Kız Çocuk Hakları Bildirgesi Kitabı İmha Edildi, Çevirmene Dava Açıldı

Bu görsel ve yazılı ifade bir yetişkin tarafından eşcinsellik olarak yorumlanabilir (şart da değil) ama çocuk zihni bunu yalnızca arkadaşlık olarak yorumlayacaktır. Konu hakkındaki kararı verenler psikolog ve pedagoglara danışmışlar mı acaba (tabi bir iki tanesine değil, geniş bir kurula danışılmalıdır)? Malum; ülkemizde herkes kendini her şeyin uzmanı sanıyor…

10 Beğeni

Önceki başlığa,yeni akit hedef gösteriyorsa muhtemelen herhangi bir suç yoktur tarzı bir şey yazmıştım. Yukarıdaki sayfaya göre bu karar alındıysa,yeni akit yine şaşırtmadı.

Umarım gelecekte LGBTi+ bireylerin değil homofobiklerin ayıplandığı bir Türkiye görebiliriz.

8 Beğeni

Ben bu görselde rahatsız edici herhangi bir şey göremedim

6 Beğeni

Ne söylenebilir ki :man_facepalming: (Söylenecek o kadar çok şey var ki, tartışma çıkarmamak ve argo konuşmamak için susuyorum)

4 Beğeni

Birisinin hayat görüşüne uymuyorsan suçlusun. Saçma sapan bir adalet sistemi. Uzman görüşü alındığı hiç zannetmiyorum.

Evet, bir de neden yayınevine değil de çevirmene ceza.

6 Beğeni

“İstedikleri kişiyi sevme hakkına sahiptir.” cümlesinin neyini tartışıyoruz ki? Eşcinselliği değiştirmek ve bastırmak mümkündür diyenler kendilerini hemcinslerinden hoşlanmaya zorlayabiliyorlar mı çok merak ediyorum. Uzman fikirleri diye esip gürlemeden önce dünya sağlık örgütünün bu konuyla alakalı yaptığı açıklamayı okumanızı beklerdim. Hasta olan eşcinseller değil homofobiklerdir bence. Sana hiçbir zararı olmayan bir insandan tiksinmek, ölmesini istemek daha normal mi geliyor cidden. Şaşırtıcı.

12 Beğeni

Ben iki çocuk babası bir insan olarak, evlatlarımın eşcinselliğe yöneltici yayınlardan uzak durmasını isterim ve bir baba olarak da bu benim hakkımdır. Bu yüzden kim ne derse desin, kim hangi kınamada bulunursa bulunsun size katılıyorum.

Evlatlarım ileride böyle bir eğilimde bulunabilir (tabi bir baba olarak bunu istemem). Ama böyle bir eğilim onların kişisel tercihi olmalı, benim bilinçli ya da bilinçsiz olarak yönlendirmelerimden kaynaklanmamalıdır…

Fakat şunu da eklemeliyim ki onlar ne olursa olsun benim evlatlarımdır… Bir baba olarak konuya bakışım budur…

2 Beğeni

Arkadaşlar bir insanın başka bir insanı sevmesi ve bu doğrultuda bir düzen kurmak istemesi sizi neden bu kadar rahatsız ediyor anlamış değilim açıkçası. ‘Normal değil, imha edelim’ diye diye bu ülkede kalıplaşmış olarak yıllardır var olan tabulaşmış düşüncelerin pençeleri arasında ezilip, parçalanıyoruz. Zaten herşey açık bir şekilde var olan olguları konuşamadığımız için değil mi? Sizden olmayana karşı korku besleyip, varlığını göstermesinden rahatsız olmanızdan ötürü değil mi? Birkaç yorum özellikle gözüme çarptı;

Hiçbirşeyin özellikle empoze edildiğini düşünmüyorum ben. Bu dünyanın var oluş sürecinden beri zaten hayatlarımızda bulunan bir konu. Böyle kişilikler ilk insanlar arasında da vardı, günümüzde de varlar ve var olmaya da devam edecekler. Bulunduğumuz çağ itibariyle artık sosyal medyanın ve dijital platformların gücüyle insanlar kendilerini duyurmaya başladılar ve zaten kimliklerinin farkında olan insanlar kendilerini göstermeye başlayıp, seslerini duyurunca nedense empoze etmeye dönüştü iş. Sizce kuytu köşe yerlerde bekleyip insanların aşağılanmalarına mı maruz kalmalılardı? Seslerini kesip yapılan zorbalıklara yarabbi şükür mü demelilerdi? Yapmayın lütfen bu kadar acımasız olmaya gerek yok. Küçük bir empati bile durumu çözmeye yeterli olacaktır emin olun. Zaten söylediğinize göre homofobik bir bireyde değilsiniz…

Bir diğer gördüğüm yorum ise şu şekildeydi,

Çok merak ettiğim birşey var. Bu homofobik bireyler tarafından sıkça söylenen bir tutum gözlemlediğim kadarıyla. Yaşamadığınız bir duygu üzerinden nasıl bu kadar kesin bir yargıda bulunabiliyorsunuz? Hemde Dünya Sağlık Örgütü’nün yıllar yıllar önce bu durumu hastalık ve benzeri türevleri konusunda çıkarmasından sonra bu kurumun görüşlerini çöpe atarak bir ‘uzman’ görüşü beklerken? Mesela ben bir erkek olarak bir kadının annelik duygusunu sadece gözlemleyebilirim, bir çocuğa gebe kalmış kadar deneyimli bir yorum yapamam, haddime değildir. Keza aynı şekilde sizde yaşamadığınız bir duygu, bir yönelim hakkında bu şekilde sonradan edinilebilen bir özellikmiş gibi bahsedemezsiniz, bahsetmemelisiniz. Resimde ifade edilmek istenen tek şey, bu gibi durumlar vardır demek. Sizde böyle olmalısınız falan gibi bir mesaj göremedim ben. Sadece bu gibi durumlara alışsınlarki, ileride karşılarına gelen bu kişilikteki bireylere yargılayıcı tutumlar sergilemesinler diye yapılmış aktivist bir davranış bu sadece. İleride bir çocuğum olursa bu şekilde bilinçlenmesini isterdim ben şahsen.

