Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #5: Sîmurg Ankâ

(Ömer Faruk Yazıcı) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/klasik-turk-siirinde-fantastik-unsurlar-5-simurg-anka/

Edebiyatımızda fantazyanın şiirsel yansımalarına göz attığımız yazı dizimizin beşinci bölümünde küllerinden yeniden doğan, üzerinde her kuştan bir renk bulunan, Kâf Dağı’nın ardında yaşayan ve kanatlı olan her şeyin padişahı Simurg, Zümrüd-ü Ankâ’yı ele alıyoruz. (DEVAMI…)

(Emre Can Doğan) #2

Gönül Alpay Tekin hocanın “Güneş Kuşları-Phoenix” makalesi de çok değerli. Academia’dan edinilebilir.

Düzelti: Kalem ve not defteri çıkardım okudukça. Derslik makale. Sitede Türk edebiyatı üzerine çalışma gördükçe seviniyorum.

Atlantis? Yani bizde de adı konulmamış olarak mı var?

Bu genellikle Alevilik-Bektaşilik ve öteki heterodoks mezheplerde Allah için kullanılan bir kavram.

Nefi’ye haksızlık etmiş oluruz ve hatta Şeyhi’ye de haksızlık ederiz böyle dersek. Tabii “bunlar istisnadır ve istisnalar kaideyi bozmaz.” dersek o başka.

Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, arada derslerden-sınavlardan kaçırdıklarım oluyor. Onları da elbet bir gün tamamlayacağım. 6.yazıyı da heyecanla bekliyor olacağım.

“O ayın mahallesi Cennet’inden sürdü çıkardı/Adem, şeytan rakibe nasıl lanet etmesin?” Nesre Çeviri: Üzeyir Aslan, Mu’idi’nin Necati’ye Nazireleri. Sonlarda kullandığınız beyitlerin nesre çevirisini de ekler misiniz yazılarınıza? Gerçi eklememeniz sayesinde 1 tez 1 makale okudum ama. :slight_smile: