Koleksiyonluk Bir Derleme: Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/koleksiyonluk-bir-derleme-yuzyilin-en-iyi-bilimkurgu-oykuleri/

image

Bilimkurgu edebiyatının gerçek bir kültüre dönüşmesini sağlamış onlarca ismi ağırlayan ve usta yazar Orson Scott Card tarafından derlenen "Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri"ni sizler için inceledik. (DEVAMI…)

15 Beğeni

@Bay_Karamsar Vayy Sonunda geldi inceleme ben daha kitaba başlayamadım :smile: Piyasada olmayınca okumaya kıyamıyorum.Başlayınca bitivercekmiş gibi geliyor.Baş köşede duruyor :grin: Kitabı okuduktan sonra incelemeyi okuyayım en iyisi :+1:t6:

1 Beğeni

Kitap dediğiniz, okunmak için. Okumaya heveslendiğiniz vakit, okuyun gitsin. Rafta bekleyecekse, okunsun da öyle beklesin. Ha sonra ha sonra, diye diye okumak erteleniyor.

3 Beğeni

Baskısını bulmak çok zor. Kitaplığım bu kitapsız öksüz sanki.

Diğerlerinden sıra gelmediği için indirimden dolayı çok kitap almışım en kısa sürede okumak dileğiyle diyelim :smiley:

1 Beğeni

Adamlar piyasayı dolandırdı bu kitapla, siz hala inceleme peşindesiniz. Gerçekten yazık. Bu tepkisizlik, bu kabullenmişlikle daha çok dolandırılırız. :rage:

…demişti İthaki editörlerinden Emre @irbis , bu konu daha önce açıldığında. Telifler yurt dışında çok çok ciddiye alınan, zorlu bir konu. Yapılan anlaşma şartlarına uymak zorundasınız. 1000 adet basılacak deniyorsa bu sayının üstüne çıkamazsınız.

Ben yine de bu problemin kısa vadede çözülebileceğini ve belki (ama belki) ikinci baskıyı görebileceğimizi düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.

Ve baskısı tükenen kitapların incelemelerini daha önce de pek çok kereler yapmıştık. Yeni bir durum değil. @Bay_Karamsar kitabı edinmiş, okumuş, beğenmiş ve incelemiş. Bizim inceleme sistemimiz genelde böyle yürüyor, herkes okuyup beğendiği kitabı yazıyor :slight_smile:

3 Beğeni

Olayı yanlış anladınız sanırım. Kitabın baskısının olup olmamasının inceleme yapmanızı etkilemesini beklemiyorum. Adamlar baskısı sınırlı bir kitabı BK klasikleri serisine dahil ederek serisi tamamlanamayacak okuyucular yarattılar. Kimse kusura bakmasın bunun adı '‘dolandırıcılık’'tır. Bir daha belirteyim ‘‘dolandırıcılık’’. Hal böyleyken insanların ‘‘nadir parça ehehe’’ tepkisi göstermesini, bu kadar kolay kabullenmelerini eleştiriyorum.

Konunun sonradan çözüme ulaştırılması da yaptıkları dolandırıcığı hafifletmez.

Bana bir ders verir misiniz? Böyle aşağılayın beni lütfen benimde bir sürü bekleyen kitabım var dersimi verin lütfen!

1 Beğeni

Koskoca yayınevi bizi dolandiracak kadar düşmez bence. Eğer düşmüşse de biz onlar kadar dusmemeliyiz bırakın kendi hallerine bizde korsan okuruz :frowning:

Elimden geldiğince eski bulunmayan kitapları bütçem de el verdigince sahaflardan alırım.misal dune serisine ait kısa hikayelerde dahil şu an basımı olmayan kitapları,başkan bilimkurgu serisi,metis bilimkurgu serisi,Asimov üstadın Türkçe basılmış bütün kitapları vb.verdiğim paraya da hiç acımadım.ama bu kitabın şu an sahaflardaki istenen miktarı görünce inanın rengim soldu.İnanın çok çok fazla.250 tl den aşagı satan yok malesef.ben bu durumun biraz da yayın evinin öngörüsünün olmadığına bağlıyorum ama art niyetli bi tutum varmı sanmam.

1 Beğeni

Siteye katılım göstermeyi düşünmüyordum fakat bu yazışmalar karşısında sessiz kalamadım.

@Netero
Efendim, siz ne haddinize bir Kayıp Rıhtım Yazarı’nı eleştiriyorsunuz? Hiç olacak iş mi bu? Bir Kayıp Rıhtım Yazarı’nın hata yaptığı nerede görülmüştür de böyle cümleler kurabiliyorsunuz? Olamaz efendim, Kayıp Rıhtım Yazarları hep doğru olanı yaparlar, lütfen kendinize gelin. Eleştiri yapmak isterseniz de, İhsan Bey’in yazarlarına hemen kol kanat gereceğini lütfen unutmayın.

Bir amatör yazarın romanının ilk 20 sayfasını okuyup acımasızca eleştiri yapan Kayıp Rıhtım Yazarı, romanın tek bir sayfasını dahi okumayan diğer yazarlar tarafından desteklenir çünkü bir Kayıp Rıhtım Yazarı asla hata yapmaz. Lütfen bu kuralı öğrenin ve yanlışa düşmeyin.

