Korku Edebiyatının Alt Türleri

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/korku-edebiyatinin-alt-turleri/Korku edebiyatı yalnızca çığlık atarak oradan oraya koşuşturanlar karakterlerden mi ibaret? Vampirler, zombiler, hayaletler… Peki dahası? Korku edebiyatının alt türlerine derinlemesine bir bakış atıyoruz! (DEVAMI…)

9 Beğeni

Güzel bir makale… Ancak “İnsan Yapımı” deyimi ilgili konuyu yeterince açıklamıyor; “İnsan Yaratımı” çok daha uygun olurdu…

2 Beğeni

“Kötü çevrilmiş” :smiley: İnsan Yaratımı daha iyi bir çeviri.

1 Beğeni

Psikolojik Korku türüne Yaşar Kemal’in çoğu kitabını da ekleyebiliriz. Demirciler Çarşısı Cinayeti ve Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana gibi.

Yazı çok şeyi açıklamış ancak korku kurgusu o kadar derin bir olgu ki insan her türlü şeyden korkabiliyor.

Stephen King’in ‘‘O’’ kitabını okuduktan sonra palyaçolardan korkan, Ruhlar Dükkanı kitabını okuduktan sonra tekinsiz yerlerden alışveriş yapmaya korkan, Medyum’u okuduktan sonra otel odalarından veya küvetlerden korkan, Cep kitabını okuduktan sonra cep telefonlarından korkan, Kujo’yu okuduktan sonra köpeklerden korkan, Buick 8’i okuduktan sonra arabalardan korkan insanlar vardır mutlaka. Liste uzar gider. King’i örnek vermemin sebebi sadece tek bir varlıktan korkutması değil, bize çeşit sunmasıydı.

Korku kurgusu başlı başına incelenmesi gereken bir tür.

2 Beğeni

Belli bir edebi sisteme oturtulmuş olan alt türler baz alınıyor. Hayal gücü ucu bucağı olmayan bir okyanus ve söyledikleriniz her tür için geçerli. Hayal gücü "su"dan bile korku çıkarabilir. Ya da bilimkurgu mevcut, tanımlı alt türlerin kapsamında olmayan yeni bir tür ortaya çıkarabilir ki bu çok zor değil. Tanımlı türler de bir zamanlar bilinmiyordu. Ta ki biri gelip onları sisteme oturtana kadar. Splatterpunk varlığını çoğunlukla Clive Barker’a borçludur.

1 Beğeni

Küvet kısmını okurken tüylerim diken diken oldu. Birfe Maskeli Balo aklıma gelince tüylerim diken diken oluyor (gece yarısı oldu maskeler cıksın)

2 Beğeni