Malazan Book of the Fallen

“Alfa ile az önce konuştum seriyi bazı sorunlardan ötürü alamamışlar.”
@Strenergy paylaşmıştı bunu.

2 Beğeni

Çember daralıyor. @mit’in açıklamasından sonra İthaki’den yalanlama gelmedi yanlış hatırlamıyorsam.

2 Beğeni

Alican Bey Geekyapar’daki Kitap Günlükleri’nde alamadığını söylemişti.

2 Beğeni

Kendi adıma konuşmam gerekirse “bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.” :slight_smile:

Tabi bilenler olabilir bir şey diyemem, ama ben bilmiyorum. Lütfen beni linç listesinden çıkartın :slight_smile:

Bütün bunları geçersek, seriyi iyi bir yayınevinin basacağı da söylendikten sonra bu yayınevinin hangisi olduğunun çok bir önemi yok açıkçası, tek değişecek kitabın üstünde yazacak bir kaç harf, bu kadar takılmayın bence.

3 Beğeni

Bence @mit forum tarihinin en büyük trolünü yaptı ve biz de yedik arkadaşlar. :joy: Malum mesajdan beri konuya da uğramıyor, gülmekten yazmaya fırsat bulamıyor bence. En ufak ayrıntısından bile ne kitaplar tahmin edildi bu forumda, şimdiye çıkardı yayınevinin kim olduğu. Hala bulamadıysak bir şey var bu işte.

5 Beğeni

Tam olarak hatırladığım gibi değilmiş, ben öyle yormuşum. İthaki’nin yalanlamaları da tam kesin olmuyor her zaman. Mesela Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar için sürekli olarak basmayacağız dediler sonra da iki seriyi bir anda basmaya başladılar.

1 Beğeni

Yayınevi bir hazırlık yapıyor demek ki, bence hangisi olduğunu boşverin, iyi bir hazırlık yapsınlar ve yapmak istedikleri sürpriz kaçmadan yayınevi istediği gün kendi açıklasın. Nasılsa geleceğini öğrendik biliyoruz.

9 Beğeni

Ben buna çok katılıyorum. Hani, “Acaba hangi yayınevi?” diye güldük eğlendik fakat bu bilginin aynı zamanda “ticari sır ve ticari hamle” niteliğinde olabileceğini de atlamamak lazım. Pek çok kitabı daha çeviriye verilmeden, basılmadan edilmeden öğreniyoruz. Bunu öğrenemiyorsak vardır bir nedeni diye düşünüyorum. Önceden duyurmak istemiyor olabilirler, bir sürpriz hazırlıyor olabilirler, tanıtım kampanyaları bunu gerektiriyor olabilir, kitap baskıya girmeden kimseyi beklenti altına sokmak istemiyor olabilirler, kitabın sözleşmesinde bir sorun olabilir, vs, vs, vs. Kendi aramızda gülüp eğlenelim ama yayınevlerini bu soruya maruz bırakmak bana çok doğru gelmiyor sanki. Yukarıda saydığım olası nedenlerden biri geçerliyse alan da çıkıp burada yayınlanacağını bile bile, “Evet biz aldık,” demeyecek çünkü. :slight_smile:

15 Beğeni

Booktuberların ve instagramdaki kitap hesaplarının hangi yayınevinin basacağını bildiğini bilmiyordum. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim: birkaç kişi yayınevlerine yakınlıklarından, arkadaşlık bağlarından ötürü biliyor olabilir ama çoğunluğun bilmediğini düşünüyorum. Bir de ben bu kişilere bu bilgiyi verenin yayınevleri olduğunu sanmıyorum:) “Sırrını verme dostuna, onun da dostu var, o da verir dostuna,” gibi bir atasözü vardı. Bence bu durumda da geçerli olan o. Zira… booktuberların ya da bookstagramların çoğu ağır fantastik okuyucusu bile değil:)

Kimseye karışmak zaten haddime değil de düşüncemi paylaşmamın yegane nedeni, “ilgili yayınevi” tarafından duyurulana kadar aldığımız hiçbir bilginin sağlıklı olmayabileceğinin altını çizmekti.

6 Beğeni

Tahmin etmesi keyifli bence. Tahminleri yazıp sohbet etmek en güzeli. Zamanı gelince bilenler bilmeyenlere “Ben demiştim.” desin. :smiley: En güzeli bu.

