Lisede Düzenlenen "Roman Kahramanları Festivali" MEB'e Şikâyet Edildi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/lisede-duzenlenen-roman-kahramanlari-festivali-mebe-sikayet-edildi/

image

Roman Kahramanları Festivali, Milli Eğitim Bakanlığı’na şikâyet edildi. İddiaya göre şikâyette, “Milli Eğitim’in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir,” ifadesine yer verildi. Geçen günlerde gerçekleştirilen Roman Kahramanları Festivali büyük ses getirdi. Sakarya’daki Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde 21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Okulun düzenlediği edebiyat festivalinde öğrenciler roman kahramanlarını canlandırırken çeşitli yazarlar… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Ülke hakkında umutlarım azalarak bitiyor. Tek diyeceğim bu.

12 Beğeni

İyi ve güzel olan her şeyden rahatsız olan bir kesim var böyle gördükçe tüylerim diken diken oluyor. Ağzından kan damlayan canavar gibiler, ruhları çürümüş, içleri kötü.

18 Beğeni

Ruhları kirlenmiş, pas tutmuş bunların gerçekten. İğreniyorum hepsinden bu zihniyetin.

16 Beğeni

Aklıma şu replik geldi:
images (7)_1

9 Beğeni

…Ama sonra kitap okuma projelerimiz var diye övünülsün. Yazık valla ne diyeyim.

5 Beğeni

“Milli Eğitim’in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir” bunu diyen ve bu sebeple o festivalden rahatsız olan insana ne diyebilirsin, ne anlatabilirsin?

17 Beğeni

Sanki kitaplardan birinden bir prensesin kostümü giysem TC vatandaşlığından atılıyoruz :man_shrugging::man_shrugging:

4 Beğeni
2 Beğeni

Şikayet eden ve rahatsız olan kesmi kınayıp, kendi cehaletlerini fark etmelerini diliyorum ne diyelim çevremizde de var. Yok roman okuma git derslerine çalış git vs can sıkıcı durumlar

5 Beğeni

“MEB’in amacı ortalama vatandaş yetiştirmektir”

Şu cümle üzerine o kadar çok şey yazılabilir ki… Faşizmi bu denli içselleştirip norm hâline getirmiş bir toplumun sağlıklı olabilmesi mümkün değil.

Neyse, umarım MEB bunu ciddiye alıp soruşturma falan açmaz.

5 Beğeni

Çok üzücü gerçekten. Daha üzücü olan ise bu habere şaşırmamış olmam. Benim ülkeye dair pek umudum kalmadı. Güzel olan hiçbir şeye tahammül edemiyorlar. Sıkıldım artık. :unamused:

3 Beğeni

7 Beğeni

Raskolnikov’u teşhis eden mi çıkmış?

2 Beğeni

Mutlu olmak yasak çünkü biz çok mutsuzuz.

2 Beğeni

Şikayet haklı. Aileleri o çocukları ahlak sahibi olsunlar, türk aile yapısına uygun eğitim alsınlar diye okula gönderiyor. Dövledimiz dindar nesil yetiştirmek için o gençlere her türlü olanağı ve imkanı gani gani sunuyor, hepsinin yediği önünde yemediği arkasında ama onlar ne yapıyor? Lanedli batının ahlaksızlığına özenip töbe haşa kızlı erkekli kospıley yapıyorlar. Bunu yapan afedersiniz yılbaşı da kutlar, ağaç da süsler. Hatta mis gibi canlı canlı koyun kafası kesip bayram yapmak varken gider korsan vampir kostümü giyip kızlı erkekli dans ederek elalemin lanetlenmiş şeytani alovin bayramını da kutlar. Ümmet gör bunları gör, nesil ne halde…

10 Beğeni

40 yıldır Sakarya’da yaşıyorum. Üniversiteyi de Sakarya’da okudum. Kültür, sanat adına bir etkinlik olmuyordu. Çok sıkılıyordum. Eğlenmek için İzmit’e, İstanbul’a gidiyordum. Şehir biraz değişip gelişse de değişmeyen birçok şey de var. Bunu, şikayetten anlamak mümkün.

2 Beğeni

Yine de, ileriki yıllarda ümidimiz yeni kuşaklarda. Bu durumları ve olumsuzlukları görüp, umarım ebeveynlerine - akrabalarına - arkadaşlarına - ait hissettikleri siyasi görüşe vs. aldırmadan tarafsız ve olabildiğince uygar bir şekilde yaşamaya çabalarlar :’(

2 Beğeni

İyi olan, güzel olan ne varsa ona düşman olan bir kitle ile karşı karşıyayız. Hayvana düşman, doğaya düşman, kitaba düşman, kadına düşman…
En kötüsü de bu cehalet ve kötülüğün örgütlü olması. Bu örgütlü cehalet ve kötülüğün kıskacına alınmış durumdayız.
Ama yine de umudum gençlerde. Sakarya’dan bir ışık çakmışlar aydınlığa…

2 Beğeni