11 Beğeni

Bu tartışmalar genelde kültürel, ahlaki, dini yargıların dışına taşmıyor. Bir şey için doğal mı değil mi konusunda canlılık yaşamına bakmalıyız, Örneğin eşcinsellik doğada,insan dışı canlı yaşamında var mı? Canlılığın doğasında bu var, gerisi bizlerin kültürel, ahlaki, dini yargılarıdır.

16 Beğeni

Konumuz eşcinsellik olduğu için olabilir mi? Başka konu altında başka rahatsız olduğum şeyleri tartışırım ama konumuz şu an eşcinsellik. :slight_smile:

Hayır sadece azaltılmalı. Gereksiz bir propaganda mevcut.

4 Beğeni

Özendirmeden bahsediyorsanız asıl özendirilen şeylere bakmanız lazım. Eş cinsellik özendirmeyle oluşacak bir şey değil. Bunu anlamıyorsunuz. Ben de saatlerimi harcayıp size bunu anlatamam. Zaten anlamayacaksınız.

5 Beğeni

Uzmanım diye ahkam kesmedim ve %100 subjektif görüşüm.

Bu konuda haklısınız.

Canlılığın doğasında çiğ et yemek, sürünün liderine biat da var. Doğada var olan her durumu normal kabul edeceksek konuşmayalım bile.

3 Beğeni

Yıl 2020 ama halen eşcinselliğin bir tercih olduğunu sananlar var :man_facepalming:t2: :man_facepalming:t2:

Cinsel tercih olmaz yönelim olur ve bunu kontrol edemezsiniz arkadaşlar. Biliyorum garip geliyor ama gerçek bu.

9 Beğeni

Normal olan doğal olan aynı şey demek değil. Doğal demek doğada bulunan, doğa düzenine, gereklerine, yasalarına uygun anlamında. Normal olan ise toplum normları, kuralları vb uygunluk.

Ve evet çiğ et yemek, sürünün liderine biat etmek tüm türlerde olmasa bile bazı türlerin doğasında var.

6 Beğeni

Şey sanırım bizlerin çiğ et yemediğini düşünüyorsunuz. Bknz: pastırma, sushi illaki bilmediğim mutfaklarda da başka çiğ etler mevcuttur.

2 Beğeni

Eksik anlatmışım. Çiğ etten kastım hayvanın direkt yenmesi ki o yediğiniz etler bile belirli bir işlemden geçiyor.

2 Beğeni

Şu anda damak zevkimize göre geliştirdiğimiz besinler bunlar. Ateş bulunmadan önce insanlar çiğ etle besleniyordu. Ve açlıkla savaşmak zorunda kalırsam elimde ateş yakma imkanım olmazsa ben de çiğ et tüketirim çünkü yaşama iç güdüm var. Zamanında çiğ et tükenitildi. İleride asla tüketilmeyecek anlamına gelmez.

3 Beğeni

Eşcinselliği ‘‘tedavi etmek’’ için yıllarca sistematik olarak eşcinsellere psikolojik işkence uygulandı.Çeşitli yöntemler denendi,ilaçlar verildi.Hiçbiri işe yaramadı,sadece insanlar işkenceden kurtulmak için artık eşcinsel olmadığını söyledi.

Yukarıdaki paragrafı baya yumuşatarak yazdım ancak izlediğiniz çeşitli filmleri,okuduğunuz çeşitli kitapları,1800-2000 arası insanların etik yapısını,bildiğiniz çeşitli olayları(insan hayvanat bahçesi vb) düşünürseniz,yukarıdaki paragraftaki olayların ne kadar sert ve acımasız olduğunu anlayabilirsiniz.

LGBTi+'nin yönelim olduğunu değil tercih olduğunu düşünelim,tüm bunlara rağmen eşcinseller ‘‘normal’’ olamamışken, '‘normal’'in iki netflix dizisiyle eşcinsel olacağını düşündüren nedir ?

12 Beğeni

Şu yazınıza mest oldum. Her hastalığın tedavisi bulunurken eşcinselliği yıllarca hastalık olarak gören kişiler nasıl olurda eşcinselliğin tedavisini bulamadılar değil mi? Dünya sağlık örgütü hastalık olarak görmezken insanların hala bunu hastalık olarak görmeleri. İnsanların düşüncelerinin hastalıklı olmasını gösteriyor. Hiç kimse dönüp kendini sorgulamıyor.

4 Beğeni

Çocuklarımın eşcinsel olmasını istemiyorum yazılmış, gerçekten yazılmış.

Çocuklarınızın istemediği halde sırf baskılar ve dayatma yüzünden kendi yönelimini yaşamayıp karşı cinsten biriyle evlenip mutsuz bir hayat yaşamasını tercih ediyorsanız siz kötü bir insansınız. Sırf sizin kendi kapalı düşüncelerinizin dışına
çıkıyor diye insanların mutsuz bir hayat sürmesini isteme hakkı vermiyor.

Burada nefret kusmadan önce bi haddinizi bilin.

10 Beğeni