Masallarda Cinsiyet Rolleri #1: Pamuk Prenses


(Bengi Subaşı) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/masallarda-cinsiyet-rolleri-1-pamuk-prenses/Masalların yeri hepimiz için bir başkadır. Masallar insanlara hep ilham kaynağı olmuş ve tarihte farklı bakış açılarıyla ele alınmıştır. Biz de yıllar boyunca farklı okumaları yapılan ve herkesin çok sevdiği Pamuk Prenses masalında cinsiyet rolleri nasıl bir yer kaplıyor, inceleyelim dedik. (DEVAMI…)


#2

Konuyla ilgili Kor Kitap’tan çıkan şöyle de bir kitap var.


(Peren Ercan) #3

Elinize sağlık, bir inceleme yazısı değil de baştan bambaşka bir masal okuyormuş gibi hissettim. Özellikle de cücelerin korseyi kesmesinin simgelediği kavram ve bunun cüceler üzerinden verilmiş olması çok ilginç geldi. Çünkü sizin de dediğiniz gibi “…ama cüceler prens gibi güçlü erkek figürü değillerdir o yüzden bu sahne, Uyuyan Güzel gibi masallarda görülenin aksine, sadece bir simge olarak kalır.”


(Bengi Subaşı) #4

Pamuk Prenses masalında benim en ilginç bulduğum noktalardan bir tanesi cüceler. Çünkü cüceler ve prens iki ayrı uç noktayı temsil ediyor. Toplumun erkekleri nasıl mağdur ettiğini de gösteriyor bir bakıma. Kadınların mağdur edilmesiyle de asla bitmeyen bir döngü halini alıyor aslında.


(orhan capas) #5

Oldum olasi sevmezdim pamuk prenses masalini. Sevmemek icin bir sebebi daha cok guzel bir yazisyla acikladiginiz icin tesekkurler.
Witcher serisinde pamuk prenses hikayesine benzeyen ama daha gercekci bir yorum var. Onu kesinlikle orjinla masala tercih ederim.