Koleksiyonluk Bir Derleme: Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri

Olayı yanlış anladınız sanırım. Kitabın baskısının olup olmamasının inceleme yapmanızı etkilemesini beklemiyorum. Adamlar baskısı sınırlı bir kitabı BK klasikleri serisine dahil ederek serisi tamamlanamayacak okuyucular yarattılar. Kimse kusura bakmasın bunun adı '‘dolandırıcılık’'tır. Bir daha belirteyim ‘‘dolandırıcılık’’. Hal böyleyken insanların ‘‘nadir parça ehehe’’ tepkisi göstermesini, bu kadar kolay kabullenmelerini eleştiriyorum.

Konunun sonradan çözüme ulaştırılması da yaptıkları dolandırıcığı hafifletmez.

Bana bir ders verir misiniz? Böyle aşağılayın beni lütfen benimde bir sürü bekleyen kitabım var dersimi verin lütfen!

1 Like

Koskoca yayınevi bizi dolandiracak kadar düşmez bence. Eğer düşmüşse de biz onlar kadar dusmemeliyiz bırakın kendi hallerine bizde korsan okuruz :frowning:

Elimden geldiğince eski bulunmayan kitapları bütçem de el verdigince sahaflardan alırım.misal dune serisine ait kısa hikayelerde dahil şu an basımı olmayan kitapları,başkan bilimkurgu serisi,metis bilimkurgu serisi,Asimov üstadın Türkçe basılmış bütün kitapları vb.verdiğim paraya da hiç acımadım.ama bu kitabın şu an sahaflardaki istenen miktarı görünce inanın rengim soldu.İnanın çok çok fazla.250 tl den aşagı satan yok malesef.ben bu durumun biraz da yayın evinin öngörüsünün olmadığına bağlıyorum ama art niyetli bi tutum varmı sanmam.

1 Like

Siteye katılım göstermeyi düşünmüyordum fakat bu yazışmalar karşısında sessiz kalamadım.

@Netero
Efendim, siz ne haddinize bir Kayıp Rıhtım Yazarı’nı eleştiriyorsunuz? Hiç olacak iş mi bu? Bir Kayıp Rıhtım Yazarı’nın hata yaptığı nerede görülmüştür de böyle cümleler kurabiliyorsunuz? Olamaz efendim, Kayıp Rıhtım Yazarları hep doğru olanı yaparlar, lütfen kendinize gelin. Eleştiri yapmak isterseniz de, İhsan Bey’in yazarlarına hemen kol kanat gereceğini lütfen unutmayın.

Bir amatör yazarın romanının ilk 20 sayfasını okuyup acımasızca eleştiri yapan Kayıp Rıhtım Yazarı, romanın tek bir sayfasını dahi okumayan diğer yazarlar tarafından desteklenir çünkü bir Kayıp Rıhtım Yazarı asla hata yapmaz. Lütfen bu kuralı öğrenin ve yanlışa düşmeyin.

Yayınevi hakkındaki “dolandırıcı” ifadenizi de doğru bulmuyorum. Yayınevi yetkilisinin yaptığı açıklamaya katılıyorum fakat sizin ifade ettiğiniz olumsuz durum şayet varsa da en fazla fırsatçılık olarak değerlendirilebilir, ki böyle bir ihtimal de vermiyorum.

Güzelim incelemenin yorum kısmına bak :)) @Bay_Karamsar eline sağlık abi.

7 Likes

1.Yayınevi kitabı sınırlı sayıda basabileceği bilgisine doğal olarak sahipti.
2.Yayınevi BK serisinin sevildiğini, insanların bu serinin tüm kitaplarını alıp seriyi
tamamlamaya çalıştığı bilgisine sahipti.
3.Serinin tüm kitaplarının toplanamaması halinde eksik kalacağının bilgisine de sahiptiler.

Bu durumda kitabı neden seriye dahil ettiler? Seriye dahil etmeden basarsın olur biter. Bu kadar basit bir öngörü neden yapılamıyor? Dediğimin hala arkasındayım bunun adı dolandırıcılıktır.

İşin komik tarafı millet dolandırılmış olmasına rağmen hala kitabı bulma peşinde. ‘‘Yayınevidir yapar böyle şeyler’’ zihniyeti had safhada. Ne bir tepki ne bir protesto ne de boykot. Hiç bir şey olmamış gibi eksik kitabı bulmaya, olanlar hiç yaşanmamış gibi davranmaya devam ediyorlar.

İnsanlar haklarının yenmesini gayet doğal karşılıyor artık. Edebiyat falan boşuna uğraşıyoruz. Distopyaymış, ütopyaymış boşuna uğraşıyoruz. Okuduğumuz distopyaların bizzat içine düşmüşüz haberimiz yok.

1 Like

Dolandırıclık bambaşka bir. konu. Kimsenin kimseyi dolandırdığı falan yok. Dolandırıcı demek büyük bir ithamdır. Altından kalkamayacağınız ithamlarda bulunmamanızı tavsiye ederim.

Yayınevi malesef “kitabı kim alıyosa alsın, yeterki satılsın” diyerek tam anlamıyla bilimkurgu severleri klozete atıp üzerine sifonu çekti. Seriye dahil edilen bir kitabın sınırlı sayıda basılacağını, bir başka baskısının yapılmayacağını bas bas bağırarak malesef çakal çukalın ekmeğine yağ sürdü.

Sahaflar zaten ayrı bir konu ama muhtelif sitelerde 250TL’den 300TL’den 3’er 5’er satan kişilerin diğer ilanlarına baktığınızda cep telefonu, sahte parfüm, çakma saat, araba jantı vs. sattığını görüyorsunuz.

