Korku Filmi Önerisi

Eskilere aşina olacağı için son dönemlerden, öne çıkan birkaçını anayım o zaman. Kesmez ama film olarak hoşuna gider, belki:

Goodnight Mommy

The Descent

As Above, So Below

The Wailing

The Visit

Nostalji olur diye Lucio Fulci filmi de önerecektim de, The Beyond’un dublajlısına denk gelmedim. Dikkatini çeken Lucio Fulci filmini kendine armağan etsin.

5 Beğeni

Yazılan filmlerin neredeyse hepsini izledim ve açıkçası korkunç bulmadım önemli bir kısmını :thinking: babanız da muhtemelen pek etkilenmez.

Hereditary, Midsommar ve The Wailing inanılmaz kaliteli filmler ama kesinlikle izleyin onları :smile:

4 Beğeni

Evet, babanızın izlediği film o muhtemelen, başka böyle olaylar olan ve yamyamlıkla ilgili film duymadım hiç. Neyse, izlemek isterim demiştim ama izleyemediğim film çıktı. Komik oldu biraz. :joy:

3 Beğeni

Uzun süre korku filmi seyredince artık korkamıyorsunuz, bu nedenle sizi koltuğa yapıştıracak ve rahatsız edecek filmlerin peşinde koşmaya başlıyorsunuz:

Uzumaki - Manga’dan adapate, spiraller ne kadar zararlı olabilir ki?

Haute Tension - Korkudan çok gerilim ama Fransız yeni dalga korku filmlerinden iyi bir örnek:

Clive Barker’ın Cehennemlik Yürek’i , başarılı adaptasyon:

Suspiria -Her zaman orjinali daha iyidir , kusursuz Giallo :slight_smile:

Audition - Yavaş tempolu ama sonu unutulmayacak bir gerilim filmi (yanılmıyorsam romandan uyarlama)

Shiryo no wana - Çok garip bir film :slight_smile:

Angst - Almanya’da 80’lerde yaşanan bir olaydan esinlenilmiş, fazla gerçekçi

V/H/S - Eğlenceli bir antoloji:

4 Beğeni

Yazılmamışlardan yazayım, göremedim. The others

3 Beğeni

@Bay_Karamsar teşekkür ederim, ekledim onları da. :+1:

Ben ilk hangisini izleteyim karar veremedim, ilkini beğenmezse diğerlerini izler mi bilemem. Yani babam neredeyse izlediği hiçbir filmden korkmamıştır, ama sevdikleri vardı, meselâ Wrong Turn filmleri, fazla korkunç bulmamış ama çok sevmiş. Filmin adını nasıl bulduğumu da söyleyeyim, ne de olsa Rusça izlemiş. Bana filmin ismini söylemişti, rusçası “Поворот не туда”, ama ben tam olarak hatırlayamadım, sadece ilk söz aklımdaydı, ingilizcesini de bilmiyorum, bulmak için Google’a yazmam gerekti, korkudan gözümü klavyeden ayırmadan, ekranın sadece harfler olan kısmına bakarak yazdım, şanstan arama butonuna basmadan öneriler kısmında ikk 5 harfi yazar-yazmaz hem rusçası hem de ingilizcesi geldi, izlemek isteyen varsa seri filmleri.
Kusura bakmayın, sadece ismini yazabilirim, fotoğraf atacak kadar ileri gidemedim :sweat_smile:: “Wrong Turn”, isteyen olursa diye.
Bir de O filminin izlediğim 15 20 dakikası dışında hiç korku filmi izlememiş olsam da, sonrasında korkumu azaltmak için yapılacak en iyi şeylerden biri de filmin kameraarkası görüntülerini izlemektir. :crazy_face:
@Oni @Sevki_Can teşekkür ederim, ekliyorum hemen. :slightly_smiling_face:

Yok, benim dediğim yasaklanmış filmler başka, adını öğrenebilirsem harika olacak, yazarım buraya da. Biri yasaklanmış ve yönetmen hapse atılmış, diğeriyse daha fena, aslında berbat olaylar yaşandıktan sonra elde edilen görüntülerden çekilmiş film, yani hepsi gerçekmiş. (Ben izlemedim, mümkünatı yok yani :joy:)

Tam da yeni sözünü etmişken. Korkunç film lafının üzerine gelir. :joy:

5 Beğeni

Merakla bekliyorum o zaman hangi film olduğunu. :grin:

Ya evet, gördüm o haberi. Çok iyi filmdi Şeytan, umarım batırmazlar yeniden çektiklerinde. :pray:

2 Beğeni

Neden bahsediyor? :slightly_smiling_face:

bu filmin bir sahnesini izledim. Çok kötü. :nauseated_face:

3 Beğeni

Türk sinemasının en büyük yönetmenlerinden biri olan Metin Erksan 1974 yılında yani orijinalinden sadece bir yıl sonra The Exorcist filmini türkiyede yeniden çekmiş. İsmi Şeytan. Youtube’da bulabilirsin. İlk Türk korku filmlerinden biri. Düşük bütçeli olmasını ve kısa süreyi de hesaba katınca yılına göre başarılı denebilir. Tabi bazı sahneler bütçesizlikten dolayı komedi gibi olmuş. Birkaç tanesinde kahkaha attım.

