Kültür Sanat Kanalı TRT 2 Geri Döndü, Hem de Özlenen Kovboy Filmleriyle Birlikte!

Toptancı olma Hüseyin; Beyaz ve Siyah dan oluşmuyor yaşam… Hayatında griye de yer ver…

Bak Beşiktaş bile Kırmızıyı üçüncü renk olarak kullanıyor :slight_smile:

5 Beğeni

Susam Sokağı istiyoruz!!!

İtiraf etmem gerekirse yeniden açıldı haberi olmasa kapandığından haberim yoktu… :roll_eyes: Sevenlerine hayırlı olsun diyelim.

3 Beğeni

Herşeye siyah beyaz bakmıyorum AMA…

Trt olmasada olur,olmassa çok daha iyi olurdu o başka.İki üçtane nostaljik vermek ile ne oldugu veya neye dönüştüğü gerçegini değiştirmez.

1 Beğeni

Bugün 22:00’da, Asgar Ferhadi’nin Bir Ayrılık filmi var. Dün Ahlat Ağacı vardı, izleyemedim.

3 Beğeni

Sonunda Bob Ross abimiz geri geliyor. Çocukluğa dönüş vakti…
Bir de Carl Sagan’ın Cosmos’unu yayınlasalar, tekrardan TV izlemeye başlayabilirim.

11 Beğeni

Pazar konserini izledim bugün, çok mutlu etti beni. Üstüne de Bob Ross haberini gördüm. TRT ile başım hoş değildi, ama hafiften gönlümü kazandılar.

1 Beğeni

Pazar günü Bud Spencer & Terence Hill filmleri yayınlamayan bir TRT2’nin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

1 Beğeni

Planlama açısından iyi düşünülmüş anlaşılan. Reklamı da iyi yaptılar (örneğin yukarıdaki Bob Ross paylaşımı). Kanal hakkında hem çok hem de olumlu konuşuluyor. Umarım başladığı gibi iyi çizgide gider.

2 Beğeni

Eskiden Bob Ross izler bir hevesle resmin başına otururdum. Her seferinde yaptığım resimler korkunç olurdu. Yıllar yıllar sonra bu işin içine girince yağlı boyanın öyle hop diye yapılmayacağını anladığımda çok gülmüştüm kendi eski halime. Yok yere üzmüşüm kendimi. :sweat_smile: Şimdi saatlerini tutturursam dinleyebilirim yandan yandan. Hem dikkatimi çeken bir yer olunca da bakabilirim. Resim işinde biraz yetişince bir çok videosunu izleyerek epey bir aşama geçmiştim fakat kullandığı malzemeler gerçekten çok pahalı ve bazılarının muadili de yok. Hatta Türkçe versiyonlarında bu malzemelerin adları da hep yarım yamalak yanlış. Renklerin çevirileri mavi, sarı, beyaz olarak yapılmış çoğu yerde. Ancak yağlı boya söz konusu olunca orijinal dil çok daha mantıklı oluyor. Ultramarine mi, phthalo mu, coeruleum mu yoksa cobalt blue mu? Her renk için böyle ayrımlar var. Bunlar eğer önemli olmasaydı adam sunarken bu adları kullanmazdı zaten. Yardımcı malzemeler ise tam bir muamma. Öyle mi demek istemiştir, şöyle mi demek istemiştir diye düşünüp kelimenin elli versiyonunu deneyerek bazı malzemeleri buldum. Yine de korkunç fiyatları var minicik şişelerin.

Artık ben dublaj konusunda Türk televizyonlarının çağ atlaması gerektiğini, bazı kanallar gibi dil seceneği ve altyazı sunmaları gerektiğini düşünüyorum. Seyirlik belki hoş olabilir ama gerçekten bir şey kapmak için Türkçe olmuyor…

3 Beğeni

7/24 Bob Ross yayını

Dublaj konusunda size katılmıyorum ama keşke altyazı ve orijinal dil seçeneği sunsa her kanal. Sanırım bazı kanallarda var. (tlc veya dmax’de denk gelmiş olabilirim uydunun kumandasını kurcalarken. Tlc’nin tamirat tatilat diye çevirdiği program olabilir.)

