Lejyon: Bin Ben Var Benden İçeri

(M. Ihsan Tatari) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/lejyon-bin-ben-var-benden-iceri/

Brandon Sanderson’ın sıra dışı polisiye dizisi Lejyon’un ilk kitabını okuduk, inceledik. (DEVAMI…)

(Hiçliğin bekçisi…) #2

Çok güzel bir inceleme olmuş. Ellerinize sağlık. Açıkçası ben de Leyjon karakterini oldukça dikkat çekici buluyorum. Yine de biraz sherlock havası seziyorum geri kalan kısımda. Sherlock da her konuya ilgi göstermez ve Lejyon da bu noktada benzerlik gösteriyor. Hatta Sherlock’un The Woman saplantısı gibi Leeds’in de Sandra çıkmazı var. Sanırım seriyi sadece Leeds’in tuhaf hastalığına olan ilgim yüzünden devam edeceğim. Tadımlık bir seri olduğunu da düşünürsek daha fazla iyileşeceğinden şüpheliyim. Bana sanki şöyle geliyor:

Bir fotoğraf makinesi olsun, ilk kitap bu olsun. Bir ceset olsun, ikinci kitap bu olsun. Önemli biri kaçırılsın, üçüncü kitap da bu olsun gibi bir mantalite varmış havası var. Ya da ben öyle hissettim. Ana merkezde Stephen’in hastalığı ve yaşadığı problemler olduğu düşüncesindeyim. Ne olacak bu adamın hali? Merak ettiğim tek nokta bu. Bir de hoşuma giden her kitaptaki teknolojik detaylar.

(M. Ihsan Tatari) #3

Teşekkürler, beğenmenize sevindim. Açıkçası Sherlock aklıma gelmemişti ama çok yerinde bir benzetme olmuş. Saplantılar ve kayıtsızlık açısından benzer yanları var gerçekten de. Yoksa Watson ve Wiggins de mi hayali? :smiley: Şaka bir yana, polisiye olup da Sherlock’tan etkilenmeyen ne var ki?

Öte yandan yazarın diğer kitaplarına nazaran daha hafif, daha az karmaşık kaldığı konusunda hemfikiriz. Sanderson bu serileri kafa dağıtmak ve eğlenmek için yazdığından bu durumu mazur görmeliyiz belki de.

Teşekkürler yorum için :slight_smile:

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #4

Ufak bir katkıda bulunursam sayın @mit kızmaz sanırım.

LİNK

Linkteki tartışmada Sanderson’un söylediğine göre bu Legion’un Marvel’in aynı dertten muzdarip mutant Legion’u ile bir alakası yokmuş. Dan Wells isimli yazar arkadaşı ile arkadaşının yazdığı şizofreni bir karakter hakkında konuşurken “Ya halüsinasyonları ona yardım etse” demiş. Dan de “O iş öyle olmuyor işte” demiş. Sanderson “Bunu yazmalısın” diye ısrar edince de “Sen yaz” demiş ve o da yazmış.

Dizi haklarını da istekli bir biçimde birkaç kez satmış ama Marvel’in Legion dizisi yüzünden bir türlü çekilememiş. Şimdi ismi değiştirip tekrar denemeyi düşünüyormuş.

(M. Ihsan Tatari) #5

Yok yahu, niye kızayım? Dün bir arkadaşım da tam olarak bu benzerlikle ilgili bir soru sormuştu. İyi oldu o yüzden :slight_smile: Teşekkürler.