Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #1: Peri

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/klasik-turk-siirinde-fantastik-unsurlar-1-peri/

Edebiyatımızda fantazyanın şiirsel yansımalarına göz atacağımız yazı dizimize hoş geldiniz! “Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar” başlıklı yazı dizimizin bu ilk bölümünde “Peri” inancını araştırıyoruz. (DEVAMI…)

11 Beğeni

Keyiifle takip ediilecek bir yazı dizisi olacağı belli. Peri bölümü mest etti, ikinci bölüm olan cadıyı şimdiden merakla beklemekteyim.

1 Beğeni

Öncelikle sitede Klasik Edebiyata dair ilk dosyalardan birini yazdığınız için teşekkürler. Umarım örnekleri artar. Bölümdaşmışız zaten :heart_eyes:

Dosyanın konusuyla ilgili en önemli sorun da o bence. Dönemin şairleri ve halkı için o unsurlar gerçekti. Yani bu konular bizim için fantastik ama onlar için ciddi ciddi inanılan olgular. Bu yüzden bu unsurlar ne kadar fantastik-fantazya kapsamındadır, ortada. Bir de şairlerin niyetleri var. Onlar o olguları telmih amacıyla yazıyorlar. Genelde dini telmihler. Yani bir fantazya niyeti de bulamıyoruz. Bugünden bakıldığında hepsi fantastik ama işte kendi dönemleri için gerçek :confused: İkilemde kaldım.

Yazı dizisinin öteki bölümlerini ben de ilgiyle takip edeceğim ki makale defterimi, kalemimi şimdiden hazırladım :slight_smile:

1 Beğeni