Malazan Book of the Fallen

Ben burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Yarım kalan serilere en çok ben içerliyorum ama geçen gün oturup düşündüm bu mevzuyu ve kitaplığımı inceledim. Burada bence bir dengesizlik söz konusu. İthaki fantastik-bilimkurgu ağırlıklı bir yayınevi. İthaki 30 seri basıyorsa diğer yayınevleri 3 seri basıyor. Böyle bir oran düşünüldüğünde İthaki’nin yarım bıraktıkları ister istemez daha çok görünüyor fakat diğer açıdan az fantastik basan yayınevlerinde de ben yarım bırakılanlar gördüm. Yani 1/3 mü yoksa 5/30 mu olarak bakmalıyız bence. Bir de zamanlamaları da düşünmek lazım. Bu eseler için doğru zaman değildi belki de. Fantastik gittikçe yükselen bir eğriye sahip. Bundan on-on beş sene önce bu kadar rağbet yoktu bu türe. Çekilen filmler, diziler, oyunlar türe olan ilgiyi çoğalttı. Keza bazı yayınevleri de yazarın kitaplarını yarım bırakıyor mesela. İki seyi tam çıkartıp da geri kalanları çıkartmamak da ayrı mesele. Velhasıl bence kitaplığımızda İthaki fazlaca yer kapladığı için gözümüze batıyor sanki. Ben eski serilerine de geri dönüp tamamlama düşünceleri olduğu için seviniyorum açıkçası. Tabii bunun için 3-5 sene geçmesi gerekiyor ama piyasa şartlarını da düşünmek gerek. Yine de kitaplar arasındaki sürenin fazlaca uzun olması can sıkıcı. Haklı sebepler bile olsa can sıkıyor. Belki en başta bekletip aralara 3 ay koyacak hale geldikten sonra duyurmak daha akıllıca geliyor. Burada da okuyucu faktörü giriyor araya. Çok sıkboğaz ediyoruz. :slight_smile:

12 Beğeni

Fantastik ve uzun bir seri olunca mantık İthaki diyor.

O zaman Kırmızı Kedi Malazan serisi hayırlı olsun diyeyim. @Agape :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

İthaki fazla seri yarım bırakmadı aslında. Bence insanlar büyütüyor bunu. Benim bildiğim Dresden Dosyaları var. Aklıma şu an başka gelmiyor.

Gedik Savaşları serisi filan ise onlar yarım kalmış sayılamaz. Evrende geçen serileri tam çıkarmışlardı. Evreni yarım bıraktılar orası ayrı.

7 Beğeni

Ben Kırmızı Kedi’nin sahibi olduğu Çınar Yayınları diyerek sürpriz oynamak istiyorum :smile: Bilimkurguya yeni giriştiler fantastik girişi Malazanla olması zor ama önemli olan süprizi bilmek.

2 Beğeni

@Alladierre şaka yapıyorum. Kırmızı kedi’nin fantastik türle ilgili editörleri olduğunu zannetmiyorum. Bu arada Çınar Rıfat İlgaz’ın oğlunun değil miydi

@mit iyi bir yayınevi ve çevirmen dediği için çok da merak etmiyorum, nasılsa iyi bir yayınevinden geliyor seri.

3 Beğeni

Kırmızı Kedi olursa korkutucu bir yanı da olabilir. Hani çok da hakim olmadıkları bir konu bu. Malazan da ekstra zor bir eser gibi görünmekte. Bence gelecek olması bile belirsizlikten iyidir. Hakkıyla ve tertemiz gelsin benim istediğim bu. Beyaz Balina’dan telif çıktığı kesin en azından. Başka yayınevine geçmiş. Eh, haber de güvenilir kaynaktan geldiğine göre en geç 2020 Haziran ayına dek görürüz diye düşünüyorum. Bana kalırsa her yayınevinin Kasım Tüyap fuarına bir-iki sürprizi oluyor. Şu an kime sorarsak soralım muğlak cevap verirler veya inkar ederler. :slight_smile: Yetişebilirse Kasım için güzel bir sürpriz olacak bence. Yetişmezse de can sağlığı.

4 Beğeni

Çınar evet o Çınar yayınları ama Kırmızı Kedi satın aldı. Yayın anlayışlarını değştirdiler bilimkurgu basıyorlar. Hatta eski İthaki editörlerinden Yankı Enki orada.

Yine de Malazan basacak bir altyapıları yoktur tabi.

5 Beğeni

Bunu bilmiyordum. Çınar’dan son çıkan derleme şimdi anlaşılıyor Yankı Enki Çınardaymış

3 Beğeni

Ankette oyumuzu kullandık hamdosun :grimacing:

10 Beğeni

Harika bir tercih olmuş. :smiley: Gönlümüz 6.45’den yana olsa da… (Çarpılmayalım durduk yere :ghost: )

3 Beğeni

O değil de bazı arkadaşlar algı mı yapıyor ne :slight_smile:

2 Beğeni

Diğer bir açıdan 82 kişi şu an için kitabı almayı düşünüyor gibi. :smiley: En azından bu da bir şeydir. :sweat_smile:

3 Beğeni

Yayınevi bunları görmezden gelmez artık. Malazan çıkınca KR çekilişi için 3-5 kitap verir artık foruma

@kirmizikediyayinevi siz ne dersiniz, çekiliş için kitap verecek misiniz?

2 Beğeni

Hayırlı olsun @mit. Hamdolsun ben de kullandım.

6 Beğeni

Ahahaha. Akılçelen mi? :smiley: Şimdi anladım arkadaşlar. İlk 300 sayfa Akılçelenden gerisi de 6.45’den geliyor. Şu an kafamda bütün taşlar yerli yerine oturdu. :sweat_smile:

8 Beğeni

İlk 300 sayfa Akılçelen’den 2023’te geliyor. Hedef 2023.

Geri kalanlar 6.45’ten hemen 1 ay sonra geliyor. Çevirmen de hazır: Google Translateoğlu.

19 Beğeni

2023’e Google Translateoglu ana iletişim aracımız olabilir. Çin’de dil konusunda aracılık yapacak buna uygun cihazlar satılmaya başlandı.

5 Beğeni

Aradığım heyecan, aradığım aksiyon. :smiley: Şimdiden gözümde övgüler uçuşuyor… :sweat_smile:

6 Beğeni

Allah aşkına aramızda para toplayıp o cihazı 6.45’e bağışlayalım. Okurlardan alacağımız duanın haddi hesabı olmaz. Ben bunca yıldır boykot ediyorum, ama hala bu tuzağa düşüp canı yanan okurlar görüyorum. Bu defa yapıcı bir çözümle geliyorum :smiley:

6 Beğeni

Cahilliğime verin hadi Akılçeleni yakın zamandan biliyorum da 6:45in nasıl bir vukuatı var ? :thinking:( yayınevlerine pek tanımıyorum o yüzden meraktan sordum :grinning:)

1 Beğeni