Dublaj konusunda iyiyiz ancak teknik terimleri dublaj sanatçıları ve metni türkçeleştirenler bilmediği için saçma sapan çeviriler ortaya çıkıyor. Ama Yüzüklerinin efendisinin türkçe dublajı bazen orijinalinden bile iyi geliyor bana. ( orijinalinde ağız farklılıkları yok ancak dublajda kitaptaki gibi hobbitler köylü gibi konuşurken elfler saray mensubu gibi konuşuyor.) Teknik olarak da gayet başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bulgaristan’da bir türk dizisinin bulgarca dublajına denk geldim. Dili anlamasamda uygulaması berbattı. Alttan ara ara türkçe seslerin duyuluyor ve çevre sesleri kısıktı. Animasyonların bazıları aynı şekilde bizde daha kaliteli bence. Regular Show ve adventure time’ı örnek gösterebilirim, ilk aklıma gelen onlar.

TRT hakkındaki olumsuz eleştirilere de katılmıyorum. Bir yere kadar haklısınız ancak şuan ulusal kanallarda izlediğim en kaliteli işler TRT’de. Çok fazla izlemiyorum yorumlarım biraz yüzeysel olacaktır o sebeple. Ulusal kanalların hepsi trt’den daha fazla hükümet propagandası yapıyor. Dizileri senaryo açısından daha kaliteli (Payitaht ve Ertuğrul propaganda aracı olarak kullanılıyor orası kesin anca kurgu olarak Ertuğrul görece kaliteli). Saçma sapan çarpık ilişkiler en az seviyede. Bölüm süreleri 2 buçuk saat olmasa bir çok dizisini izlerim. Ve bence bu konuda değişimi TRT başlatabilir. Bir güne deneme amaçlı 1’er saatlik 2 dizi koysa peşinden gelir diğer kanallar. TRT belgesel’de orijinal içerikler var. Bir programda hurda araba parçalarından motorsiklet yapıp yarıştılar mesela. Başka tarihi bir program yapmışlar. TRT’nin en büyük eleştirilebileceği nokta bence paralı bir kanak olmasıdır. Elektrik faturalarımızda ödüyoruz ücretini.

Bir dönem bağımsız sinemayı desleyecek işler de yaptılar. Ne zaman hatırlamıyorum, 2015 olabilir. Senaryo toplayıp seçilenlerle anlaşma yapıp 90 dakikalık filmler çektiler.

Şimdi baktı da sitesi varmış devam ediyor olabir bu proje.

TRT bi 9-10 sene önce gerçekten işlevsiz bir kanal olabilir ama şuanki hali ile bir çok ulusal kanaldan daha iyi.

1 Beğeni

Ben ülkece dublajı kötü yapıyoruz demedim ki. :joy: Teknik şeylerde ve özel olarak Bob Ross için bunu belirttim. Mavi diyip geçince olmuyor. Orada adam teknik adı kullanıyor ama görsel bir durum kısmına daha çok yüklenildiği için bunlar es geçiliyor. Açıkçası izlemeyi seven fakat ilgisi olmayanlar için de bu teknik kısım sıkıcı bir seyir yaratır. Bu sebeple alt yazı seçeneği olması gerektiğini düşünüyorum. Ha mesajınızdaki gibi bilgisayardan açıp izleyin diyebilirsiniz. Bu pekâla mümkün ama evde çalışan birisi olduğum için ve bilgisayarın konumu ve boyutu sebebiyle bu mümkün değil. Bir laptop da var fakat bunu da sürekli bağırsak gibi evde taşımak istemem ki çoğunca yapacağım çalışmanın örneği kendisinde açık olduğu için bu mümkün değil. Boş vakitlerimde zaten neredeyse tüm vidolarını orijinalden izleyip bitirmiştim. Ben sadece alternatif denk geldikçe dinlenebilir, belki kaçırdığım şeyleri yakalayabilirim diye söyledim. Aksi halde belirttiğim gibi sadece kulak kabartarak dinleyecektim. :blush:

