Kızıl Kar

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Kızıl Kar – Aylık Öykü Seçkisi

image

Tepeler üşür, rüzgâr ağlar, çocuklar ölür. Kurt acıyla sırtını büküyor, debeleniyor, arada bir başını kaldırıp karnındaki derin yaraya bakıyor; kaçınılmazdan kurtulmaya çabalıyor ama ölümün soğuk elleri çoktan kalbini kavramış; sıkıyor, sıkıyor, sıkıyor… Bir çay kıyısı, ördek yuvasının dibi, kurbağa ini, göğe kara bulutlar tebelleş olmuş. Geyiğin boynuzlarında kan var, duruşu mağrur, sırtı dik. Başını eğmiş… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Merhabalar

Öykü baştan sona şiir gibiydi, belli bir ahenk ve doğallıkta. Her paragraf öyle uyum içinde yazılmış ki sanki iki kişinin eseri olduğuna inanamıyor insan. :slight_smile:

Kendimi kaptırdım okurken. Seçilen kelimeler, şiirsel kısımlar, etkileyici imgeler, iki farklı toplumun düşünce yapısı ve sonuçta yaşananlar her şey hikayenin gücünü artırmış. Tebrik ederim. Telefondan yazdığım için beğendiğim cümlelerin sadece bir kısmına yer veriyorum:

Ve buradaki gibi anlatıma bir vuruculuk katan cümlelere hayran kaldım:

2 Beğeni

Etkileyici bir öyküydü. Kaleminize sağlık.

2 Beğeni

Merhaba Duygu, öyküye zaman ayırıp okuduğun için teşekkür ederim. Bu ay Osman’la birlikte çalıştık. İçimize sinen bir iş oldu. Zaten kalemlerimiz benzer olduğundan çok zorlanmadık.
Beğendiğin ve bu güzel yorum için teşekkür ederim :grin:

1 Beğeni

Merhaba Hasan, beğenmene sevindim. Teşekkür ederim :slight_smile:

Film haklarını kaça bırakırsınız?

• Steven Spielberg

Tek kelimeyle sarsıcı!

• Elon Musk

Bu arkadaşların isimlerini bir yere yazın, gümbür gümbür geliyorlar!

• Stephen King

Yılın en iyi öyküsü, mutlaka okuyun!

• George R R. Martin

Bir Nuri Bilge Ceylan filmi izlemiş kadar etkilendim.

• Ufuk :upside_down_face:

Ellerinize sağlık. Müthiş bir öykü olmuş. Bir kere anlatım ve dil muazzam. Orası Osman’ın uzmanlık alanı zaten, birinci tekil şahıs, geniş zaman, şimdiki zaman… Öykü değil bu, düz yazıya dönüştürülmüş bir şiir daha çok.

Diyaloglar, tasvirler, kurgu hepsi on numara. Burası da Erdoğan’ın uzmanlık alanı. :slight_smile:

Sonuç şahane. Daha nicelerine inşallah. :clap:

4 Beğeni

Selam Ufuk. :joy: :joy:
Yorumunu okurken sesli güldüm. Teşekkür ederim. Osmanla elimizden geleni yaptık. Kafa kafaya verdik onun da benim de içime sindi öykü.
Övgülerin için ayırdığın vakit için tekrar sağ ol. Daha iyilerinde görüşmek üzere :smile:

1 Beğeni

Merhabalar. Zamanınıza ve güzel yorumunuza teşekkürler. Dikkat çektiğiniz üç alıntı da Erdoğan’a ait. Okurken ben de çok beğenmiştim. Erdoğan’ın da dediği gibi kalemlerimiz birbirine çok uzak değil, yazarken zorlanmadık o açıdan. Beğendiyseniz ne mutlu.

2 Beğeni

Teşekkürler :slight_smile: Zamanınıza değdiyse kafidir.

1 Beğeni

R.R Martin üstadımdan ve birbirinden değerli bu isimlerden böyle yorumlar duymak… Ne desem bilemedim… Ama en çok senin yorumunu sevdim Ufuk :slight_smile:

Öykünün en büyük yükü Erdoğan’ın omuzundaydı ve kısacık zamanda harika iş çıkardı. Bu birliktelikten ziyadesiyle memnunum ben de.

Bu güzel ve orijinal yorum için teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Spielberg’e film hakları ile ilgili bir fiyat vermedim sana sormadan Osman? Kaça bırakalım :sunglasses: :joy:

1 Beğeni

Benden bir 10 dolar çıkar size. Az demeyin, bir bakmışsınız 40, kafanızı çevirip bir daha bakmışsınız 45, bir saniye sonra 48… :smiley:

2 Beğeni

20 TL al, sonra iki tane de 10 TL al eline, bir tane de 5 TL al, sonra 2 TL da bozukluk al. 10 dolar hepsinden daha değerli. Bi’ düşünelim derim ben :smiley:

2 Beğeni

Tam bir kızılderili öyküsü olmuş. Çevresel faktörlerden tarihçeye kadar.
Ayrıca iki kişinin yazdığına inanmak zor, çok uyumlu bir iş çıkartmışsınız.
Şiirsellik de cabası. Tebrik ederim.
Gelecek seçkilerde görüşmek dileğiyle.

2 Beğeni

Merhaba Murat,
öyküyü okuduğun beğendiğin ve yorumunu da esirgemediğin teşekkür ederim :smiley:

1 Beğeni

Merhabalar,
Şimdiki zamanın hakkını veren bu çok² güzel öykünün sonunda, intikam hissinden arındırılmış bir yanım göğe başını kaldırıp uludu resmen. :rofl::rofl: Cidden okurken fazlasıyla keyif aldım. Zihinlerinize sağlık. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Merhabalar ve beğenmenize sevindim. Uyum için Erdoğan’ın elleri dert görmesin. Bazı kısımlarda beni bile hayrete düşürdü.

Bu ay seçkide yoksunuz; gelecek seçkilerde sizin de buralarda olmanız dileğiyle.

1 Beğeni

Merhabalar.

Bizim de yazarken ziyadesiyle keyif aldığımız bir çalışma oldu; size de geçmiş olması ne güzel. Ortak çalışmak hoşuma gidiyor; bunu sürdürmeyi düşünüyorum. (Bir ek: Şimdiki zaman güzel ama lanetinin de farkındayım. Azaltma niyetindeyim :))

Teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Beğenmiş olmanıza çok sevindim. Osman harika bir yazar, ben şimdiki zaman ve birinci kişi hiç kullanmamıştım ama Osman’ın kurduğu güzel kurgunun üzerine onun malzemelerini kullanarak kat çıktım sadece.
Siz de zaman ayırıp bu uzun öyküyü okuduğunuz için teşekkür ederim :smiley:

1 Beğeni

Arkadaş şımartma beni :smiley: kurgu üslup senin çok güzel temel attın beraber kat çıktık. Bu güzel öyküde seninle çalışmak çok hoştu. Ortaya güzel bir iş güzel de bir dostluk çıktı. kalemine sağlık :slight_smile:

1 Beğeni