Kulaklık Olmadan Sesi Doğrudan Beyne Gönderen Teknoloji Geliştirildi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/kulaklik-olmadan-sesi-dogrudan-beyne-gonderen-teknoloji/

Bilimkurgu edebiyatı ve sinemasında, yıllar önce hayal edilen icatlar; 21. yüzyılla birlikte önlenemez bir hızla hayatımızın parçası olmaya devam ediyor. Uçan kaykaylar, gezegenler arası ulaşımı sağlayacak araçlar, tüm dünyaya uydular üzerinden ücretsiz internet sağlayabilecek kaynaklar derken sıra şimdi de müzik dinleme deneyimine farklı bir boyut kazandırmaya geldi. İsrailli Noveto Systems şirketi, SoundBeamer 1.0 adlı cihazla… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Umarım yazıyı yanlış okumamışımdır.

Bir cihaz yok ama bir cihaz var. :joy:

Masadaki x cihazdan gelen ses hangi yöntemle beyne iletilecek acaba? İnsanın başına da çip gibi ufacık bir şey mi yapıştırılacak? Böyle ise daha bir teknolojik adı altında daha fazla.para demektir. Hoş gün geçtikçe de daha tüketir olduk zaten.

Diğer yandan bu cihaz sesi bir frekans aralığı ile gönderecekse bunun ne anlamı var ki? Sadece ben duyamadıktan sonra pek bir albenisi yok bana göre. Zaten en büyük sorun ses dalgasının kişiye göre özelleştirilebilirlik imkanı. Bu da her yolun önceki paragrafta dediğim gibi çipe çıktığını gösteriyor.

Bana göre bu teknolojinin yakın bir zamanda gerçekleşmesi aparatsız çok zor.

“kemik iletim” dedikleri ses iletim pek yaygınlaşmadı ama bu anlatıldığı şekilde yapılıyorsa bu konuda devrim gibi bir yenilik olmuş.

Hocam ben pek bir şey anlayamadım. Rica etsem beni biraz aydınlatır mısınız bu konuda?

Benim anladığım normalde bu cihaz insan ses duyma frekansları dışında yayın yapıyor ve bu frekans aralığında olan ses bizimle temas ettiğinde duyulabilir olacak ancak tam olarak kişiye özel nasıl yapılıyor detayını bilmiyorum.

Sonradan Ekleme: Bu haberle ilgili tüm haberlerin kaynağı olan AP şöyle bir şey paylaşmış.

Orijinal kaynaklardan bu yeni teknoloji ile ilgili başka haberler de okudum; ama bana da biraz tuhaf geldi. Aletin belli bir frekansta titreşim gönderip sesleri işitmemizi sağlaması tamam; ama odadaki diğer kişilerin bunu duyamaması bana garip geldi. Aletin menzili içine giren herkes sesi duyabilir diye düşünüyorum; ayrıca yüzümüz alete doğru dönük değilse, alet 360derece dönse bile her an işitemeyebiliriz gibi. @SJack 'in de belirttiği gibi bir çip olmadan doğrudan belirli bir kişiyle irtibat kurması zor.

Herhangi bir implant kullanımına ihtiyaç yok diyorlar.

Xbox’ın hareket yakalama teknolojisi kinectin ses sistemi versiyonu gibi. :thinking:

İlk kullanıcı deneyimlerini öğrenmek gerek. Ne kadar randımanlı olduğu ancak o zaman anlaşılır.

2 Beğeni

Evet öyle demişler; ama bir şeyleri tam olarak açıklamıyorlar gibi. Belki de insanları meraklandırıp ilgiyi üzerlerine çekmek için bir yöntemdir :slight_smile: İki kişi yan yana dursa, masadaki alet sesi kime, hangi kritere göre yollayacak? Kulağının şekline göre mi? Şimdi düşündüm de, belki kulağın şeklinden kimi takip etmesi gerektiğini bilip dalgaları ona yolluyordur :smiley: Ama yine de aletle, sesi dinleyecek kişi arasına başka insanlar girdiğinde bir kesinti, bir kırılma ya da diğer insanların da gaipten sesler duyması gibi bir durum yaşanmalı bence :slight_smile:

Evet ses kesilmeleri yaşanıyormuş. Cihaz küçük bir alan yaratıyormuş ve hareket algılama ile o alan sizi oda içerisinde takip ediyor demişler. Aslında yeni bir teknoloji değilmiş ama galiba ilk kez bir ürün olarak ortaya çıkmış.

The technology uses a 3-D sensing module and locates and tracks the ear position sending audio via ultrasonic waves to create sound pockets by the user’s ears. Sound can be heard in stereo or a spatial 3-D mode that creates 360 degree sound around the listener, the company said.

2 Beğeni

Çok kullanışlı olucağa benzemiyor bence.

Gece gece odadakı biri bu aletle korku filmi izliyordur. Ve çok korkunç bir yerde ses yanlışlıkla senin kulağına ötürülmüş. :smiley:

1 Beğeni