Kült: Yerli Bilimkurgu Anlayışımıza Kıymetli Bir Katkı

(Onur Selamet) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/kult-orkun-ucar/

Metal Fırtına, Derzulya, Zifir, Yüksek Doz Gelecek gibi işleriyle tanıdığımız Orkun Uçar, edebiyatını farklı kıyılara taşımaya devam ediyor. Psikedelik Punk Bilimkurgu Romanı Kült hakkında kaleme aldığımız inceleme sizlerle! (DEVAMI…)

(Kaan Aşkın) #2

Metal Fırtına’dan bu yana çok önyargılıyım bu yazara karşı. Yeryüzü Müzesi’ndeki öyküsü enfesti ama, hakkını yiyemem.

(Bülent Özgün) #3

O kadar büyük bir önyargım var ki Orkun Uçar’a, kitap zerre ilgimi çekmiyor. Neredeyse eminim kötü bir kitap olduğundan. Hatta Dedalus’a bile mesafe almamı sağladı bu kitabın yayınlanması.

Bir gün denk gelirse kütüphanede bir yerde okurum ve ne kadar kötü olduğunu kendime kanıtlamış olurum. O zamana dek bu yoğun önyargımla yaşayacağım. Bunu ne demeye söyledin derseniz uzun zamandır içimde duruyordu, rahatladım şimdi.

Ve bu hislerimin yerli bilim-kurguya bakışımla zerre ilgisi yok, tamamen kişiye yönelik.

(Emre ) #4

Metal Fırtına yüzünden mi? Neden bu seri çok mu kötü? Bir ara babamın bütün iş arkadaşları okuyordu bunu TSK’de popülerdi yani. Çocuktum o zamanlar.

Bilimkurgu. Türk edebiyatı. Berbat diye haykırıyor gibi, bilemedim.

(Onur Selamet) #6

Türkler ve bilimkurgu mu? Lanet olası federaller gelmeden bu başlığı hemen imha etmeliyiz!!!

(Muhammet Topcu) #7

Yerli bilimkurgu dış mihrakların oyunu olmalı. Kabul edilemez!1!1!!bir!

Ek: @Vector yorumu beğenmişsiniz ama aslında şaka yollu yapılmış bir iğneleme idi bu size :smile: Neden Türk ve bilimkurgu kelimelerini yan yana getiremediniz? Merak ettim.

Parantez içine ünlem koymadığımı yeni fark ettim :smiley: Kim kendi edebiyatına umursamaz gözlerle bakar, anlamam.

Türk edebiyatında fantazya ve bilimkurgu hareketine karşı tavır alan birisi gibi yorum atayım demiştim, yanlış anlamayın :slight_smile:

Edit: Kendim de arada sırada fantastik şeyler karalayan, yeni dünyalar yaratmaya çalışan biriyim. Öyküne öyküne özgünleşeceğim bir gün umarım.

(Ekin) #9

Orkun Uçar ile ilgili en hoş detay, Burak Turna ile birlikte kitap yazarken bir şekilde anlaşmazlığa varıp Burak Turan’la birlikte kitap yazmaya başlaması.