Kurmaca Bulmaca

Son günlerdeki bulmaca başlıkları aklıma eskiden arkadaşlarımla oynadığım bir oyunu getirdi. Kısaca bir anlatıcı kafasında kurduğu olayı üstü kapalı, daraltılmış bir perspektiften anlatır. Oyuncular Evet veya Hayır şeklinde cevaplanabilecek soruları anlatıcıya sorar. Anlatıcı da Evet, Hayır veya Alakasız şeklinde cevap verirdi. Bu şekilde olayın nasıl gerçekleştiği bulunmaya çalışılırdı. Bulununca da bir başka kişi sorardı. Burada ne kadar olur bilmiyorum ama ben başlayayım.

Meydanın ortasında bir adam kanlar içinde yatmaktadır ama ne etrafındakiler ne de en yakın arkadaşı ona yardım etmek için bir şey yapmaz.

4 Beğeni

Kanlar içinde yatmasında arkadaşının yada etraftakilerin payı var mı ?
Edit : Başlığı sevdim. Katılım yüksek olursa çok zevkli olabilir.

1 Beğeni

Evet. (yirmi karakter)

Evet.(Biraz öznel bir soru olmuş ama genel yargı üzerinden evet denebilir.)

Hayır.

Hayır.(3. Soru da Hayır)

Hayır.

Evet.

Hayır.

2 Beğeni

O halde olmayı haketmiş miydi?

1 Beğeni

1 - Bunu ona yapan etraftakiler mi ?
2 - Etraftakiler arkadaşının yardım etmesini engelliyor mu ?

3 - 2 soru üst üste sormak kurallara aykırı mı ? :joy:

1 Beğeni

Adam polis tarafından aranıyor muydu?

Tüm cevaplar bir arada bulunsun diye alıntı yapıyorum ama iyi mi oluyor böyle? Alıntı yapınca bildirim gittiğinden de emin değilim. Tek tek de yazabilirim

Altında bildirim gider. :slight_smile: Tek tek yazmak kurallarımıza aykırı.

1 Beğeni

Adam ölmüş mü yoksa ?

1 Beğeni

Kişiye kendini Sherlockmuş gibi hissettirecek güzel bir oyun fakat devam etmemiş. Hikayenizi hatırlıyor musunuz? Aynı hikayeye mi sorular yöneltmeliyiz ya da katılım olmadığından iptal mi ediyorsunuz?

Baya zaman geçti ama konuyu okuyunca hatırladım. İsterseniz sorabilirsiniz tabii.

Peki adam bir kavga sonucu mu ölmüş?

Adamın biri şehir merkezindeki bir apartmanın on üçüncü katında yaşıyor. Her gün işe giderken asansörle zemin kata iniyor. İşten dönünce sekizinci kata kadar asansörle çıkıp on üçüncü kattaki dairesine gitmek için geri kalan katların merdivenlerini çıkıyor. Yağmur yağarsa aynı şeyi yapıyor ama bu sefer onuncu kata kadar asansörle çıkıp geri kalanını yürüyor.

Peki, yürümekten gerçekten nefret eden bu insan neden böyle davranmaktadır?

1 Beğeni

Alçakboylu olduğu için. :smiley:

Eh, cevabınız doğru ama eksik. Peki 10. kata nasıl çıktığı hakkında bir fikriniz var mı?

1 Beğeni

:closed_umbrella:

1 Beğeni

Şemsiyeyle :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Ben niye anlamadım bunu?!!!

Boyu kısa olduğu için yüksek katların düğmelerine basamıyor (boyu 8’e kadar yetiyor ancak). Yağmurlu günlerde ise şemsiyesi yanında olduğu için onunla biraz daha yüksekteki düğmelere erişebiliyor.

2 Beğeni

Bu sefer basit bir şey sorayım.

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinden 3 günü isimlerini kullanmadan anlatabilir misin?

1 Beğeni