Türkiye Gündemi

Bu nato meselesi ne bilen var mı?

1 Beğeni

Asker tanıdığıma gelen mesajda 22 Şehit olduğunu söylüyordu. Twitterda ses kayıtları atılıyor. “58 Şehidin olduğunu,hastaneye halen şehit gelmeye devam ediyor.” şeklinde.

1 Beğeni

Olacakları söyleyeyim ki heyecan yapmayın.

1- Misli ile karşılık verilecek. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ödeteceğiz.
2- 902 - 1263 - 2097 vs. gibi küsüratlı sayılarda rejim askeri öldürüecek.
3- Şehit cenazeleri kaldırılıyor, Türkiye şehitlerine ağlıyor.
4- Şehit Ahmet Ahmetoğlunun dram yüklü hayat hikayesi. Mehmet Mehmetoğku şehit düşmese önümüzdeki ay düğün yapacaktı. Şehit astsubay Veli Velioğlunun küçük oğlu cenazede babasının beresini taktı.
5- Erdoğan göz yaşlarını tutamadı. Cenzede halk Kılıçdaroğluna tepki gösterildi.
6- Osmanlı diriliyor. Rusya korkudan tir tir titriyor. Esed köşeye sıkıştı. ABD’yi Türkiye korkusu sardı.
7- Seçim
8- Sandıktan %59 ile akp iktidar çıktı.
9- Ortadoğu ülke güvenliği için çok önemli. Türkiye ortadoğuda söz sahibi olacaktır.
10- Başa dön.
1- …

Hadi dağılalım…

17 Beğeni

Daha beteri de;

1. Kınıyoruz.
  2. Yanlarına kalmayacak.
  3. Şehit sayısının daha yüksek olduğunu söyleyen yalancılar var.
  4. Bir gece ansızın geri adım atabiliriz.
  5. Ekonomimiz çok iyi.
  6. Faiz düştü.
  7. Yerli ve milli cart curt.
4 Beğeni

Türkiye, İdlib’te Soçi mutabakatına dayanarak bulunuyor. Ve bildiğiniz üzere Türkiye bir NATO ülkesi. Türkiye’ye açıkça bir saldırı olduğu için Türkiye NATO’nun harekete geçmesini istiyor. NATO, üye ülkeleri korumakla görevli.

2 Beğeni

Burada bir eksiklik var, saldırı ülke sınırları dışında, muhtemelen göçmenlere kapıları açıyoruz tavrı bu nedenle oldu. NATO olumsuz yanıt verdi.

3 Beğeni

Sadece vpn ile bağlanabiliyorum. Aşırı yavaş her şey.

2 Beğeni

Çavuşoğlu’nun görüşme sonrasında anında alındı karar. NATO olumsuz gelmiş olmalı. Neye yarar bu kadar uluslararası anlaşmalar?

3 Beğeni

Ben Türkiye’nin NATO’yu harekete geçirmek istemesinin ‘nedenini’ yazdım sadece. Haklı-haksız, dayanaklı-dayanaksız olup olmadığına değinmedim.

1 Beğeni

Türk savaş uçaklarının harekata katıldığı bilgisi verilmişti. Operasyonu aşmış bulunuyor bu durum. Açıklamalarda rejimin bütün hedeflerinin vurulacağı açıklandı.

1 Beğeni

Hatay valisi 29 şehit olduğunu açıkladı az önce.

1 Beğeni

Evet şehit sayısı 29 olmuş. Umarım olmaz ama sayı artacak gibi görünüyor. Çünkü ilk açıklamada ağır yaralıların bulunduğu belirtilmişti. Üzülerek sayının artacağını tahmin etmiştim. Umarım artmaz en azından…

1 Beğeni

Vali bey 36 ağır yaralının olduğunu söylemişti.

2 Beğeni

İnsanlar telegram kullanıyor. Var mı bir haber kaynağı tavsiyeniz?

