Koca Kötü Gramofon

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/koca-kotu-gramofon/

image

Koca kötü gramofon devasa bir cihazdı. Mağaraların kasvetli ufkunda yükselir, simsiyah bir güneş gibi parlardı. Bir lahza iğnesi düşerdi, büyük bir gürültü kopardı ve mağaralardaki kazan halkı şarkının başlayacağını anlayıp dans için hazırlanırdı. Gramofon bir şeyler ötmeye başladığı an hayat çarklı bir saate dönüşürdü, zamana bağlı ya da ondan bağımsız. Dansın öforyası tüm kazan halkını… (DEVAMI…)

Yine son derece başarılı, büyülü, ambianslarını izleyiciye anlatmaktan ziyade gösteren manzum bir nesir eserle bizi baş başa bıraktınız.

Açıkçası tutturduğunuz kalite ve stil ile insan söyleyecek fazla bir şey bırakmıyorsunuz. Ben daha önce övdüğüm ne varsa bu hikayede de aynılarını okudum. Bruegelvari tasvirler diyeceğim dedim, düzyazı şiiri diyeceğim, dedim -hatta bu yorumda da dedim.- Hasılı bir Toğrul Sultanzade vakası var bu platformda ve ben bu vakayı son derece beğenerek okuyorum.

Bu hikayenizde yeni bir şey olarak sanki olay öyküsüne daha yakın noktalar yakaladım, özellikle öykünün başında. Tema ve öykü bağlantılarınızı da ayrıca beğeniyorum, bunda da duygusal bir climax ile vermişsiniz bağlantıyı.

Tekrar ediyorum ama büyük bir keyifle okudum öykünüzü. Önümüzdeki seçkilerde görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

Öncelikle okuduğunuz ve güzel yorumlarınız için teşekkür etmek istiyorum. Sizle artık ziyaretleşmelerimiz bir kaideye oturdu. Çünkü seçkiyi açar açmaz, baktığım ilk öykü sizinki. Sahiden sakin, samimi ve de aromatik bir güzelliği var öykülerinizin. Bu öyküyü yazarken biraz şüpheliydim bu yüzden. Anlatımda dingin bir tempoyu severim. Fakat bu sefer daha önce hiç yapmadığım kadar Bruegel ve Bosch tablolarına benzetmek istedim yazımı. Nitekim Orta Çağ’a dayanan bir clockpunk ortaya çıkmış oldu böylece. Bunu devam ettirmek biraz riskli sanıyorum ki, fakat bir yandan da yazmaktan zevk aldığım bir stil bu. Bir sonraki tema yaratıcılığı son derece tetikliyor. Bakalım ortaya neler çıkacak. Umarım bir aksilik olmaz ve yine görüşebiliriz. Esen kalın.

1 Beğeni

Rica ederim ne demek. Siz de söylediğiniz gibi benim öykümü daha yayınlanmaz okumuşsunuz. Bu gerçekten beni mutlu etti. Övgüler için ayrıca teşekkür ederim.

Ortaçağa dayanan clockpunk gayet de başarılı olmuş. Evet bir stiliniz var, devam ettirmek riskli olabilir mi? Belki, ama bence nasıl seviyorsanız öyle yazmaya devam edin. İçinizden farklı birşey deneme dürtüsü çok güçlü olarak gelmeye başlarsanız onu da yaparsınız. Bence gerek yok ama, çok özel bir stiliniz var ben kesinlikle beceremem.

Yani şu var, belki tasvirler, trademark benzetmeler, daha önce de söylediğim gibi garip şiirini andıran ve ingilizce kelimelerin de kullanımı ile yapılan tamlamaları belki taklit edebilirim. Ama temaya bağlantıyı kurarken gösteriyorsunuz ki bütün bu yer yer saykodelik görünen bu stil aslında bir amaca hizmet ediyor ve son derece de planlı. Ve ben bu noktada yarı yolda kalırım.

Kızılderili çok geniş bir tema, gerçekten çok şeyler yazılabilir. Ama biz çalıştığımız firmada yoğun bir döneme giriyoruz o açıdan belki ben bu ay olmayabilirim. Ama bir şekilde kotarabilirsem aslında ana fikrini kafamda buldum diyebilirim.

Bu veya daha sonraki seçkilerde tekrar görüşmek dileğiyle…

Merhabalar.

Cümleler hayal gücünüzü ifade etmek için yetmezmiş gibi.

Her paragraf diyarın farklı bir köşesini yansıtıyor. Hayatımda okuduğum en dolu öykü bu olabilir. Hayal gücünüzle derilmiş bir dünyada yaşayabilirdim.

Sonda Zeth’in galeyana getirici metnini görmek isterdim ama.

Ellerinize, kaleminize sağlık.

1 Beğeni

Hikayelerimin okunduğunu bilmek çok güzel bir his, güzel yorumlar almak da öyle. Yazdıklarım en azından bir yankıya dönüşüyor. Böylece yalnız hissetmiyorum. Genelde kendim için yazarım ve yazdıklarım öylece kalır. Onları okuyan bir tek bendim. Kendi kendimi mutlu ediyordum fakat bunların edebi bir değer taşıyıp taşımadığından ya da en azından okumaya değer olup olmadığından emin değildim. Nitekim bu acı bir yalnızlığa benziyordu. Neyseki böyle platformlar var. Her ay beklediğim, rutine bindirdiğim bir olay bu seçkiler.
Velhasıl vakit ayırıp okuduğunuz ve yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Umarım önümüzdeki seçkide görüşebiliriz.