Lilly Wachowski: "Matrix Transseksüellik Metaforlarıyla Dolu Bir Seri"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/lilly-wachowski-matrix-transseksuel/Matrix bir trans alegorisiydi. Lilly Wachowski asıl niyetlerinin anlaşılmasından memnun olduğunu, fakat o zaman için kurumsal dünyanın buna hazır olmadığını açıkladı. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Okurken şeyi hatırladım; Mazhar Alanson ‘Yandım’ şarkısını Kabe’ye yazdığını açıklamıştı. :slight_smile:

1 Beğeni

Storytel’de yayınlanan bir sinema podcastinde duydum ilk kez bu açıklamayı. Sonra ilk filmi yeniden izlemeye başladım. Bir anda onlarca bağlantı çarptı gözüme. Daha evvel dikkat etmediğim bir çok sahne ve diyaloğu buna yordum. Hem de “aşırı okuma” yapmadan fark ettim.

Basit bir örnek. Filmin başı. Neo ve Trinity ilk defa karşılaşıyor:

Merhaba Neo.

Bu adı nereden biliyorsun?

Hakkında çok şey biliyorum.

Kimsin sen?

Adım Trinity.

Trinity. Şu Trinity mi? Maliye’nin veritabanına giren kişi.

Uzun zaman önceydi.

Tanrım.

Ne oldu?

Senin erkek olduğunu sanıyordum.

Çoğu erkek öyle zanneder.

5 Beğeni

Ben o sahneyi izlediğimde kadın olduğu için "kadın kim, maliyenin veritabanına girmek kim?"şeklinde yorumluyordum ama senaristler açısından bakınca çok yanlış yorumlamışım.

Ben de o şekilde düşünüyorum,trans konusundan çok erkek egemenliğine gönderme var.

1 Beğeni

Tabi. Erkek egemen toplumun algılarıyla ilgili de bir gönderme var ama Trinity’nin androjen görünümünü de bakışımıza katarsak transseksüellik göndermesi belirginleşiyor.

Hele ki Matrix’e girmek için kafatasının arkasından fallik bir nesne ile giriş yapılması yorumu (benim değil, dinlediğim podcastten) çok etkileyici.

Film bir çok okumaya açık aslında, bunu biliyoruz. Sunulan bu yeni bakışla da okumak farklı kapılar açabilir. Hele ki yönetmenlerin, stüdyo izin vermediği için bu göndermeleri çok örtük yaptığı düşüncesi bu okumayı elzem kılıyor.

2 Beğeni

Switch karakterinde stüdyo baskısı yoksa şayet çok büyük bir fırsat kaçmış. Matrix’e girdiğinde hafif maskulen hava yerine erkek olarak görünseydi daha vurucu olabilirdi.

1 Beğeni