1 Beğeni

Bana kalırsa NATO’nun bu krizdeki işlevi yine yetersiz kalacak. AB cephesinden gelen açıklamalar dikkat çekici. Sınır kapılarının devamlı açık kalması ve sığınmacıların Avrupa’ya gitmesi durumunda Türkiye’ye somut destekler gelecektir. Ancak kanaatimce sınır kapılarının açılmasının da uzun sürmeyeceğini hatta belki birkaç güne yeniden kapatılacağını düşünüyorum. Uzun lafın kısası, Türkiye yine beklediği somut desteği alamayacak gibi görünüyor.

5 Beğeni

Ben durumu tam çözemedim. Rusya’ya kafa tutamayacağımız için canını yakmak adına Esad’a saldıracağız. Rusya Esad’ı ne pahasına tehlikeye attı? Sonuçta yine koruyacak, koruyacak ama nereye kadar?
Amerika’nın şu an da tam bizimle yanaşma zamanı. Onlara Ypg’den daha çok yarayacağımız aşikar. “Yardım istiyorsanız gazı almamda yardımcı olacaksınız. Ayrıca istediğiniz paydan taviz vereceksiniz.” diyecektir.

Türkiye ne yapacak bilmiyorum. Amerika şuan ona muhtaçmışız gibi hissetmemizi istiyor, ki işler ciddileşecekse gerçekten öyle.

Amerika açısından bakınca bizimle birlikte gaz sahasında rol oynamak mı, yoksa Türkiye’yi Rusya’yla bölüp ypg ye payını verip ortalığı birbirine katmak mı mantıklı bilemiyorum.

1 Beğeni

Rusya’nın Suriye’de on yıllarca süreli askeri üsleri olduğu için ne pahasına olursa olsun Suriye’nin yanında yer alacaktır. Aksi takdirde Akdeniz’de bir varlık gösteremez. Rusya’nın amacı Orta Doğu’da olmaktan ziyade Akdeniz.

ABD de bir terör örgütünü Türkiye’ye tercih etmişti ve şimdiye kadar ilişkiler ne kadar dibi görse de desteğinden vazgeçmedi çünkü onlar için Orta Doğu’da yeni-küçük devletler kurmak ve kurulacak devletleri komşularıyla birbirine düşürmek suretiyle istikrarsızlığı pekiştirerek İsrail’i ayakta tutmak ve İran ile Türkiye’nin de güçlenmesini engellemek temel hedef. Hali hazırda Türkiye ve İran’ı yönetenler de Amerikalıların ekmeğine yağ sürdükleri için Türkiye’nin onlarca askerini kaybettiği bir günde ‘‘müttefikinin’’ yanında olmayı Türkiye’ye bir lütuf olarak sunmak isteyeceklerdir.

Petrol ve doğalgazın 2020 Orta Doğu’sunda temel stratejik hedef olduğunu düşünmüyorum. Kaynaklar tükeniyor. Teknolojinin gelişmesi ve yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar fosil yakıtları ana tercih olmaktan çıkarıyor. Orta Doğu’da kurgulanan oyunun temelinde İsrail’in varlığını sürdürebilmesi olduğunu düşünüyorum.

5 Beğeni

Bu fikirle ilk kez karşılaşıyorum. Son senelerde yaşanan her şeyin sebebi doğudaki doğal kaynaklar gösterildi. Ama sizin söylediğiniz sebep üzerinden yaşananlara bakınca aslında bazı şeyler anlam kazanıyor. Ama bu sebep gerçek amaçlarıysa eğer, şimdi yaşanan olaylardan sıyrılmak için hiçbir yolumuz yok gibi. Umalım da kurtlar sofrasına düşmüş olmayalım.

1 Beğeni

Maalesef televizyonlarda akademik tartışmalar yapılamıyor. Kısır, taraflı ve perspektif sunamayan programlar halka seyrettiriliyor. Okumamız gerekiyor.

Her zaman bir çıkış yolu vardır. Sadece aramakla alakalı. Umutsuz olmayalım. Bence biz 2011’den beri o kurtlar sofrasındayız. Hatta baş rolü kapmak için oturduğumuz sofrada yem olmamak için uğraşıyoruz.

4 Beğeni