Klasik Müzik Paylaşımları

Bakalım başarabilecek miyim, linki eklemeyi. Beste Toparlak’ın son konserinden sadece bunu bulabildim ve direk kadanstan başlattım, zamanınız varsa baştan dinleyiniz.

6 Beğeni
4 Beğeni

Sizler yıllar önce izleme fırsatı bulduğum ve çok etkilendiğim Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın videosunu atıyorum. Şehir şehir gezdikleri bir dönemde şans eseri görüp bütün çevreme “Ne demek Klasik Müzik dinlemeye gitmiyorsunuz?” diyerek yaklaşık otuz kişiyi peşimden sürüklemiştim. :smiley: Kimse pişman olmadı tabii. Şimdi sürekli benden haber bekliyorlar ki gidelim diye ama fırsat olmuyor. Video kesitlerden oluşuyor. Her zaman şu videoya baktığımda canlı canlı izlemek daha güzeldi, daha coşkuluydu diyorum.

Eğer denk gelirseniz kesinlikle bu deneyimi yaşayın diyorum.

3 Beğeni

Ben de kasım ayında Viyana’dayken Filarmoni Orkestrası’nı dinlemeye akın akın giden Avrupa Elitlerini görmüştüm ama Orkestra Binası’na girip fiyatı ve biletlerin çoktan bittiğini öğrenince nasip olmadı :d

2 Beğeni

Ben çok uygun bir fiyata izleme şansı buldum. Sanırım üç sene önceydi ve 2.5 tl idi. Türkiye için fiyatlar bence gayet uygun. Şimdi olsa olsa 10-20 tl arasındadır. Viyana’yı bilemeyeceğim. :smiley:

3 Beğeni

Klasik müziği elitlere özgü bir ilgi alanı sananlar klasik müzik konserlerinin çok pahalı olduğunu sanabilirler. Hâlbuki makul bir fiyata bilet alabilirsiniz.

Mesela ben Adana’da yaşıyorum. Az önce Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın bir sonraki konserinin bilet fiyatına baktım. Öğretmen ve öğrenciler için 10₺, tam bilet ise 15₺. Bence makul. Diğer şehirlerdeki konserlerin de benzer fiyatlara sahip olduğunu düşünüyorum.

4 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. Nedense ülkemizde çok pahalı olarak düşünülüyor halbuki (İstanbul için konuşuyorum) bazı semtlerdeki sinemalardan çok daha ucuz. Böyle bir şeyi canlı izlemek mi, sinema mı diye sorsalar ben orkestrayı seçerim. Ödenen ücrete göre alınan keyife paha biçilemez.

3 Beğeni

Bu hafta kuzenimle gitmeyi düşünüyorum. Kendisi öğrenci, ben değilim. Bize toplamda 25₺ masrafı olacak. Üstelik sinemadan çok daha kaliteli bir etkinliğe katılmış olacağız. Sinemaya gitsek beş para etmez bir filme (malumunuz olduğu üzere salonlarda kaliteli filmler artık nadiren görülüyor) neredeyse iki katını ödeyeceğiz.

2 Beğeni

Bu arada reklam gibi olacak ama Türkiye’deki pek çok opera, klasik müzik konseri ve tiyatro için aşağıdaki siteden biletlere bakabilirsiniz. Ben de az önce yukarıda söz ettiğim bilet fiyatlarını buradan öğrendim.

1 Beğeni

Böyle bir hareket Türkiye’de de olmuş. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın web sitesindeki tarihçe kısmında şunu yazmışlar:

Adana 6. Kolordu Komutanlığı’nın desteği ile Çaykovski’nin 1812 Uvertürünü, Çukurova Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçek top atışları eşliğinde seslendirmiştir.

2 Beğeni

Sanırım size önerebileceğim tek şey Konya’ya yolunuzun düşeceği günleri konser günlerine denk getirmeniz.

1 Beğeni

Bu arada yerli klasik müzik sanatçılarından da bir şeyler paylaşalım. Türkiye’de Fazıl Say dışındaki sanatçılar çok az biliniyorlar. Bense bilmeyen arkadaşlara Ulvi Cemal Erkin’i tanıtmak istiyorum. Kendisi 1906-1972 yılları arasında yaşadı. Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan olmasına rağmen genç nesiller pek tanımıyor.

Ulvi%20Cemal%20Erkin

Klasik Batı Müziği türünde eserler veren Türk Beşleri’ndendir. Fakat Klasik Batı Müziğini olduğu gibi almamış, onu Türk Halk Müziği ezgileriyle harmanlamıştır. Hatta Türkiye’yi dolaşıp Halk Müziği ezgilerini derleyip kayıt altına almış ve günümüze ulaşmasına katkıda bulunmuştur.

Şahsım adıma en büyük utanç kaynağım, kendisini bir bilgisayar oyunundan, Sid Meier’s Civilization V’ten tanımış olmam. Hâlbuki onu zaten tanımam gerekirdi, yabancılardan öğrenmemeliydim.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Ulvi Cemal Erkin’in Köçekçe adlı eserini çalmış.

9 Beğeni

Türk Beşleri ve Ulvi Cemal Erkin’den bahsetmeniz hoş olmuş. Ben de Ulvi Cemal Erkin’i BİFO’nun Royal Alber Hall konseriyle tanımıştım. Daha sonraları beşlinin müziklerini dinlemeye başladım ve farklı bir tecrübe oldu benim için. Bu arada hazır Türk Beşleri konusuna değinmişken Spotify’da ki çalma listelerimi de atıyım.

Bir de şöyle kanallar var batı müziği yapan bestecilerimizin eserlerini paylaşan, onları da koyayım buraya…
https://www.youtube.com/user/zoptrikeman
https://www.youtube.com/channel/UCPtWPlyyTloOXusTmBf-BEw

4 Beğeni
2 Beğeni

Gördüğüm kadarıyla cemiyetimizde Chopin’den hiçbir şey paylaşılmamış. Hemen açığı kapatalım.

Piyano deyince bence akla ilk gelmesi gereken isim Chopin’dir.

4 Beğeni
4 Beğeni
3 Beğeni

Youtube’da çok sevdiğim iki klasik müzik kanalını da burada paylaşayım. Farklı şeyler keşfetmek için çok iyi.

https://www.youtube.com/user/ClassicalMusicOnly

https://www.youtube.com/channel/UCAorliAMLIw_US9fmKxqOdg

1 Beğeni

Benim mi gözümden kaçtı yoksa bu cemiyette Vivaldi’nin Dört Mevsim’ini hiç kimse paylaşmadı mı?

Düzeltme: Bir arkadaş bir bölümünü paylaşmış.

Aşağıda Dört Mevsim’in tamamı bulunuyor.

1 Beğeni

Bu güzelliği bırakıyorum.

4 Beğeni