Diğer açıdan şimdi birisi çıksa “Biz basacağız.” dese her hafta üç kişi soru soruyor. Bunun bir de seneye sarktığını düşünün. İnsanlar açıklama yaptıklarına pişman oluyor. Ortalık karışıyor sonra. Ne gerek var? Çok fazla kastırmanın anlamı yok bana kalırsa. :slight_smile: Malazan her türlü aksiliğe açık bir kitap. Çevirmek zor. Artı çevirmenlerin de bir hayatı var. Hastalığı var, sağlığı var, depresyonu var. Var da var. Bu da bir baskı yaratıyor ister istemez. Kimsenin hayatında daha fazla strese ihtiyacı yok. :slight_smile: Bu yüzden biz eğlencemize bakalım.

Belki de hiç adı geçmeyen bir yayınevidir? Olamaz mı? Siren yayınları var güzel işler yapan. Ne bileyim Maya Kitap var. Var da var…

13 Beğeni

Ben oyumu Monokl’dan yana kullanacağım sanırım. Gerçi bu tip fantastik serilere daha önce hiç girmediler bildiğim kadarıyla.

Tam da bu işte. Çıkıp ağır laflar edenler bile oluyor ki en yakın zamanda epsilon yaşadı bunu.

12 Beğeni

O zaman başlatıyorum. Basacak olupta bunu açıklamayan o yayınevi kim ya. Ya açıklarsınız … :joy:

3 Beğeni

Sana ben özelden yazıyım hangi yayınevi olduğunu :smile: çevirmende Aslı Dağöskfjfjfjfkflfllflf :face_with_hand_over_mouth::face_with_hand_over_mouth:

7 Beğeni

Bence zaten yayınevi değil, çevirmen ve editör önemli onlar iyi olsun da :slight_smile:

4 Beğeni

Yeminle ben değilim ya. Ben Rivers of London’ı bitirmeye çalışıyorum hala.

8 Beğeni

Yazılanlara bakılırsa herkes biliyor ama biz bilmiyoruz Acilen booktuber ya da instabook olmam gerekiyor :male_detective: Ticari sır niteliği taşısa bu şekilde başkalarının bilmesi gibi bir olayın olacağını düşünmüyorum Demek ki @mit olmasa biz basılacağını bile bilmeyecektik :confused:

2 Beğeni

Benim anladigim su: bence kimsenin bilmiyor olmasi gerekiyordu lakin o ona, o ona derken bilgi yayildi:) Kaldi ki filanca yayinevi bookstagram hesaplarina cok bayiliyor da onlarla yayin programini paylasiyor diye bir durum yok. Hem neden bir yayinevi yayin programini bir sosyal medya hesabiyla paylassin ki hem? Bir kitap basilacagi zaman, hazirlandiginda bulten gonderilir. O da reklamini yapmak icindir.

Bu arada o kimselere bilgi gitmesi de kalibimi basarim ki soyle olmustur:

Ilgili yayinevi calisani - Ya Aysecim senin su sayiklayip durdugun seri var ya! Onu basicaz biz! Mujdemi isterim. Ama soyleme kimseye. Sen cok yakinimsin ve dort gozle bekliyorsun diye soyledim.

Ayse (Fatma’yi arar) - Fatmaaaaaaa! MALAZAN’I BASIYORLARMIS FATMAAAAAAA! Ama soyleme kimseye. Sen cok yakinimsin ve dort gozle bekliyorsun diye soyledim.

Fatma (Ahmet’e yazar) - Filanca yayinevi Malazan’i basacakmis! Ama soyleme kimseye. Sen cok yakinimsin ve dort gozle bekliyorsun diye soyledim.

Gozunuzun yagini seveyim, “Yayinevleri bookstagram ve booktuber hesaplarina bayiliyor da nitelikli okuyucuyu takmiyor,” algisi azalarak bitsin.

13 Beğeni

Benim paylaştığım tamamen şakasıydı. Yoksa size güveniyoruz bilseniz söylerdiniz. Söylerdiniz dimi :face_with_hand_over_mouth::face_with_hand_over_mouth::joy::joy:

2 Beğeni

@Asli_Dagli söylemezdi, sabahtan beri kitapfelek’de bir ipucu daha yazar diye bakıyoruz ama yazmıyor. @Agape büyü yapmıyor, kaldık öyle, bekliyoruz.

3 Beğeni