Hayvana zarar vermek deyince aklıma direkt yukarıda bahsettiğim Metin Erksan’ın 1963’te çektiği Susuz Yaz filmi geldi. Berlin Film festivalinden ödül almış ve uluslararası düzeyde ödül alan ilk Türk filmi diye biliyorum. Bu filmin bir sahnesinde bir karakter köpek öldürüyor. Film için köpeği gerçekten öldürmüşler. Daha ilginci bu film yurtdışından ödül almış. Galiba o dönemde kimse hayvan haklarını umursamıyormuş.
Dünya sinemasında ise aklıma Haneke’nin The Seventh Continent filmindeki akvaryum sahnesi geliyor.

2 Beğeni

Türkçe versiyonunu olduğunu yakın zamanda duymuştum ama hiç bakmadım. Ama komik dediğiniz sahnenin videosunu gördüm galiba. Hani yatakta şeytanı tutmaya çalışırken zıp zıp zıplıyorlar değil mi? :joy:

Susuz Yaz olayını bilmiyordum. Film için böyle şeyler yapmaları gerçekten korkunç…

3 Beğeni

Aklıma geldi. 2007 yapımı Yetimhane diye korku gerilim filmi güzeldir. Onun dışında birde yeni aklıma gelen 2012 yapımı Siyahlı Kadın gene güzeldir.

Ekleme: İnsan Kırkayak filminin fragmanı bile izlememem için yetmişti :nauseated_face:

3 Beğeni

Korku filmi izlemem hiç. Ama 1 tanesini izlemeyi isterdim. O da yerli bir yapım. Büyü filmini izlemiştir diye tahmin ediyorum.

4 Beğeni

Ben de hiç korku filmi izlemem.

2 Beğeni

Aynen dediğiniz gibi oldu sanırım, elimde kesin bir bilgi yok, ama sanırım Cannibal Holocaust filmi, sadece ismi rusça biraz farklı olduğu için başka film sandım. Korkmayan biri (ki bu kesinlikle ben değilim :grimacing:) araştırabilirse harika olur bu filmin nasıl çekildiğini. Eğer benim dediğim gibiyse evet o film, değilse ben başka bir filmden bahsediyorum ama ismini bilmiyorum. Ne kadarı doğru bilemem ama insan eti yiyen kabilelerin yaşadığı bir yer varmış ki, oraya gidenler geri dönmüyormuş. Bir grup insan da bunu araştırmak için oraya gitmiş, onları “misafir olarak ağırlamışlar” yerliler, yemek olarak - her ne kadar bunu yazmakta tereddüt etsem de- insan eti vermişler ve gruptakiler de korkularından geri çevirememişler :scream: :nauseated_face: Sonra garip bir şey görmüşler - hani kasete herhangi bir şey kaydedince içindeki uzun bir rulo gibi bir şeye yazılır ya (üzgünüm ama ne denilir buna bilmiyorum) - işte onları görmüşler ( ağaçlardan asılmış galiba) yerliler öldürdükleri insanlardan almışlar galiba. Zar-zor ellerinden kaçabilmişler ve o kayıtları da yanlarında götürmüşler ve film bunun sayesinde çekilmiş. Yayınlandıktan sonra yasaklanmış bu film. Cannibal Holocaust filmi TV’de yayımlanıyor mu?

Ilk mesajı wiki yaptım, filmleri ekleyebilirsiniz.

3 Beğeni

Ben de öyle biliyorum.

Hayır, ben hiç görmedim.

3 Beğeni

Nasıl bir şeydi? Gerçi cevap almaktan da azıcık korkmuyorum değil :grimacing:

4 Beğeni

Geceleri bir odadan diğer odaya gitmeye korkan ben, korku filmi izleye izleye gülüyorum artık. Arkadaşların önerdiği çoğu filmi de izlediğim için mutluyum :relieved:
@Artorias hocam Ari Aster’den Hereditary güzel bir korku filmi fakat Midsommar için “korku” diyemeyeceğim. Çok güzel bir film kesinlikle, ama izleyecekler korku beklemesin :slight_smile:
@Bay_Karamsar As Above, So Below izleyip de etkilendiğim çok güzel bir film olmuştu. Hafiften antropoloji, arkeolojiye ilgisi olanlara kesinlikle tavsiyemdir.

3 Beğeni

Bence izleme izlettirme, bana korku gerilim gibi gelmiyor o tür filmler sadece mide bulandırıyor :smiley:

1 Beğeni

Midsommar zaten klasik korku filmi kafasında değil, farklı bir korku yaşatıyor. :smiley: Korku beklemesinler demek bence yanlış olur, çünkü filmin temaları arasında korkuda yer alıyor. Ancak baskın olan drama ve gizem. Komedi filmi sananlar olur diye belirtmek istedim. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Benim izlemeyeceğim gün gibi ortada :smiley:
Babam o Cannibal şeysini izlemişse onu da izler, hakikaten merak ettim konusunu? :skull: :interrobang:

3 Beğeni