Diğer açıdan bana kalırsa Türkçe olsun veya olmasın altyazı olması gerekir. Bir sürü engelli insan var memleketimde. Artı bir tık daha ekleme yapacağım işaret dili de her yayında olmalı. Herkes olabildiğince çok faydalanabilmeli ama nerede…

1 Beğeni

Güldürme hocam ya trt belki 15yıl öncesine göre bi tık daha iyidi ama şuanki hali ile trt çocuktan tut,trt habare kadar tam bir fiyasko.Trt dizilerine sözüm yok çünkü ülkede genel olarak çıkan bütün diziler kalitesiz.

Edit:Her ay alınan trt haracıyla acaba trt bu ülkeye ne katkı sağladı onun için diyorum olmasada olur çünkü propaganda aracı olmak dışında trt’nin bir işlevi yok.

Deyince bende genel olarak dublajı kötü buluyorsunuz gibi düşündüm. Bob ross özelinde teknik olarak farkı anlamasam da ne dem istediğinizi anladım. Dmax’de Nasıl Yapılır programı var. Bir mühendis olarak çeviri bi olmamış hissettiriyor. Altyazı ve işaret dili konusunda da size katılmamak mümkün değil. En dandik uydu cihazında bile ayarlayabiliyorsunuz varsa altyazı. Sadece kanalların biraz daha düşünceli olması gerekir. Daha kat etmemiz gereken çok yol var ve ülkecek mehter takımı gibiyiz, 2 ileri 1 geri.

Evet daha gitmesi gereken çok yol var ama katedilen yolu görmezden gelmek doğru olmaz bence. TRT haberİ hiç izlemedim yorum yapamayacağım. TRT çocuk’ta elle tutulur bir kaç birşey olsa da çok yetersiz ve fiyasko yanları var. Aslında var mı bilmiyorum ama bir nostaji kuşağı yapıp yayınlayabilirler. Benim yorumum daha çok TRT 1 ve belgesel üzerine. Bunun dışında kapatılması gereken kolları olabilir tabi. TRT 2 nin bile tekrar açılması bence iyi birşey. Bu yayın programına benzer kaç tane kanal var ki. En azından çeşitlilik yaratır.

1 Beğeni

Hadi be Susam Sokağı’nı da yayınlayın be n’olur :smiley:

Şu yazı güzelce toparlamış olan biteni:

2 Beğeni

Çok masumine yaklaşmış,eleştiri yaparken bile kendi korkularından olanı açık açık söyleyemeyen gazeteci müsvetcileri çogalmış.

Gazeteci müsvetcileriyle başımız belada.

2 Beğeni

Meramını gayet açıkça, gayet güzelce anlatmış. Daha ne desin?

İnsan bu durum karşısında, o yayın akışını görüp, programları izleyince ister istemez soruyor: Madem bu içerik iyiydi, o zaman kanalı neden kapattınız? O kanalı ayakta tutan, televizyonculuğu tutkuyla ve gururla yapan onca TRT çalışanını neden horladınız, işinden gücünden ettiniz? Yıllarca çalıştırmadınız, mecburi hizmete yolladınız, emekliliğe zorladınız. O kanalda sesini duyurabilenleri neden naçar, o kanala bakarak biraz nefes alabilenleri neden nefessiz bıraktınız?

Elbette ben de biraz temkinli yaklaşıyorum, ama yeniden açılması çok güzel bir gelişme.

4 Beğeni

Şükür kavuşturana…

2 Beğeni