Marslı'nın Yazarından Yeni Roman: "Kurtuluş Projesi" Türkçede

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Kurtuluş Projesi: Andy Weir Bilimkurgu Yolculuğunu Sürdürüyor

image

Andy Weir yeni kitabı Kurtuluş Projesi ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser dilimize, yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi yine İthaki Yayınları imzası ile kazandırılıyor. Marslı (The Martian) kitabı ile adını tüm dünyaya duyuran bilimkurgu yazarı Andy Weir, Ridley Scott’ın 2015 tarihli filmiyle türün önemli yazarları arasında anılmaya başlamıştı. Sonrasında Marslı’yı 2017’da Artemis izlemişti. Pek çok… (DEVAMI…)

7 Beğeni

Kitabı yarıladım sayılır.

Türümüz ve hattta dünyamızdaki tüm yaşam 6. yok oluş ile karşı karşıya. Hikaye hem bir kriz hikayesi hem de aynı zaman da bir ilk temas kurgusu.

Hikayede anlatılan bilim çok büyük ölçüde günümüz biliminin sınırlarında geziyor. Marslı’da olduğu gibi mizahi yönü güçlü bir başkarakter, “enfekte” olan yıldızlar, tüm yaşamın yok olması tehlikesi ile karşı karşıya bir dünya, bildiğimiz yaşama benzemeyen dünyalar…

Marslı’dan sonra Artemis benim için biraz hayal kırıklıığı olmuştu ama Kurtuluş Projesi kitabını Marslı’dan daha çok sevdim.

6 Beğeni

Alıntıyı anlaşılması için biraz uzun tuttum.

Yerçekimi ve zeka üzerine buna benzer bir teori okuyan oldu mu? Google Türkçe kaynaklarda bir şey bulamadım, ama belki okuyan arkadaşlar vardır diye sorayım istedim.

“Hmm.”
Bunu bir süre düşünüyorum Bu gerçekten iyi bir soru Rocky neden benden on bin kat daha zeki değil? Ya da on bin kat daha aptal değil?
“Eh… neden hemen hemen aynı zeka seviyesinde olduğumuza dair bir teorim var. Gibi gibi.”
“Açıkla.”
“Zeka, bize gezegenimizdeki diğer hayvanlar üzerine avantaj sağlamak üzere evrim geçirir. Ama evrim tembeldir. Bir sorun çözülür çözülmez bu özellik evrim geçirmeyi bırakır. Yani senn ve ben, gezegenimizin hayvanlarından yeteri kadar daha zeki olacak zekâya sahibiz.”

“Biz hayvanlardan çok ama çok daha zekiyiz.”

"Biz, evrimin müsaade ettiği kadar zekiyiz. Yani gezegenlerimizde baskın çıkmamıza yetecek minimum zekaya sahibiz.
" Bunu bir düşünüyor. “Bunu kabul ediyorum. Bu yine de Dünya zekasıyla Erid zekâsının aynı seviyede evrim geçirmesini açıklamıyor”
Bizim zekâmız, hayvanların zekalarına bağlı. Peki hayvan zekaları neye bağlı? Hayvanların ne kadar zeki olması gerek?”

"Tehdit ya da avı yeteri kadar erken harekete geçecek kadar erken tanımlayacak kadar zeki

“Evet, tam olarak öyle!” diyorum "Ama bu sure neye bağlı? Bir hayvanın ne kadar sürede tepki vermesi gerekiyor? Be tehdidin ya da avın, hayvanı öldürmek ya da hayvandan kaçmak için ne kadar süresi var? Bence bu yerçekimine bağlı.

“Yerçekimi, soru?” Cihazın üzerinde çalışmayı bütünüyle bırakıyor. Şimdi pürdikkat beni dinliyor.

“Evet! Bir düşün bak. Bir hayvanın ne kadar hızlı koşacağını yerçekimi belirler. Yerçekimi ne kadar yüksekse hayvan yerle o kadar çok temas halinde olur. Daha hızlı hareket eder. Bence hayvanların zekâsının, nihayetinde, yerçekiminden daha hızlı olması gerekir.”

“İlginç teori,” diyor Rocky. “Ama Erid yerçekimi Dünya yerçekiminin iki katı. Senle ben aynı zekaya sahibiz.”

Yatağımda oturuyorum. “Bahse varım, astronomik ölçekte. bizim yerçekimlerimiz birbirine o kadar yakın ki bu iki yerçekiminde gerekli olan zekä hemen hemen aynı. Dünya’nın yer çekiminin yüzde biri yerçekiminde evrimleşmiş bir canlıyla karşılaşsak kesin bize epey aptal gözükür.”

“Mümkün,” diyor. Cihazı üzerinde çalışmaya devam ediyor “Başka bir benzerlik: Sen de ben de türümüz için ölmeyi göz aldık. Neden, soru? Evrim ölümden nefret eder.”

“Türlerimizin hayrına,” diyorum. "Kendini feda etme dürtüsü, türün bütün olarak var olmaya devam etmesini sağlar.

3 Beğeni

Son yıllarda okuduğum en iyi kitaptı. Temposunu hiç kaybetmeyen harika bir hikaye ve muhteşem bir final.

2 Beğeni

Yazar hemen herşeyi bilimsel temellere oturtup, bulamadığı cevaplar için de destek alıyor. Eminim sağlam bir temeli vardır bunun da.

1 Beğeni

Marslı’yı sinemada izleyip öyle pek keyifli bulmamıştım. O yüzden hep bir önyargım var bu yazarın kitaplarına karşı.

O zaman bence bu da size göre olmayabilir. Hikaye çerçevesi oldukça benziyor Marslı kitabına

1 Beğeni

Kitabı filminden kat kat daha iyi. Film birçok anlamda Hollywood çöplüğünün etkisinde kalmış bir yapım; kitabı beğendiğim halde filmin yapmacıklığından ve klişelerinden hoşlanmamıştım. Hard sci-fi olarak niteleyebileceğimiz bir eseri PG-13 kitlesine izlettirmeye çalışınca sonuç böyle olabiliyor.

Bir şans verin bence Andy Weir’a.

2 Beğeni

Yazarın Marslı kitabını henüz okumadım. Belki bu nedenle Artemis çoğunluğun aksine benim beğendiğim bir kitap olmuştu.
Ay üzerinde kendi dinamiklerine sahip bir toplumsal düzen ve bu düzenin ekonomi politiğini, bilim temeli sağlam bir kurgu ile okura sunmasını beğenmiştim.

Kurtuluş Projesi kitabını okuyorum şuan. Yazar bu kitapta da bilim ve mühendisliği başarılı bir kurgu ile birlikte kullanarak şahane bir kitap yazmış.

Tek eleştirim karakterlere.

Alaycı bir üsluba sahip aynı karakteri farklı filmlerde başrolde izliyormuşum gibi hissediyorum.

Artemis de karakterler daha başarılı kurgulanmıştı bana göre. Yazar kurgu ve bilimin yanında karakter gelişimi ve dile biraz daha ağırlık verse şahane olan mükemmel olacak.

5 Beğeni

Artemis karakterleri bence de daha özgündü ama hikayesi zayıf kalmıştı. Aynen Kurtuluş Projesindeki karakter de Marslıdaki Mark Watney kopyası gibi. Ama benim hiç şikayetim yok. çünkü çok sevdiğim bir karakter yapısı var ve eminim aynı karakteri bambaşka bir hikayede görsem yine severdim.