Kuveytli Sanatçıdan Anlamlı Protesto: "Yasaklara Karşı Kitap Mezarlığı"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/kuveytli-sanatcidan-anlamli-protesto-yasaklara-karsi-kitap-mezarligi/Kuveytli sanatçı Mohammad Sharaf, ülkesindeki yasaklara ve sansüre karşı Kitap Mezarlığı kurarak ilginç bir protestoya imza attı. (DEVAMI…)

3 Likes

Evleri uçuran hortumu, soğuktan donduran ayazı yasaklayabiliyor musunuz? Çekirgelere buğdayları yemelerini yasaklayabiliyor musunuz veya ne bileyim, kartala avının üstüne dalmasını. Demire paslanmayı, suya donmayı, en olmadık düşüncenin akla gelmesini yasaklayabiliyor musunuz? Annelerin gözyaşına zincir vurabilir misiniz, çocukların oyuncak isteğini önleyebilir misiniz?

Bugün kimse yasaklayanları hatırlamıyor, asıl hatırlananlar yasaklanan kitaplar. Onu da yasaklayamazsınız, sadece yasakladığınızı zannedersiniz. Bir kere doğduktan sonra güneşin ışığını görmemek için gözlerini kapatmaktan başka bir şey değil kitap yasaklamak… Kendinizi dört duvar arasına kapattığınızda, duvarın öbür tarafındaki dünyayı dışarıya hapsetmiş olmazsınız. Kendinizi içeriye hapsetmiş olursunuz.

Orada da öyledir bu, burada da öyle.

2 Likes