Masallardan İlhamla Yapılmış 12 Büyülü Film

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/masal-uyarlamasi-12-film/

Bugüne kadar izleyip de sevdiğiniz birçok ünlü filmin köklerinin masallara dayandığını biliyor muydunuz? Gelin bu sinema yapımlarına birlikte bakalım! (DEVAMI…)

6 Likes

Elinize sağlık, güzel liste olmuş. Favorim Düşüş, plasede Pan’ın Labirenti var.

1 Like

Yıldız Tozu ve Pan’ ın Labirenti’ ni izlemiştim, güzeldiler.

Ben önceden uyarayım masallardan ilhamlı filmler diye hepsini ailecek ya da küçük kardeş yeğen falanla birlikte izlemeye çalışmamanız önemle rica olunur :smiley:

Jan Svankmajer’ın Alis uyarlamasını önerebilirim

Şu iki film de eklenebilir: Prenses Gelin ve Company Of Wolves

2 Likes

Svankmajer’in Alice uyarlaması efsaneydi ya ama PPP nin Arabian Nigths’ı olduğu için çok da sert bir liste olmasın diye düşünmüştüm :slight_smile:

Eyvallah :slight_smile:
Masallardan korku sinemasına yapılan uyarlamalar ayrı bir liste bile olabilir, hemen aklıma ‘Pamuk Prenses Bir Korku Masalı’ geldi böyle bir liste için.

1 Like

Aslında masallardan ilhamla yapılmış dizileri listeleyecektim. Bakalım zaman gösterecek…

1 Like

Merakla bekliyoruz :slight_smile:

1 Like

Masalsılık konusunda listeye ekleyebileceğim, muppetların babası Jim Henson’ın parmağı olan iki film var:

The Dark Crystal (1982): Biri açgözlülüğüyle her şeyi sömüren, diğeri erdemliliğiyle varoluşu olduğu gibi kabul eden iki ırk yok oluşun eşiğindedir. Yıllar yıllar önce parçalanmış Kara Kristal’in tamamlanıp tamamlanmayacağıysa dünyanın kaderini etkileyecektir. Soylarının son temsilcisi olan iki Gelfling, kehaneti gerçekleştirip Kara Kristal’i birleştirmek için yolculuğa çıkar.

Labyrinth (1986): David Bowie ve Jennifer Connelly’nin başrolünü paylaştığı büyülü bir olgunlaşma yolculuğu.

Gelecek dizi listesinde yer alması banko iki ismi şimdiden anıyorum: Once Upon a Time ve Grimm.

İki tane de eskilerden anayım: Jim Henson’dan The Storyteller ve Linda Hamilton’ın Güzel’i, Ron Perlman’ın Çirkin’i oynadığı Beauty and the Beast.

1 Like