Klasik Müzik Paylaşımları

2 Beğeni

Merhaba! Bu aleme girmeyi iki gün önce karar vermiş ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının konserinden bilet almışken bu konunun açılmasını görmek beni çok mutlu etti. Dediğim gibi yeni yeni dinliyorum. Evet hoşuma gitti ama dinlediklerim hep aynıymış gibi geliyor >_< Müzik konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak, ne dinlediğimi anlamak istiyorum. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim…

2 Beğeni

Mozart üstadın başyapıtlarından olan 25. senfoniyi de unutmayalım. Bu arada Mozart’ın hayatı hakkında bilgi edinmek isteyenler 1984 yapımı Amadeus adlı filmi mutlaka izlemeliler.

Mozart’ın eserlerinin çoğunluğu oldukça neşeli ve hareketli melodiler. Hatta Mozart gaza öyle bir basmış ki freni patlamış gibi bir türlü şarkıyı sonlandıramamış. Bu nedenle pek çok Mozart eseri uzundur ve bazı melodileri tekrar eder ama dinlemeyi bırakamazsınız.

5 Beğeni
7 Beğeni
2 Beğeni

Her gün kitap okurken muhakkak açıp baştan sona dinlediğim bir çalma listem var benim de. En sevdiğim şekliyle sıraladığım, kitaplarla hep bir ahenk tutturan ve beni bir saniye bile sıkmayan bu listemi sizinle paylaşmak bir zevk ve onurdur.

https://open.spotify.com/user/4aj2mktckgjedg5vc1rtbcqza/playlist/6JcF1ZixCszA76p93QOsH8?si=C1N-mp_dQmypXkrcHCnlKQ

3 Beğeni

Öncelikle hoş geldin dostum. Aynılık dediğin şeyden kurtulmak için kulak aşinalığı ve kendi müzik zevkini oluşturman gerekiyor, bu da zamanla olacak bir şeydir. Benim tavsiyem, akışına bırak ve müzik keşfetmeyi sev.

1 Beğeni

Ben de katılmak istiyorum. :smiley:

2 Beğeni

Bana göre modern klasiğin ustalarından bir şeyler koyayım.

High C

Neverdark

The morning after

Tabii bir de pek klasik olanlardan.

2 Beğeni

Bu muhteşem eser vesilesiyle tarihin en iyi oyunculuklarından birinin yer aldığı aşağıdaki şaheseri de izlemenizi tavsiye ederim.

2 Beğeni

Klasik müzikle ilgilenmeyen bazı insanlar, klasik müziği pek kimsenin dinlemediği, eskide kalmış bir tür olduğunu falan sanabilirler. Hâlbuki klasik müzik etrafımızda, her yerde. Hatta çok sevdiğimiz bazı bilimkurgu ve fantastik filmlerin müzikleri de klasik tarzdadır ve büyük orkestralar tarafından çalınmıştır. Hatta Youtube’daki bazı klasik müzik kanalları film müziklerine de yer veriyorlar. Klasik müzik, Mozart, Beethoven, Tchaikovsky, Bach, Vivaldi, Handel, Chopin vb. büyük sanatçılarla sınırlı değil. Klasik müzik sadece konser salonlarında ve radyolarda çalınmıyor. Filmlerde de duyabilirsiniz. Klasik müziğe yeni başlayacaklar için bu eserler iyi bir giriş noktası olabilir. Birkaç örnek vereyim:

Viyana Filarmoni Orkestrası Yıldız Savaşları’ndan İmparatorluk Marşı’nı çalıyor.

Prag Film Orkestrası da aynı eseri çalmış. Bence yukarıdaki daha iyi bu orkestra işe biraz espri katmış. Orkestra Şefi bir Sith Lordu gibi giyinmiş. Darth Vader da kenardan izliyor.

Polonya’daki Stanislaw Müzik Okulu öğrencileri Yıldız Savaşları’nın giriş müziğini çalıyor.

Aynı okulun öğrencileri bu kez Harry Potter müzikleri çalıyorlar. Orkestra Şefi bir büyü yaparak işe başlıyor.

Auckland Senfoni Orkestrası Karayip Korsanları’nın müziklerini çalıyor.

Hırvatistan’da bir müzik öğrencileri Yüzüklerin Efendisi müzikleriyle konser veriyorlar. Elfçe şarkılar söylüyorlar. Pelerinler de size tanıdık gelecektir. Keşke orada olsaydım da canlı dinleyebilseydim diyorum. Çünkü bence çok iyi çalmışlar.

Jurassic Park’ın müziği sıradaki eser. John Williams bizzat orkestrayı yönetiyor.

Danimarka Ulusal Senfoni Orkestrası Yıldızlararası’nın müziklerini çalıyor.

Yine aynı orkestra. Bu kez Uzay Yolu’nun müzikleri.

Daha pek çok film ve diziden örnekler bulabilirsiniz.

9 Beğeni

Çok bilindik ancak mükemmelliğinden bir şey kaybetmiyor.

5 Beğeni
3 Beğeni
2 Beğeni

Daha önce bu başlıkta Tchaikovsky’nin 1812 Overture eserini paylaşmış ve topun bir enstrüman olarak kullandığını söylemiştim. Japonya Ordusunun bandosu bu eseri çalmış ve ciddi ciddi topu kullanmışlar. Aşağıdaki videoda bunu görebilirsiniz. Özellikle de videonun son kısımlarında.

TSK Armoni Mızıkası’ndan da böyle hareketler görmek istiyoruz.

1 Beğeni
1 Beğeni

Guzel baslik olmus. Ben daha cok barok ve 20.yy (tercihen ilk yarisi) dinleyip, klasik ve romantik donemden uzak dururum. Ama basliga ilk katkim Brahms’tan olsun :

1 Beğeni

Çok dinlendirici ve gündelikten uzak samimi bir başlık olmuş, atılanları dinledikçe daha dinleyebileceğim çok şey olduğunu anlayıp seviniyorum :slight_smile: Ave Maria’sız da olmazdı sanırım bu başlık.

3 Beğeni