Louvre Müzesi'nde Devrim: 228 Yıl Sonra İlk Kadın Yönetici

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sanat/louvre-muzesi-ilk-kadin-yoneticisi/Louvre Müzesi 228 yıllık tarihinde bir ilke imza atıyor. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan dünyaca ünlü müzenin başına ilk defa bir kadın geçiyor. Müze artık 54 yaşındaki sanat tarihçisi Laurence Des Cars’a emanet. Sen Nehri kıyısında bulunan Louvre Müzesi kapılarını ilk olarak 1793 senesinde açmıştı. İlk senelerinde çoğunlukla kraliyet ailesi ve kiliseye ait parçaları sergileyen müze,… (DEVAMI…)

4 Beğeni

2021 yılında bir kadın, yönetici oldu diye hâlâ haber oluyor. Şu olayı bir türlü aşamadık. Bir erkek, yönetici olduğunda haber yapılmıyorsa bir kadın da yönetici olduğunda haber yapılmamalı artık. Çünkü gayet doğal bir şey bu.

4 Beğeni

228 yıl sonra olması bunu haber yapıyor aslında :slight_smile: Yine de sevindim. Avrupa’daki kadınlar her ne kadar daha gelişmiş eşit haklara sahip olsa da kuvvetli kurumların başında kadınları görmek zordur orada. Çok hissedilir bir perde vardır. Pek konuşulmaz ama öyledir. Bu konuda Türkiye çok daha iyidir. Çok kuvvetli kurumların başında kadınları görebilirsiniz. Mesela Filiz Çağman yıllarca Topkapı Sarayı’nın müdürlüğünü yaptı. Tabii bu da cumhuriyetin getirisi. Örneğin yurtdışına bir konferansa gittiğimizde akademisyen olarak Türk kadın akademisyenin daha çok olduğunu, onlarda ise kadın akademisyenin çok daha az olduğunu görüyoruz. Her ne kadar son yıllarda kadın erkek eşitliği ülkemizde içler acısı durumda olsa da hala kuvvetli bir kökümüz var Avrupa’ya oranla.

2 Beğeni

228 yıl boyunca erkekler tarafından yönetilen Fransa’nın en önemli kültür merkezlerinden birisindeki görev değişimi elbette haber olacak. Anormal bir durum olduğu için değil, yıllarca süren haklı mücadelenin bir yerlerde nihayet sonuç vermeye başladığını görmek için önemli.

1 Beğeni

Bence haklı mücadeleden ziyade Fransız Bürokrasi’sinin bir ayıbı var burada. Onlarca senedir liyakat sahibi bir kadın yönetici bulamamışlar mı?

O haklı mücadele olmasaydı 200 yıl daha Fransız Bürokrasisi ayıbına devam ederdi. Bazı tabular kendiliğinden kırılmıyor ne yazık ki.

3 Beğeni

Louvre müzesini görmeden ölmek istemiyorum.

2 Beğeni