Piyasada bulunmayan o kadar çok kitap var ki demek ki herkes dolandırıcı senin dediğine göre. Dolandırıcıları sen karıştırıyorsun asıl dolandırıcı fahiş fiyata bu kitabı satanlardır. 250 Tl fiyat verenlerdir. Bunun suçlusu da yayınevi değildir. İthamlar hiç iyi değil. Yönetici arkadaşlar konuyu kitlerse daha iyi olur. Konu arkadaş sayesinde çarpıtılarak başka yöne gidiyor.

1 Like

Arkadaşlar, sakin.

Konu sadece foruma özel bir konu değil, aynı zamanda portaldaki inceleme başlığının da yorum kısmını oluşturuyor. Maksat kitap içeriğinin nasıl olduğunu sizlerle buluşturmak. “Kitabı okuyamadıktan sonra incelemesini yazmışsınız, ne lüzum?” derseniz de @mit gerekli cevabı yukarıda vermiş zaten.

Eleştirilerinizi elbette sunun ama doğru yerde yapmak konunun selameti açısından önemli. Alakasız tartışmalara mahal vermeyelim.

8 Likes

iş yerinden benden çok çok daha önce bilim kurgu sevdalısı bir arkadaşımla da bu konuyu tartıştık/tartışıyoruz.art niyet konusunda fikrimi değiştirdim.2018 basımı alt kültüre ait bir kitabın bir kaç ay içerisinde hele hele Türkiye gibi okuma alışkanlığı az olan bir ülkede bu kadar kısa zamanda tabiri caizse kara borsa ya düşmesi en iyi tabirle aymazlıktır.

Yayınevinin art niyeti olsa diğer kitaplara neden yapmasın bunu.Yapacak olsa en başka Vakıf serisinede yapabilir.Şuan Vakıf kitaplarının basımı olmasına rağmen piyasada çok pahalıya satan sahaflar var.

Dolandırıcılıkta aldatma vardır. Kitabı yüksek fiyatlara satanlar birilerini kandırıyor mu sizce? Baskısı tükenmiş ve çok talep gören bir kitap var ellerinde, onlar da bu fırsatı değerlendiriyor. Kitabı etiket fiyatına satmaları beklenmezdi. Sahafların yaptığında herhangi bir dolandırıcılık göremiyorum.

Sorun kitabın piyasada bulunup bulunmaması değil. Sorun sınırlı sayıda basılmış kitabın seriye dahil edilmesi. Seriyi tamamlayabileceğimiz algısı oluşturup bize önceki kitapları sattıktan sonra seriyi tamamlama yolumuzu tıkadılar. Böylece olay bir dolandırıcılık oldu. Cümlelerimden daha bunu çıkaramamışsınız gelip çarpıtmadan bahsediyorsunuz. Komik.

Stalin’in 1936-1938 yılları arasında yaptığı Büyük Temizlik gibi bir temizlik gerekiyor şu konuya, benim bu yorumum dahil.

Girizgahtan belli oluyor yazının kalitesi. Eline sağlık Cemalettin Hocam, muazzam emek, muazzam inceleme.

8 Likes

Allah iyiliğinizi versin, hemi! Şimdi bir süreliğine, Oscar Wilde’ı kitap okuması için kırbaçlamak gibi tuhaf bir sahne aklıma üşüşecek! (Yapar mıydım? Eveeet! Oku Wilde! Oku! Muhahahahaha (Erol Taş Gülüşü))

Teşekküreler. Umarım yeterli bir inceleme olmuştur.

Teşekkürler. Daha iyi olabilirdi aslında. Çay toplama işi ve Ramazan münasebetiyle aceleci davrandım. Yoksa, ekle, çıkar, biçimlendir… sürerdi işte.

2 Likes

Entitled Millennials (shaking my head).

Yayınevinin burada kimin "HAK"kını yediğini açıklayabilir misiniz? Ve hayır, hiçbir yayınevinin hiç kimseye, “Bu serinin hepsini tamamlayabilirsin,” gibi bir söz verdiğini sanmıyorum. Kaldı ki hiç kimse de herhangi bir seriyi tamamlamakla mükellef değil. Buradaki sorun olsa olsa sizin obsesif kompulsif bozukluğunuz. O da hiçbir yayınevinin değil, sizin sorununuz. Eksik kalsın seri, ne olacak? Kitapların içeriğine değil de kütüphanedeki sırasına değer veriyorsunuz.

@Bay_Karamsar Ellerinize sağlık.

18 Likes

Kitabın şu an türkçe alternatifi korsan,yada pdf.derdimiz(yada benim derdim diyelim) kitabı kaliteli bir türkçe ile okuyabilmek yoksa hangi yayınevinden çıkarsa çıksın.

Seriyi toplamıyorum. Eksik kalması kişisel olarak umurumda değil. Ayrıca bu kavramların hiç biri somut kurallara dayanmıyor zaten. Ne bekliyorsunuz? Alt kültürün somut kurallar olusturmasını, yayın evlerinin kitaplarla ilgili okuyucuyla sözleşme imzalamasını mı? Soyut duyguların istismar edilmesi söz konusu burda. Ahlak gibi. Bence en yakın zamanda beyninizin soyut olguları anlamayabilme kapasitesini geliştirmek için çalışmalara başlamalısınız. Küçük bir tavsiye.

Kütüphanelere sorun. Mesela Kadıköy’de Özgen Berkol Doğan BK Kütüphanesi var. Yardımcı olabilirler mi emin değilim ama alternatifler var.