Yayınevi hakkındaki “dolandırıcı” ifadenizi de doğru bulmuyorum. Yayınevi yetkilisinin yaptığı açıklamaya katılıyorum fakat sizin ifade ettiğiniz olumsuz durum şayet varsa da en fazla fırsatçılık olarak değerlendirilebilir, ki böyle bir ihtimal de vermiyorum.

Güzelim incelemenin yorum kısmına bak :)) @Bay_Karamsar eline sağlık abi.

7 Beğeni

1.Yayınevi kitabı sınırlı sayıda basabileceği bilgisine doğal olarak sahipti.
2.Yayınevi BK serisinin sevildiğini, insanların bu serinin tüm kitaplarını alıp seriyi
tamamlamaya çalıştığı bilgisine sahipti.
3.Serinin tüm kitaplarının toplanamaması halinde eksik kalacağının bilgisine de sahiptiler.

Bu durumda kitabı neden seriye dahil ettiler? Seriye dahil etmeden basarsın olur biter. Bu kadar basit bir öngörü neden yapılamıyor? Dediğimin hala arkasındayım bunun adı dolandırıcılıktır.

İşin komik tarafı millet dolandırılmış olmasına rağmen hala kitabı bulma peşinde. ‘‘Yayınevidir yapar böyle şeyler’’ zihniyeti had safhada. Ne bir tepki ne bir protesto ne de boykot. Hiç bir şey olmamış gibi eksik kitabı bulmaya, olanlar hiç yaşanmamış gibi davranmaya devam ediyorlar.

İnsanlar haklarının yenmesini gayet doğal karşılıyor artık. Edebiyat falan boşuna uğraşıyoruz. Distopyaymış, ütopyaymış boşuna uğraşıyoruz. Okuduğumuz distopyaların bizzat içine düşmüşüz haberimiz yok.

1 Beğeni

Dolandırıclık bambaşka bir. konu. Kimsenin kimseyi dolandırdığı falan yok. Dolandırıcı demek büyük bir ithamdır. Altından kalkamayacağınız ithamlarda bulunmamanızı tavsiye ederim.

Yayınevi malesef “kitabı kim alıyosa alsın, yeterki satılsın” diyerek tam anlamıyla bilimkurgu severleri klozete atıp üzerine sifonu çekti. Seriye dahil edilen bir kitabın sınırlı sayıda basılacağını, bir başka baskısının yapılmayacağını bas bas bağırarak malesef çakal çukalın ekmeğine yağ sürdü.

Sahaflar zaten ayrı bir konu ama muhtelif sitelerde 250TL’den 300TL’den 3’er 5’er satan kişilerin diğer ilanlarına baktığınızda cep telefonu, sahte parfüm, çakma saat, araba jantı vs. sattığını görüyorsunuz.

Piyasada bulunmayan o kadar çok kitap var ki demek ki herkes dolandırıcı senin dediğine göre. Dolandırıcıları sen karıştırıyorsun asıl dolandırıcı fahiş fiyata bu kitabı satanlardır. 250 Tl fiyat verenlerdir. Bunun suçlusu da yayınevi değildir. İthamlar hiç iyi değil. Yönetici arkadaşlar konuyu kitlerse daha iyi olur. Konu arkadaş sayesinde çarpıtılarak başka yöne gidiyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar, sakin.

Konu sadece foruma özel bir konu değil, aynı zamanda portaldaki inceleme başlığının da yorum kısmını oluşturuyor. Maksat kitap içeriğinin nasıl olduğunu sizlerle buluşturmak. “Kitabı okuyamadıktan sonra incelemesini yazmışsınız, ne lüzum?” derseniz de @mit gerekli cevabı yukarıda vermiş zaten.

Eleştirilerinizi elbette sunun ama doğru yerde yapmak konunun selameti açısından önemli. Alakasız tartışmalara mahal vermeyelim.

8 Beğeni

iş yerinden benden çok çok daha önce bilim kurgu sevdalısı bir arkadaşımla da bu konuyu tartıştık/tartışıyoruz.art niyet konusunda fikrimi değiştirdim.2018 basımı alt kültüre ait bir kitabın bir kaç ay içerisinde hele hele Türkiye gibi okuma alışkanlığı az olan bir ülkede bu kadar kısa zamanda tabiri caizse kara borsa ya düşmesi en iyi tabirle aymazlıktır.

Yayınevinin art niyeti olsa diğer kitaplara neden yapmasın bunu.Yapacak olsa en başka Vakıf serisinede yapabilir.Şuan Vakıf kitaplarının basımı olmasına rağmen piyasada çok pahalıya satan sahaflar var.

Dolandırıcılıkta aldatma vardır. Kitabı yüksek fiyatlara satanlar birilerini kandırıyor mu sizce? Baskısı tükenmiş ve çok talep gören bir kitap var ellerinde, onlar da bu fırsatı değerlendiriyor. Kitabı etiket fiyatına satmaları beklenmezdi. Sahafların yaptığında herhangi bir dolandırıcılık göremiyorum.