehlikeli kısımın tekelleşme olduğunu düşünüyorum. Satış gücünü zincir mağazalara devrederek, hangi kitabın daha çok satacağının, yönlendirmesinin (hatta manipülasyonunun) yolu hazırlanacak. Zincir mağazalar, yayınevilerini sıkıştırarak indirim oranlarını arttıracaklar, daha küçük ya da butik yayınevlerinin yayınlarına neredeyse ulaşılamaz hale gelecektir.
Amaç sadece okuru e-tabanlı ortamlardan mağazalara çekmek değil tabii, mağazada kitap harici kahve, oyuncak, incik, boncuk ne varsa satmak…
Aynı kitabı aynı fiyata hatta daha ucuza almak mümkün olsa bile bu karara itiraz ederim, çünkü tekelleşme, okuyabileceğimiz çeşitliliğin azalmasına anlamına gelecektir.

1 Beğeni